
Üle-eelmisel nädalal tunnustati Raasiku valla aasta noorte eeskujudena teiste seas Aruküla kohvikutepäeva „Maša ja Karu“ kohviku noorte neidude tiimi koosseisus Ingely Penu, Kerli Aleksejev, Triini Lille, Anetta Vaikna, Kätrin Mets, Maigi Teino ja Eleriin Lind. Mõned päevad varem käis nende juhendaja, Aruküla põhikooli vene keele õpetaja Leena Möls vastu võtmas veel üht „Maša ja Karu“ kohvikule osaks saanud tunnustust – Eesti Võõrkeeleõpetajate Liit nimetas Leena Mölsi ja Aruküla ELO Junior Teami kohviku aastate keeleteoks. Tunnustuskirjal on märgitud, et „Maša ja Karu“ kohviku tegevus on hea näide, kuidas on võimalik tutvustada vene kultuuri ja äratada huvi vene keele õppimise vastu, edendada koostööd õpilaste, lastevanemate ja kogukonna vahel.
Leena Möls sõnas, et laste huvi ja motivatsiooni tõstmiseks võõrkeelte õppimise vastu saab kasutada erinevaid meetodeid. Tema õpilastel on aidanud vene keelt õppida ühised vene rahvustoitude valmistamised, reisid Venemaale, venekeelsete filmide vaatamine, vene laulude ja tantsude õppimine.
Aruküla kohvikutepäeval pidasid Vene Kohvikut esimestel kordadel kooli vene keele ringi lapsed. Kui 2016. aastal võitsid 9. klassi neiud loovtööga Pihkvas rahvusvahelise vene kultuuri konkursi, hakkasid tüdrukud, kes kuulusid ka kooli ELO rühma, suvisteks kohvikutegijaiks ning kohviku nimeks sai Maša ja Karu. Ingerly Penu, üks konkursi võitjatest, põhjendas toona, et multifilm „Maša ja karu“ on nende õpetaja üks lemmik ning koolis vene keele õppimise abivahend.
Kohviku menüü on alati koosnenud vene rahvustoitudest. Retseptid valivad tüdrukud, need on venekeelsed, kui kõigest aru ei saa, aitab õpetaja tõlkida. Pirukate juurde pakutakse Aruküla kohvikus samovarist teed, mängib vene muusika, õnneloosi ostjad saavad Maša ja karu temaatikaga asju, koolimajas näidatakse vene multifilme. Esimestel aastatel olid kohvikupidajad multifilmitegelaste kostüümides, viimastel kordadel on temaatilist Maša kostüümi kandnud vaid juhendaja Leena Möls.
Kuigi tüdrukud on nüüdseks Aruküla kooli vilistlased, löövad kohviku tegemistes endiselt kaasa, veedavad igal aastal kohvikupäeva eelse öö koolimajas ettevalmistusi tehes.
„Initsiatiiv on nüüd tulnud tüdrukutelt. Panevad tiimi kokku ja tulevad jutuga, et teeme sel aastal jälle,“ lausub õpetaja ning lisab, et kohviku korraldamine ei ole kerge ülesanne, kuid selle kaudu on ta õpilased saanud paremini tundma vene kultuuri üht olulist osa, rahvustoite ja kombeid.