
Ida-Harju perearstid on ühinenud Eesti Perearstide Liidu üleskutsega ning vaktsineerivad ja nõustavad 27. oktoobrist kuni 5. novembrini.
„Tahaksime hakata normaalset elu elama. Kuid selleks peab Covid-19 vastu vaktsineeritud inimeste protsent olema praegusest palju kõrgem,“ ütleb Kuusalu perearst Susanna Kari ja kutsub tervisekeskusesse vaktsineerima.
Eelnevalt palub tulekuks registreerida, kõige parem oleks, kui saadetakse e-kiri, aga võib ka helistada. Oluline ei ole, millise perearsti nimistusse kuulutakse. Kui elatakse Kuusalu vallas, võib minna Kuusalu tervisekeskusesse vaktsineerima.
Kuusalu perearst tõdeb, et koroonaviirusesse nakatumine on Kuusalu kandis suur, kuid esmaseid vaktsiinisüste teevad kohalikud meedikud nüüd juba kahjuks väga vähe: „On põhimõttelised vaktsiinivastased, me nendega ei vaidle. Aga on neid, kes kahtlevad, kardavad kõrvalmõjusid. Kuid võimalike vaktsiinitüsistustega võrreldes on koroona tüsistused palju hullemad. Mul on patsiente, kellel haigestumisest on möödunud aasta, kuid ikka hingeldab, mälu on pärsitud, pole taastunud selliseks, nagu oli enne koroonasse nakatumist.“
Vaktsineerimisaktsiooni käigus tehakse perearstikeskustes nii esmaseid, teisi kui ka kolmandaid ehk tõhustussüste. Kolmandaid kaitsesüste oodatakse Covidi vastu saama haridus-, sotsiaal- ja tervishoiutöötajaid ning üle 65aastaseid inimesi, kelle teisest vaktsiinist on möödas pool aastat. 18-64aastased saavad tõhustusdoosi, kui teisest kaitsesüstist on möödunud kaheksa kuud.
Igale perearstile jagatakse 120 doosi Pfizeri vaktsiini. Lisaks sellele kogusele saadetakse vaktsiin haridustöötajate kolmandateks doosideks. Vaktsineerimistalgute ajal on peatatud perearstide plaaniline profülaktiline töö, vastu võetakse vaid ägedate kiireloomuliste probleemidega patsiente ning jätkub kuni 2aastaste imikute profülaktiline läbivaatus ja vaktsineerimine.
Kuusalu vald nakatumiselt Eesti tipus
Kuusalu vald on koroonaviirusesse nakatumise poolest Eesti tipus. Koroonavald.ee andmetel jõudis Kuusalu vald möödunud nädala lõpus Eesti omavalitsuste pingereas teisele kohale. Esmaspäeva, 25. oktoobri seisuga oli 7. kohal – nakatumisnäit oli 2339, mis tähendab, et viimase 14 päeva jooksul on vallas 1000 elaniku kohta 23,39 positiivse testitulemuse saanud elanikku. Eesti keskmine on 1353. Raasiku vald on 72. kohal nakatumisnäiduga 990. Anija vald on 76. kohal nakatumisnäiduga 804 ja Loksa linn 77. kohal nakatumisnäiduga 787.
Susanna Kari: „Kuusalus läks olukord halvaks septembri lõpust. Enne seda oli kümmekond nakatunut nädalas, kuid viimastel nädalatel on hakanud see arv järjest tõusma, iga päevaga tuli keskmiselt kümme nakatunut juurde. Kuusalu koolis olid koroonakolded, paljud õpetajad ja ka õpilased haigestusid. Haigus levis laste kollektiivides, lapsed viisid haiguse koju, sealt jõudis vanemate kaudu nende töökohtadesse. Koolivaheajal tulevad Kuusalu kooli töötajad, kes pole haigestunud, me tervisekeskusesse tõhustusdoosi saama. Kolga õpetajaid ja lasteaiatöötajaid sõidame vaktsineerima novembri alguses.“
Ta julgustab tegema esmast koroonavastast kaitsesüsti.
Loksa perearst Mall Idavain sõnab, et Covidi vastu vaktsineeritud on haigestunud kergemalt: „Kolmandate dooside vastu tuntakse huvi. Saab tulla esimesi, teisi ja kolmandaid vaktsiinisüste tegema meie juurde, Loksa ravikeskusesse. Kel huvi, palume ette helistada. Aga võimalus on minna ka kultuurikeskusesse, kus vaktsineeritakse laupäeviti. 30. oktoobril on kultuurikeskuses samuti vaktsineerimine.“
Loksa haridustöötajatele tõhustusdooside süstimist eraldi ei korraldata, võimalus on minna kultuurikeskusesse või tulla Loksa perearstide juurde vaktsineerima.
Kehras vaktsineeriti ka suvel
Kehra tervisekeskuse perearstid on vaktsineerimisvõimalusi pakkunud pidevalt suvekuudel ja ka septembris-oktoobris. Perearst Maire Post kinnitab, et vabad ajad on olnud saadaval üleriigilises digiregistratuuris, vaktsineeritud on ka neid, kes avaldanud soovi telefoni teel või kohale tulnud. Vaktsineerimispäevadest on teada antud ka tervisekeskuse Facebooki lehel.
„Huvilisi on olnud rahuldavalt. Viimastel kordadel on vaktsineerimas käinud mõned, kes siiani alles mõtlesid. Mõni on huvitatud, et pääseks ka edaspidi teatrisse ja kontserdile või on töökoht hakanud pitsitama,“ räägib Maire Post.
Nüüdseks peaksid tema hinnangul kõik, kes on vaktsiini seni tahtnud, olema selle saanud: „Meil pole võimalik igaüht seitse korda veenda. Sellel pole ka mõtet, kui inimene ütleb, et ei taha, siis me ei hakka oma aega helistamisele enam kulutama.“
Perearst ei usu, et alanud vaktsineerimistalgud toovad perearstikeskustesse suure vaktsiinisoovijate laviini. Aga kui see tuleb, oleme valmis süstima, sõnab ta.
Kehra arstide juurde saab vaktsineerimiseks aega broneerida digiregistratuuri kaudu. Kes sellega hakkama ei saa, eelkõige vanemad inimesed, võivad helistada või minna pereõe vastuvõtuajal kohale. Soovijaile tehakse ka tõhustusdoose.
Raasikul tulevad appi tudengid
Raasiku perearst Anna Pristromskaja ütleb, et vaktsiinide saamisega probleeme pole: „Need 120 doosi, mis iga perearsti kohta nüüd saadetakse, on standardkogus, saame vajadusel alati juurde tellida nii palju, kui on vaja.“
Ka Raasiku perearst tõdeb, et kuigi nad suvel vaktsineerimisega ei tegelenud, on kõik, kes seda soovinud, Covidi vastu vaktsiini saanud: „Kui septembris oli vaktsineerimisbuss meie koolide juures, ei olnud suurt huvi. Praegu on huvilised pigem need, kes kevadel ja suve alguses said esimesed süstid ja nüüd on huvitatud kolmandast doosist.“
Anna Pristromskaja ei ole väga kindel, et perearstide ühine kampaania toob rahva vaktsineerima. Ta märgib, et pereõed ei taha enam kellelegi helistada: „Inimesed, kellele oleme vaktsiini pakkunud, sageli ärrituvad ja muutuvad tigedaks. Kuigi me ei suru midagi peale, meie kohustus on informeerida inimesi võimalusest vaktsineerida, rääkida ka kõrvaltoimetest, otsustama peavad nad ise. Ma väga loodan, et saadakse aru, et olukord on väga tõsine.“
Raasiku perearsti nimistus on umbes sada vaktsineerimata inimest, kes on 60 ja vanemad. Nende motiveerimiseks on käivitatud pilootprojekt, mille raames hakkavad arstiteaduskonna tudengid eakatele vaktsineerimata inimestele helistama, et motiveerida neid vaktsineerima minema.
Raasiku tervisekeskuses võetakse vaktsineerimissoove vastu telefoni ja meili teel.
Aruküla perearst Helgi Vain: „Kontaktikeskuse inimesed pöördusid meie vaktsineerimata patsientide poole ja motiveerisid. Nüüd on huvi suur, me ei pea inimestele helistama. Kes soovib vaktsineerima tulla, helistagu, aja saab järgmisel nädalal.“
Alates esmaspäevast, 25. oktoobrist ei tohi inimesed, kes pole Covid-19 vastu vaktsineeritud ega haigust läbi põdenud, külastada kultuuri- ja meelelahu-tusüritusi, osaleda spordivõistlustel ega spordi- ja liikumisüritustel, minna spaadese, basseinidesse, veekeskustesse ja ujulatesse, konverentsidele, teatrisse, kontsertidele, kinno, näitustele, muuseumidesse. Ka ei pääse nad avalikele koosolekutele, mis toimuvad siseruumides või õues piiratud alal. Tööandja võib nõuda töötajalt vaktsineerimist, kui see on töökeskkonna riskianalüüsist tulenevalt viiruse leviku tõkestamiseks ja tööülesannete täitmiseks vajalik.
Piirangud kehtivad vähemalt 10. jaanuarini 2022.