Alates 22. jaanuarist maksab Aruküla kaugküttepiirkonnas toasoe koos käibemaksuga 70,31 eurot megavatt-tund. Sama suur on Aruküla katlamaja omaniku ja soojatootja SW Energia uus soojusenergia müügihind, mille konkurentsiamet kuu aega varem kinnitas. Tegu on selle kütteperioodi teise hinnatõusuga. Novembri lõpuni maksis küte Aruküla kaugküttega majades koos käibemaksuga 62,74 eurot/MWh, 1. detsembrist tõusis sel ajal kehtinud piirhinnani 65,53 eurot/MWh.
SW Energia arendusjuht Vadim Nogtev ütles, et Aruküla soojusenergia piirhinna tõstmist taotleti, sest varasem hind ei katnud hakkepuidu ega elektrihinna suurt tõusu.
„CO2 kalli kvoodi tõttu läheb suur osa kogu Eesti kütte- ja juba ka paberipuidust Narva elektrijaamadesse – Narva jaamad asendavad põlevkivi puiduhakkega ja müüvad CO2 kvoodi maha. Selle tõttu on puiduhakke hind tõusnud kuus rohkem kui 1 euro megavatt-tunni eest,“ sõnas ta.
Vadim Nogtev lisas, et õnneks on hakkepuidukatlamaja puhul hinnatõus keskmisele küttetarbijale tunduvalt väiksem kui elektri, soojuspumba või gaasiga kütmisel. Siiski märkis ta, et praegu ei saa olla kindel, kui pikaks ajaks jääb Arukülas püsima konkurentsiametis kinnitatud soojusenergia piirhind.
Raasikul hind ei muutu
Raasiku kaugküttevõrgu soojusenergia piirhinna on konkurentsiamet kehtestanud ligi kümme aastat tagasi, koos käibemaksuga on see 90,42 eurot megavatt-tund. 2019. aasta alguses valmis uus täisautomaatne hakkepuidukatlamaja ning SW Energia müüb Raasikul sooja piirhinnast odavamalt, alates eelmise aasta 1. veebruarist kehtib tarbijaile hind 88,12 eurot/MWh. Varem küttis katlamaja vaid valla hooneid, nüüd on kaugküttevõrku lisandunud uued ridaelamud katlamaja kõrval.
Ettevõtte arendusjuht kinnitas, et Raasikul ei ole soojahinda kavas tõsta: „Uute tarbijate lisandumine kaugküttevõrku on leevendanud survet soojus-energia hinnale. Hinna muutmise protsess ei ole lihtne ning nõuab täpseid arvutusi. Lisaks on Raasiku hind niigi kõrge ja SW Energia üritab senist hinda hoida nii kaua kui võimalik.“
Kehras saab hinnamuutust taotleda Velko AV
Ka Kehras ligi kolm aastat tagasi valminud biokütuse katlamajas toodab sooja SW Energia. Trassid kuuluvad valla OÜle Velko AV, kes on ka sooja edasimüüja. Kui uue katlamaja ehitamiseks korraldati riigihange, sai SW Energia konkursi võitjana kohustuse müüa uue katlamaja kütet 12 aastat sama piirhinnaga, mis koos käibemaksuga on 47 eurot/MWh. Koos OÜ Velko AV võrgutasudega on Kehra kaugküttepiirkonnas soojusenergia piirhind 66,1 eurot/MWh koos käibemaksuga.
Nüüd on SW Energia teinud OÜle Velko AV ettepaneku, et taotletaks Kehra piirkonna soojusenergia piirhinna tõusu.
Vadim Nogtev tõdes, et Kehras oli tõesti kavas pakkuda tarbijatele pikaajaliselt väga stabiilset hinda, kuid on ilmnenud niinimetatud force majeure ehk vääramatu jõud: „Koroonapandeemia tagajärjel on turule paisatud meeletus koguses raha ning inflatsiooninumber on juba kahekohaline. Samal ajal on kliimamuutusest toimuv rohepööre ja energiakandjate hinnatõus.“
Soojusenergia hinda mõjutab tema sõnul oluliselt ka praegune 3-5kordne elektrihinna tõus, lisaks tõusis eelmisel aastal üle 10 protsendi puiduhakke hind, mis kallineb veel, sest suured elektrijaamad suudavad selle eest maksta tunduvalt rohkem kui tavalised katlamajad.
OÜ Velko AV juhajata Erik Jüriöö: „Kuna lõpptarbijale müüb sooja oma trasside kaudu Velko AV, siis saame meie teha konkurentsiametile taotluse piirhinna muutmiseks. SW Energia on tõesti selle sooviga Velko AV poole pöördunud. Meie soov on hinda mitte muuta. Oleme sõlminud 12 aastaks lepingu selle kohta, millise hinnaga ostame SW Energialt sooja, sellele lisanduvad meie võrgutasud. Ettevõtte soov ja huvi on hinda mitte tõsta, kuid see on Velko AV nõukogu otsustada. Seni pole nõukogu otsust langetanud.“
Nii Vadim Nogtev kui Erik Jüriöö oletasid, et vähemalt praeguse kütteperioodi lõpuni Kehra piirkonna tarbijaile toasooja hind ei muutu.