
Facebooki-grupi Raasiku Valla Kuulutaja postitused ja kommentaarid kirjutas näitemänguks „Muku“ JUHAN TRUMP.
Paljud inimesed ei oska enam silmast silma suhelda, sõnumeid vahetatakse sotsiaalmeedias, ütles laupäeval, 26. septembril Aruküla rahvamajas esietendunud „Mukus“ kõrtsmik, keda kehastas Markko Maasik. Ta jätkas, et Facebook on nagu kaasaegne kõrtsituba – koht räuskamiseks, maailmaasjade paika panemiseks, enesenäitamiseks. Vahe on vaid selles, et kui vanasti päris kõrtsitoas läks keegi oma väljaütlemistega üle piiri, anti talle kohe „pasunasse“, kuid kaasaegne arvutimaailm on isegi prillikandjatele ohutu paik oma arvamuse avaldamiseks. Sissejuhatuseks anti teada veel, et Raasiku valla inimestest kõneleval näitemängul on sadakond autorit, kes on postitanud-kommenteerinud Facebooki avalikus grupis Raasiku Valla Kuulutaja.
Facebooki kaudu ostetakse-müüakse-vahetatakse ning kutsutakse kultuuriüritustele, otsitakse omanikku hulkuvale koerale-kassile, kirutakse teede seisukorda, avaldatakse rahulolematust vallavõimu tehtu ja tegemata jätmiste pärast. Näitemäng ongi kokku pandud Raasiku Valla Kuulutajas ilmunud tsitaatidest, need on postitused ja kommentaarid, olenevalt teemast alates neutraalsetest ja rahulikest kuni tulisemate vaidluste puhul ka teravuste ja halvastiütlemisteni. Koos Markko Maasikuga esitasid neid Aira Jõõtsi lavastatud ligi tunni pikkuses etenduses Ülle Kalda, Õnne Päeske, Aldo Laid, Rain Loikmann, Kert Paur, Peeter Paur ja Karri Urban. Vahele esitasid Juhan Trumbi kirjutatud laule Sandra Parve ja Anna-Liisa Miilits, keda saatis bänd koosseisus Juhan Trump, Mairo Trump, Kristofer Vaiksaar ja Artur Sepp.
Pärast esietendust kinkis Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas koos vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Juta Asujaga kõigile asjaosalistele, lauljatele laulud selgeks õpetanud Külli Ovirile ning helimehele-valgustajale Henry Karile lavastuse plakatiga tassid ning palus mälestada näidendile nime andnud Mukut. Muku oli Arukülas elanud Tiibeti mastif, koer, kelle pidev hulkumine aleviku vahel tõstatati vallaelanike Facebooki grupis aeg-ajalt taas üles.
„Muku ei jõudnud esietendust ära oodata, heitis enne hinge,“ sõnas Juhan Trump.
Ta jutustas, et umbes paar aastat tagasi hakkas Raasiku Valla Kuulutajas märkama põnevaid ja naljakaid kommetaare ning tajus, et need peegeldavad hästi kohalikku kogukonda.
„Eri teemadel tekkis palju huvitavaid dialooge, mõni teema või postitus võis koguda paarsada kommentaari. See oli minu jaoks huvitav materjal ja kui tekkis mõte, et sellest saaks kokku hea loo, hakkasin neid tsitaate talletama,“ rääkis Juhan Trump.
Kui ta oli sotsiaalmeedias avaldatud arvamused-kommentaarid ühtseks tervikuks liitnud, rääkis sellest esialgu Garina Toomingale, hiljem ka näiteringi liikmetele: „Olen trupile väga tänulik, et nad olid nõus selle lavale tooma. Tekst, mis on lihtsalt tsitaatidele üles ehitatud, pole näitleja jaoks ehk kuigi huvitav, ilmselt oleks põnevam mängida lugu, mis järjest areneb, millel on kulminatsioon ja lahendus. Aga neid õigeid näidendeid kirjutavad teised palju paremini, jätan selle hea meelega näitekirjanikele. „Muku“ on peegeldus sellest, mida meie kogukond mõtleb. Mõned postitused on seal heasüdamlikud, kuid mõned kommentaarid, mis ka etenduses kõlasid, on päris koledad. Minu teksti on seal nii vähe kui võimalik, peaaegu kõik, mida laval räägitakse, on Raasiku Valla Kuulutajast, püüdsin sekkuda võimalikult vähe.“
Juhan Trump jälgib Raasiku Valla Kuulutajat endiselt, kuid alates kevadest pole seal tema sõnul kogukondlikud teemad enam nii tulised: „See on arusaadav, sest seoses koroona-
kriisiga hakkasid inimesed tegelema muude probleemidega – kuidas saab laps distants-õppel hakkama, kas mu eakad vanemad on viiruse eest kaitstud ja nii edasi.“
Peaproovist esietenduseni pool aastat
12. märtsil sai Raasiku vald 28aastaseks. Kuna sel päeval oli Aruküla rahvamaja saali planeeritud Rakvere teatri etendus, pidi „Muku“ esietendus toimuma 13. märtsil. Samal päeval algas eriolukord, mis tähendas, et „Muku“ peaproovi ja esietenduse vahele jäi pool aastat.
Oli raske, tekst oli jõudnud ununeda, tunnistasid näitlejad. Lavastaja Aira Jõõts lisas, et kuna polnud teada, kas ja millal esietendus toimub, polnud mõtet ka proove teha: „Teksti oli kindlasti raskem õppida kui tavalise näidendi puhul. See ei olnud kõiges loogiline, vaid täpselt selline, nagu kommentaaridena kirjutatud. Õnneks võimaldas tükk meil natuke ka abivahendeid kasutada (näitlejail olid laval rekvisiitidena nutiseadmed – toim) ning tegelikult olid kõigil tekstid peas.“
Ta ütles, et jälgib ka ise vallaelanike Facebooki gruppi ning imestab, kui palju on inimesed mõnd postitust kommenteerides kulutanud aega ja energiat: „Aastast aastasse enamasti samad inimesed, mõnel juhul juba tead, et kui üks midagi ütleb, kes siis vastu vaidleb ja kes sellest järgmisena põlema läheb. Mõnikord läheb asi väga isiklikuks, hakatakse üksteist solvama. Ei tea, mis siis juhtuks, kui nad päriselt omavahel kokku saaksid.“
Markko Maasik nimetas sotsiaalmeedia gruppe, kus teisi valimatult sõimatakse, prügikastiks: „Võib-olla peaksime veel väga palju vinti peale keerama, et inimesed hakkaksid nägema, kui mõttetu on selline üksteise mustamine. Samas päriselus oleme jõudnud või jõudmas aega, kus pole enam ühtegi venda, kes julgeks kellelegi midagi näost näkku öelda.“
Ülle Kalda märkis, et sotsiaalmeedia gruppidest on ka kasu – üks leiab nende abil saunavihtadele ostjad, teine üles kadunud pangakaardi.
„Muku“ esietendus oli Maale Elamise Päeval, mil Raasiku vallas toimus ühel ajal mitu üritust. Garina Toomingas arvas, et seetõttu jäi paljudel huvilistel näitemäng nägemata. Kas ja millal tuleb teine etendus, ei osanud trupp veel öelda.