Kultuuripärlit tunnustati Harjumaa ballil 30. detsembril rahvusooperis Estonia.
Pühendumise ja suure entusiasmiga tehtud kultuurialase töö eest omistati Harjumaa 2018. aasta Kultuuripärli tiitel Aruküla Kultuuriseltsi tegevdirektorile Garina Toomingale. Teda õnnitlenud Eesti Kultuurkapitali juhataja Kertu Saks ja Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees, Raasiku vallavanem Andre Sepp andsid Garina Toomingale üle tunnistuse koos pärlikarbikujulise meene ning 2600eurose rahalise preemiaga, millest pool pani välja Kultuurkapital, pool HOL.
Garina Toominga esitas Harjumaa Kultuuripärliks Raasiku vallavalitsus. Põhjenduskirjas märgiti, et ta on vallas kultuuritööd innukalt korraldanud üle 20 aasta, olnud valla kõigi suuremate kultuurisündmuste korraldaja või eestvedaja ning tänu temale on Aruküla rahvamajas võimalik osa saada teatrietendustest ja suurepärastest kontsertidest. Eraldi on nimetatud 2018. aastal Garina Toominga eestvõttel ilmunud kogumik „Sajandi 100 arukülalast“. Vallavalitsus kiitis, et lisaks vägevate sündmuste korraldamisele on Aruküla kultuurijuht võtnud südameasjaks ka kogukonnaliikmete, eriti laste ja noorte heaolu. Selleks arendati 2018. aastal edasi piirkonna mänguväljakut, kuhu lisandus tasakaalurada ning asulasse rajati EV 100le pühendatud kõnnitee.
„Garina Toomingas on kahtlemata üks värvikamaid ja tegusamaid kultuurijuhte piirkonnas,“ on kaaskirjas.
Preemia rahvamaja fondi
„Emotsioon oli väga vesine – kui mu nimi välja hõigati, jäin esialgu toolile nutma, seejärel nutsin Kultuurkapitali juhi õla najal edasi,“ kirjeldas Garina Toomingas Kultuuripärliks saamist.
Mitmel aastal on temalt küsitud nõusolekut, kas võib teda Kultuuripärliks esitada, tänavu oli see väga hästi hoitud saladus: „Mulle oli see väga suur üllatus ja nüüd on suur rõõm hinges. 2003. valiti mind Harjumaa sädeinimeseks, Kultuuripärli tiitlit vastu võttes ütlesin – 15 aastaga saab sädemest pärliks.“
Maakonna Kultuuripärl rääkis Sõnumitoojale, et kultuuritöö on pidev protsess. 20 aasta jooksul pole Aruküla rahvamajas ükski huviring kadunud, pigem on neid tulnud juurde ning ringid on rahvast täis: „See pole tulnud niisama, olen püüdnud inimesi rahvamajja meelitada. Kui Aruküla tänavail näen uusi elanikke, tervitan, ütlen, kes olen ning teatan, et rahvamaja on kõigile avatud. Arvan, et see aitab ka kogukonna tugevnemisele kaasa.“
Kiidetakse, et Aruküla kultuurielu on vilgas, sageli toimub arvukalt kontserte-teatrietendusi.
„Kui mul on käes selline maja, oleks patt jätta võimalused kasutamata. Muidugi tuleb selleks vaeva näha – keegi ei tule end alguses ise pakkuma, nad ei pruugi Aruküla kultuurimaja teadagi, peab helistama ja kutsuma, et saada niiöelda jalg ukse vahele. Tänu sellele, et piletid on Piletilevis müügil, on meie kontsertidel hakanud käima palju ka võõrast rahvast. Tagasiside on olnud väga tore – paljud imestavad, et meil on selline uhke maja, kus polegi plastiktoolid või kuivkäimla,“ jutustas Garina Toomingas.
Kultuuripärli tiitliga kaasneva preemia tahab ta annetada Aruküla rahvamaja fondi: „Mul on plaan luua fond, mille eest hakata rahvamaja soojustama ja remontima. Kui ise alustan, küll siis tulevad ka teised kaasa.“
Väikesed Holmerid ARDO NIINRELE ja RUTH JÜRISALULE
Maakonna ballil jagati ka Harjumaa teenetemärke ning omavalitsustegelastele välja pandud Holmereid – Kuusalu valla skulptori Aivar Simsoni valmistatud pronksist skulptuure. Omavalitsusjuhile mõeldud Suure Holmeri andis Andre Sepp üle Rae vallavanemale Mart Võrklaevale, omavalitsustegijaile mõeldud väikese Holmeri said Raasiku endine abivallavanem Ardo Niinre ning HOLi kultuurinõunik Ruth Jürisalu. Tunnustuse pälvis ka väikese Holmeri kolmas nominent, üle 33 aasta Anija vallavalitsuses töötanud Ilsia Väli, kelle esitas Holmerile Anija vallavalitsus.
Ardo Niinre esitas Holmerile Raasiku vallavalitsus. Märgiti, et ta on olnud Harjumaaga väga pikalt seotud, juhtinud 25 aasta jooksul kolme valla haridus- ja kultuurielu. Raasiku vallas töötas Ardo Niinre alates 2001. aastast, oli haridusosakonna juhataja, aastatel 2016-2018 abivallavanem. Enne Raasiku valda tööle tulemist oli ta 5 aastat Rae valla haridusameti juhataja ning 1994-1996 Kiili vallavanem. Enne vallatööle asumist ja ka sellel ajal on Ardo Niinre töötanud ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetajana, õpetajatööd teeb ta ka praegu.
Ruth Jürisalu kandidatuuri väikesele Holmerile esitas HOLi tegevdirektor Joel Jesse. Ta märkis, et HOLi büroo töötaja väärib tunnustust teenete eest Harjumaa laulu- ja tantsupeo ettevalmistamise ning läbiviimise eest aastatel 2013-2018. Ruth Jürisalu on Harjumaa kultuurielu korraldanud üle 20 aasta, 1997. aastast Harju maavalitsuses kultuurispetsialisti ning alates 2008. aastast HOLis kultuurinõunikuna. 2013. aastal tunnustati teda Harjumaa teenetemärgiga.