
Möödunud nädalal alustas OÜ Katkera, kes võitis Raasiku vallavalitsuse korraldatud lihthanke, koertepargi rajamisega Arukülla Tallinna maantee ja Sügise tänava vahelisele haljasalale. Uute kortermajade vastas asuvale tühjale haljasalale tehakse ligi 900 ruutmeetri suurune aiaga piiratud ala, kuhu paigaldatakse mõned atraktsioonid koerte treenimiseks ning pingid ja prügikastid. Koertepark valmib hiljemalt juuni lõpuks.
Raasiku valla keskkonnaspetsialist Johanna Sepmann ütles, et Tallinna maantee äärse kergtee ja tulevase koertepargi alal on alustatud võsa ja puude maha võtmist. Seejärel tasandatakse nii koertepargiks kavandatud ala kui ka selle ümbrus ning paigaldatakse piirdeaed. Aia sisse pannakse koerte jaoks kaks valmis atraktsiooni – rõngas ja kaalukiik ning looduslikest materjalidest vahendid koerte treenimiseks – poom ja hüppetõkked.
„Paljud koertepargid on sisustatud sellisel moel, et kasutatakse looduslikke materjale treeningvahendite tegemiseks. Ka meie nägime hanketingimustes ette, et tellitakse kaks keerulisemat elementi, mida ei saa ise teha, kõik muu tuleb koertepargi ehitajal endal valmistada looduslikest materjalidest, kividest, palkidest, pakkudest,“ lausus Johanna Sepmann.
Ta selgitas, et Arukülla rajatava koertepargi äärde ja pargialale jäeti suured puud alles, et need pakuksid suvel koertele varju ereda päikese käest. Maha võeti võsa ja haiged puud. Koertepargi ja maanteepoolse kergliiklustee vahele istutatakse nende asemele Siberi kontpuud ja enela põõsad.
Koerteparki hakkab pääsema Sügise tänava poolsest küljest, värava juurde tulevad istepingid ja prügikastid nii segaolmejäätmete kui koerte väljaheidete jaoks. Koertepargi värava taha ehitatakse paralleelselt Sügise tänavaga nelja autokohaga parkla. Aiale paigaldatakse infotahvel koertepargi kasutamise reeglitega.
„Koertepargis võivad koerad olla ilma jalutusrihmata. See on ühine ala suurtele ja väikestele koertele. Nii palju meil ruumi ei olnud, et oleksime saanud kaks eraldi aeda teha,“ lausus keskkonnaspetsialist.
Ta lisas, et koertepargi asukoht valiti selle järgi, et oleks kortermajadele lähedal: „Eramajade hoovides saavad koerad lahtiselt ringi joosta, kortermajade koertel seda võimalust ei ole. Sügise tänava äärsesse koerteparki on kortermajade elanikel oma koertega kõige mugavam minna.“
Koos koertepargiga rajatakse umbes 1,5 meetri laiune kõnnitee Aruküla hiidrahnu juurde.
„Aruküla hiidrahn on üks Eesti suurimaid rändrahne, olles mahult kuues maapealne hiidrahn riigis. Soovime seda paremini esile tuua ja nähtavamaks muuta. Arvan, et isegi osa Aruküla elanikke ei tea selle olemasolust, sest praegu pole sinna eriti hea ligipääs ning rahn on tähistamata. Kunagi on seal olnud puidust viit, kuid see on kaduma läinud,“ rääkis Johanna Sepmann.
Aruküla koertepargi rajamine koos treeningvahenditega ja kõnnitee tegemine kaitstava hiidrahnuni lähevad vastavalt hanke tulemusele maksma 32 732,60 eurot.
Raasikule Mistra-Autexi tootmishoone kõrvale rajati koertepark viis aastat tagasi kohalike koeraomanike algatusel. Selle tegemiseks koguti annetusi ning kirjutati rahataotlus Leader-programmi. Keskkonnaspetsialisti sõnul on toona Raasiku koerteparki pandud treeningvahendid nüüdseks mädanenud ning valla heakorratöötaja valmistab uusi, et enne niitmishooaja algust vanad atraktsioonid välja vahetada.