Pühapäeval, 8. detsembril etendus Aruküla rahvamaja parketisaalis jõulunäidend „Päkapikkude askeldamised“. Tegelasi kehastasid Aruküla lasteaia endised lapsevanemad. Publikus vaatas tükki ka näitemängu autor – ligi 35 aastat Aruküla lasteaias töötanud endine õpetaja Liia Kotkas. Ta kirjutas „Päkapikkude askeldamised“ lasteaia sõimerühma jõulupeoks rohkem kui 20 aastat tagasi. Nüüd on see koos Liia Kotkase teiste jõulunäidenditega raamatus, mis kannab nime „Ruttu, ruttu – jõulud kohe käes!“
Esimese näidendi kirjutas Liia Kotkas 1999. aasta jõuludeks enda sõimerühmale, kus käis ka tema lapselaps Martin Möllits.
„Istusin mitu päeva lasteraamatukogus ning laenutasin suure virna raamatuid ka koju. Lappasin neid, kirjutasin välja toredaid mõtteid,“ ütles ta.
Esimese näidendi „Päkapikkude jõulupäev“ tegevus toimus päkapikkude kodus, tegelased olidki päkapikud. Neid mängisid Liia Kotkase sõimelastele jõulupeol viie lapse emad.
Edaspidi kirjutas õpetaja igaks jõuluks uue näidendi: „Hakkasin juba sügisesel koosolekul vanematelt küsima, kas keegi tahab näidendis kaasa teha. Kunagi ei juhtunud, et keegi poleks tahtnud. Selle järgi, kui palju oli soovijaid, hakkasin kirjutama, teadsin, mitu tegelast peab olema.“
Näidendi kirjutamiseks kulus umbes nädal, isadepäeva paiku jagas õpetaja osatäitjatele tekstid: „Vahel juhtus, et mõni ei saanud siiski tulla. Kord ütlesin viimasena lapsele lasteaeda järele tulnud lapsevanemale, et nüüd ei jää muud üle, kui tema peab puuduvat osatäitjat mängima. Ta oli kohe nõus, ütles, et viib lapse koju ja tuleb proovi. Proovideks kulus tavaliselt viis-kuus õhtut. Ajapikku saime ka isasid kampa. Mõnigi ütles proovides, et oli tal tarvis nõus olla, aga kui esinemine möödas, olid kõik väga õnnelikud. Etenduse muusikalise osa ajal meie lastega laulsime ja tantsisime. Kostüümid tegi lasteaias Ene Hert.“
Liia Kotkas kirjutas jõulunäidendeid ja vanemad mängisid neid järjest 20 aastat – viimane kord 2018. aasta jõulude ajal, sest 2019. aastal jäi ta pensionile. Samal aastal trükkis ta kolleeg näidendid arvutisse ning need lasti koos fotodega trükikojas kokku köita. Köidetud näidendiraamatuid oli 7 eksemplari, üks jäi autorile, üks lasteaeda, ülejäänud kinkis ära. Kui ta mainis seda Mixi Kirjastuse omanikule Kuuno Kasakule, arvas kirjastaja, et jõulunäidendid võiks avaldada päris raamatuna.
„Vahepeal juba unustasin selle, aga tänavu suvel helistas Kuuno, et teeme ära,“ sõnas Liia Kotkas.
Raamatus on ajalises järjekorras kõik tema 20 jõulunäidendit: „Need on lihtsad ja lapselikud väikelastele kirjutatud lood. Mitte õudsate tegelastega, nagu praegu on moes, vaid nunnud, kuigi on ka veidi põnevust.“
Tema jõulunäidendite tegelased on sageli päkapikud ja metsaloomad, kuid ka inimesed. Ühes näidendis on enamasti 5-8 tegelast.
Idee tuua üks näidend raamatuesitlusel lavale pakkus välja Aruküla kultuurijuht Garina Toomingas. Tema leidis 2001. aastal kirjutatud „Päkapikkude askeldamistesse“ ka osatäitjad. Need on Aruküla lasteaia endised lapsevanemad Ingrid Teino, Aira Jõõts, Helina Müürisepp ja Sirli Leok. Sirli Leok on ka lasteaia praegune lapsevanem, tema neljane poeg Ranel Leok tegi samuti etenduses kaasa. Veel mängis selles 1. klassi õpilane Ronja Tamm. Muusikalised vahepalad esitas huvialakeskuse Pääsulind orkester, juhatas Juhan Trump.
Osalised tegid rahvamajas proove kuu aega igal teisipäeval. Ingrid Teino, kes nüüd töötab ise Aruküla lasteaias, sai Liia Kotkase jõulunäidendites kaasa teha ka oma kolme lapse sõimerühma ajal. Ta kiitis, et näidendid liitsid lapsevanemaid. Pärast Liia Kotkase töölt lahkumist katkes Aruküla lasteaias lapsevanemate jõuluetenduste traditsioon. Ingrid Teino arvas, et nüüd, kui endise õpetaja jõulunäidendid on raamatuna ilmunud, võiks neid hakata lasteaias uuesti mängima.