
Balti Spoon kuulub Möhring Groupi, mis on üks kolmest suuremast spoonitootjast maailmas.
„Kuusalu vallas Kupu külas 20 aastat tagasi spoonitootmist alustanud Balti Spoon OÜ on Möhring Groupi lipulaev. Viimasel viiel aastal oleme palju panustanud uude tehnoloogiasse, teinud töö- protsesse efektiivsemaks ning muutnud kaasaegseks töötingimusi, tõstnud töötasu,“ lausub Balti Spooni juhatuse liige ja Möhring Groupi asepresident Edmund Smolarek.
„Lisandunud on mitmeid uusi kliente, meil on vaja juba käesolevast sügisest hakata rohkem tootma, tuleb täiendavaid projekte ja see tähendab, et vajame juurde spetsialiste. Ehk on Kuusalu kandis inimesi, kes töötavad praegu kaugemal, kuid tahaksid töötada kodukandis ja oleksid valmis koos meiega spoonitootmist Kupul arendama. Praegu on käimas logistiku otsingud, aasta teises pooles ootame endaga ühinema tootmise juhtimisest ja seadmete hoolduse korraldamisest huvitatud hakkajaid inimesi. Ka personaliarenduse ja äritarkvara valdkondade lähi-aja arengukavad eeldavad täiendavate töötajate värbamist.“
Edmund Smolarek selgitab, et spoonitootmise valdkond areneb kiiresti, ettevõte saab olla efektiivne, kui rakendab uusi ideid ja vaateid. Tootmisprotsesse on tehtud tõhusamaks uute IT-tehnoloogiatega, paljud tööpingid töötavad arvutite abil, kuid olulised on ka juhtimisprotsessid, palgata tahaks nutikaid ja edumeelseid spetsialiste.
Ettevõtte arengut näitavad ilmekalt töötajate arv ja toodangu maht – kui 2004. aastal oli töötajaid kokku 695, siis praegu on 350, kuid käive on kolmandiku võrra suurem. Mullu oli Balti Spooni aastakäive 26 miljonit eurot, käes- olevaks aastaks oodatakse ligi 10protsendilist tõusu.
Kliente on 46 riigis, peamised turud on Saksamaa, USA ja Aasia.
Kohviautomaadid tsehhides ja suured seinapildid
Olid ajad, kui kõik tootmisosakonnad töötasid kolmes vahetuses, masinaid seisma ei pandud. Praegu on kolm vahetust esimeses tsehhis, kus toodetakse kase treispooni, ja kaks vahetust teises tsehhis, kus toodetakse peamiselt tamme ja pöögi höövelspooni.
Eriti uhke on Edmund Smolarek kolmanda, spoonisärkide tootmise tsehhi, üle, kus kavandati uuele tehnoloogiale üleminekut kaks ja pool aastat. Lõplikult sai spoonisärkide kooste tsehh valmis viis nädalat tagasi. Kokku investeeriti uuendustesse miljon eurot, mida toetas osaliselt ka KIK.
Uued tööpingid on varustatud arvutitega, mis annavad märku, kuhu ja mis koguses parasjagu on spoonilehti vaja kokkuliimimiseks ja -õmblemiseks saata. Iga spoonipaki kohta käib täpne arvestus.
Eriline on tsehhi õhuniisutussüsteem – kuna õhuniiskus peab olema 65 protsenti, on lae all suured ümmargused piserdajad, millest langeb alla peent uduvihma.
Tsehhides on vee- ja kohviautomaadid. Tootmisruume kaunistavad suured seinafotod – kasespooni tsehhis kogu seina ulatuses foto kasemetsast, tamme-pöögi tsehhis tammepuudest, komplekteerimis-tsehhis katavad pikka seina pildid valmistoodangust, mille juures on kasutatud spooni.
Edmund Smolarek näitab rõõmuga ka uut söögiruumi, kus on mikrouunid ja muud köögitehnikat, töötajad saavad jätkuvalt tehase kulul lõunasööki. Praeguseks on valmis saanud naiste uus pesuruum ja riietumistuba, samasugune tehakse ka meestele.
Reedel tuleb sünnipäevapidu
Juubeliaastatel korraldab Balti Spoon traditsiooniliselt koos töötajate ja nende peredega suvise sünnipäevapeo enne kollektiivpuhkust. Esinema on oodata Anne Veskit ja Tanja Mihhailovat, üllatusi pakutakse ka lastele. Peole oodatakse ka Möhring Groupi omanikke Saksamaalt.

Edmund Smolarek: „Koos töötajate pereliikmete, klientide esindajate ja vahendajatega on meid ligi paar tuhat, oleme koos suur ühine pere. “
Edmund Smolarek on Balti Spooni juhtinud ligi 20 aastat, tootmine algas 1998 mais, tema tuli ettevõtet juhtima sama aasta sügisel.
„Suur aitäh kõigile, kellega oleme nende aastate jooksul koos töötanud. Oleme raskeid aegu üle elanud, oli masu, aga suutsime leida lahendused. Oluline on, et ilma usalduse ja toetuseta edu ei saavuta. Olen väga rahul sellega, mida oleme praeguseks saavutanud. Oleme avatud noortele, et koos edasi minna,“ sõnab ta.
Seoses tehnoloogiliste uuendustega on madalapalgaliste töökohtade arv järjest kahanenud. Balti Spooni keskmine töötasu on viimastel aastatel olnud veidi üle Eesti keskmise. Kolmandat aastat makstakse kõigile töötajatele poole aasta kaupa boonust kasumist.
Lisaks jälgitakse tööstaaži. Kui täitub 10 aastat töötamist spoonitehasest, kingitakse graveeringuga kell. Kui töötatud on 15 aastat, kingib ettevõte tänumedali ja 300 eurot, kui 20 aastat, siis samuti medali ja 500 eurot.
Personalijuht Helena Aug kiidab, et 56 protsenti töötajatest on tehases olnud üle 10 aasta või täitub see tänavu. Kõige kauem, alates tootmise alustamisest on töötanud tootmisjuht Indrek Saar.
Kuusalu valda tuli Möhring Groupi esindaja 25 aastat tagasi, 1993. aastal, kui vallavanem oli Julian Patrak. Sobiv koht tehase jaoks leiti Kuusalu aleviku külje all, nõukogude armee endise mulaaž- ehk võltsraketibaasi ala Kupu külas.
Eesti riik müüs 67 hektari suuruse kinnistu Möhring Groupile sümboolse 1 krooni eest koos investeerimiskohustusega ja kohustusega luua paarsada töökohta. Kokku on tegutsemisaja jooksul investeeritud 35 miljonit eurot.