„Mustlased“ esitasid Anijal mõisa legendi

1785

Mustlasmuusikat esitav Kehra ansambel Kodu mängis Anija mõisas legendi, kuidas mustlased olevat kunagisele mõisakirjutajale ennustanud rikkust.

Loo sellest, kuidas mustlased käisid möödunud sajandi alguses Anija mõisas, jutustas 1950ndail Anija külamees Rudolf  Mänd, kes mäletavat mõisaomanikke von Wahle oma lapsepõlvest. Anija raamatukoguhoidja Pille Kulla ütles, et Rudolf Mänd on rääkinud, kuidas ühel palaval suvepäeval tuli Anija mõisa salk mustlasi, kelle seas olnud ka agaraid ennustajaid. Üks neist olnud eriti pealetükkiv kaarte laduma ja käejooni vaatama ning soovis seda teha ka noorele mõisakirjutajale von Wahlile. Noormees oli nõustunud alles siis, kui ennustamise tasu oli langetatud poole peale. Mustlanna ladunud siis kaarte, uurinud noormehe käejooni, kuid ei ennustanud midagi. Alles noore mõisakirjutaja tungival palvel oli mustlanna soostunud ja kuulutanud: teid ootab elus tohutu rikkus. Seepeale maksnud noormees kerge südamega mustlannale kokkulepitud 50 kopika asemel oma viimase rubla ning visanud majast lahkunud mustlannale aknast järele veel oma kuue – seda ta  tulevase rikkuse tõttu enam ei vajavat.

Mõisa omanik, parun Ungern-Sternberg hakanud andekale mõisakirjutajale üha rohkem usaldama ametiülesandeid väljaspool Anijat ja Eestimaad, ametireisid ulatunud Peterburi ja kaugemale. Peterburis oli ta tutvunud rikka kindrali vürst Lieveni tütrega, kellega ka abiellus. Pärast abiellumist oli von Wahl keelitanud parun Ungern-Sternbergi, et omanik müüks Anija mõisa talle, kuna siin oli talle kuulutatud ette tulevast rikkust. Ungern-Sternberg oli kõrge ostuhinna eest viimaks nõustunud mõisa müümisega. Kuigi Wahli naise isa oli väga rikas, ei tihanud ta mõisat kirjutada väimehe nimele, vaid 1906. aastal sõlmitud ostumüügilepinguga sai Anija mõisa omanikuks tema tütar Mary Lwowovna von Wahl.

Lugu on aastaid tagasi mängitud Harju-Jaani kihelkonnapäevade ajal, eelmisel neljapäeval, 13. augustil mängiti seda Anija mõisa vaestemaja ees  teist korda. Sel korral oli noore von Wahli rollis Rainer Restov. Mustlast, kes talle ennustas, mängis ansambel Kodu juhendaja Liivi Siil. Ülejäänud mustlased olid Kodu lauljad Sergei Belinko, Hele-Riin Goldin, Sirje Voolmaa, Nelli Restov, Virge Kallasmäe, Silva Laupa, Annely Pakkane, Eve Roosi ja Janina Hapsalo.
Pärast ansambli Kodu etteastet esines kreeka rahvamuusikat esitav ansambel Zorbas, nende kontserdi korraldas mõisa suvekohvik Peaproov, kohvikus müüdi sel õhtul kreekapäraseid suupisteid. Raamatukogu perenaine Pille Kulla tegi kontserdi vaheajal soovijaile Anija mõisas ekskursiooni. Ta sõnas, et huvilisi oli rohkesti.

Eelmine artikkelSpordiuudised
Järgmine artikkelRevisjonikomisjon hakkab uurima Raasiku valla bussihanget