„Meie küla eitede“ maalidega tuntuks saanud kunstnikul AVE NAHKURIL jäi Raudoja kõrts müümata ja ta tuleb mõneks kuuks Eestisse uuesti kõrtsi pidama.
„Vaadake seda väikest mändi,“ soovitab Ave Nahkur, kui laskume koos temaga Tenerife külje all La Gomera saarel kõrgelt mäelt alla orgu. Üksik mänd kasvab kalju peal. Me rada on 8 kilomeetrit pikk, tuleme Ave Nahkuri, ta kaasa Imre Toltsbergi ehk Impsi ja nende poja Rudolfi kodust Arure külast.
Alustasime hommikul kell 9, et poleks liiga kuum. Arure on 850 meetri kõrgusel merepinnast. Kitsas sika-saka teerada ehk serpentiin, kiviklibu, palavus, aeg-ajalt peatume ja joome vett. Saare peamine turismikuurort Valle Gran Rey on kusagil kaugel all, kui liiga hoolega uurida, hakkab pea ringi käima.
„Olen sel rajal umbes viiskümmend korda matkanud, võib-olla nelikümmend või kuuskümmend, pole arvet pidanud,“ sõnab Ave Nahkur. La Gomerale kolis nende pere sügisel 2016.
Allatulekuks kulub meil 4 tundi. Ümberringi mäed ja orud ning kaugemal ookean. Läbi vee kohal kõrguvate pilvede näeme platoolt uduselt naabersaari El Hierre ja La Palmas.
„Imps tuleb alla kahe ja poole tunniga, mina umbes kolmega. Mulle meeldib kõrgel La Mericase platool vahepeal mediteerida. Siit paistab otsekui pool maailma, olen oma joogaplatsil, saadan halva ära ja alla minnes ei mäletagi enam. On nagu otseühendus universumiga, väga tugev koht,“ kõneleb kunstnik.
All läheme kohe Vueltase randa, mis on Ave ja Impsi lemmik, käivad seal ujumas.
Jõuludeks ilmunud raamatus „Meie küla eided La Gomeral“ kirjeldab kunstnik, kuidas on nii hea ujuda, et minestus tuleb peale: „Kui oled mingi raske matka ära teinud, on ookeanis ujumine nagu autasu. Higi pestud ja jalad ei tõmbu enam krampi.“
Täpselt nii ongi. Oleme vees, jalad ei valuta, kõrgel-kõrgel kaljunukil paistab see sama üksik mänd.
„Kui otsisime alles omale maja, elasime siin all. Vaatasime mäge, nägime inimesi liikumas ja imestasime, kas tõesti võib seal olla matkarada,“ sõnab Imre Toltsberg, kui saadavad Avega meid bussi peale.
Sõites liinibussiga tagasi La Gomera pealinna San Sebatiani läbime ka Arure küla ning möödume Ave Nahkuri lõunamaa-kodust, millest ta on teinud koos Impsiga tervist ehk matkamist, ujumist ja päikese käes olemist ning manjana-tunnet müüva turismitalu – valge pikk maja, välisseintel ja aias suured värvilised pildid.
Kõrtsiga uuele müügiringile
Ave Nahkuri juurde La Gomerale minek oli Sõnumitoojal kavandatud teisipäevaks, 13. märtsiks – kui juba väike puhkus Tenerifel, siis kasutada ära mullu suvel tema Kuusalu-kodus saadud küllakutset ning teha lehte lugu, kuidas kunstnikul ja ta perel soojal maal läheb.
Ent juhtus nii, et päev varem postitas ta Facebooki teate – saime advokaadi abiga Raudoja kõrtsitalu tagasi: „Seda kantseldas vahepeal üks mees, kes ei hinnanud ei minu kunsti ega Impsi tegemisi, ühesõnaga vale mees vales kohas. Kõrtsi hakkab nüüd pidama OÜ Meie Küla Eided, mis kuulub mulle ja mu tütrele Evale.“
Ave Nahkur ja Imre Toltsberg olid teisipäeval Arures silmnähtavalt endast väljas ja jutt keerles selle ümber, kuidas kõrtsi müük luhtus, sõlmitud lepingust ning selle lõpetamisega kaasnenud raskustest.
Facebookis oli teadet kõrtsi tagasisaamisest laikinud ehk tunnustanud samaks õhtuks rohkem kui 250 inimest. Kõrts on endiselt müügis ja esialgne lahendus leitud. Ave Nahkur tuleb mai alguses viimase sel kevadel Eesti poole suunduva tšarterlennuga kodumaale ja temast saab uuesti Raudoja kõrtsi perenaine. Kuigi tundus, et see etapp elust on läbi.
„Loodame leida talle (kõrtsile – toim.) väärilise uue omaniku, kes oskaks ka seda hinnata, mis seal sees on. Igatahes ürituste tegemiseks olen maikuus olemas, paneme jälle peo püsti,“ lubab kunstnik Facebookis.
Tulekul on laadad, nõidade peo võiks teha, kindlasti raamatu „Meie küla eided La Gomeral“ esitlus, loetleb Ave Nahkur. Sõbrad on asunud appi, pakutakse ideid, mida huvitavat Raudojal veel ette võtta.
Kõrtsi pidamisse on vaja leida abilisi, sest suveks on kokku lepitud raamatut tutvustav tuur. Kavas on sõita paljudesse kohtadesse üle Eesti, rääkida raamatust ja elust La Gomeral, maalida ja müüa pilte. Üks esitlus on plaanitud ka Anija mõisa.
Elust La Gomeral
„Raamat on toonud meile La Gomerale turiste juurde, aga neid võiks tulla rohkem, elamiseks on ju tarvis raha teenida,“ tõdeb Ave Nahkur.
„Vahepeal oli meil maja rahvast täis, praegu on üks naine Türilt oma tervist parandamas. Paarsada turisti on vast kokku käinud tänavusel hooajal. Ootame karastunud matkaselle. See kaheksakilomeetrine matk Valle Gran Reysse on keskmise raskusega, mulle meeldib ka raskem rada, aga seal peaaegu et ripud vahepeal kaljuäärel.“
Matkale suundudes kohtume naabrinaise Angelitaga, kellest Ave Nahkur jutustas suvel Kuusalus ja pajatab raamatus. Saame Angelitalt musi mõlemale põsele. Angelita kutsub meile järele jooksnud Milvi, pererahva Eestist kaasa toodud musta krantsi, enda tuppa.
Raja alguses murrab me teejuht Ave kressilehe, soovitab maitsta. Korjame kõndides muudki söödavat – kapsas kasvab metsikult, samuti rukola, petersell, suur jänesekapsas ja võõramaid taimi.
„Olen La Gomeral kohtunud paljude minu jaoks uute eestlastega, Lõuna-Eestist on tulnud külalisi. Meil on selline mägimajutus või majutusmägi,“ räägib ta ja lisab: „Mul on nii kahju kõigist neist Eesti inimestest, kes ei ole siin seda ilu nägemas ja kogemas.“
Järgmisel päeval on Ave Nahkuril kiire, ta läheb koos naabrusesse puhkama tulnud kahe eestlannaga appi Arures elanud Jesusele, kes avab Hermigua linnas oma restorani nimega Gara – nime plaanib panna UNESCO kaitse alla võetud loorberimetsadega rahvuspargi Garajonay järgi, meiegi sõitsime bussiga sealt läbi.
Ave Nahkur tegi restorani jaoks pildid ning kavas on neid seal maalida ka otse seintele. Meie küla eitede asemel on ta La Gomera tegelased loomad – päikeseprillidega jänesed, triiburõivastes koerad, kübaratega kassid, lillelised kitsed. Naised aitavad restoranis värvida suuremaid pindu.