„Kakskümmend aastat on Arukülas tulnud tantsida minu pilli järgi,“ ütles Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht GARINA TOOMINGAS.
Juubelit olid reedel, 19. oktoobril tähistama kutsutud kultuuriseltsi sõbrad, toetajad, head koostööpartnerid. Algul naerutas neid Aruküla rahvamaja saalis näitleja Indrek Taalmaa, seejärel parketisaalis kultuuriseltsi juht. See oli stand up komöödia teine vaatus, kommenteeriti Garina Toomingase sõnavõttu. Ta meenutas koomilisi juhtumeid kultuuriseltsi 20aastasest ajaloost ja jagas tänukirju. Esimese andis Garina Toomingas Juhan Trumbile – kultuuriseltsi esimesele juhile, kellega 20 aastat tagasi hakati koos Aruküla kultuurielu organiseerima.
„Ma ei oleks siin, kui mu ümber poleks nii palju häid inimesi, aitäh teile kõigile!“ ütles kultuuriseltsi juht sünnipäevapeol osalenutele.
Nimeliselt tänas ta teiste seas ka kahte oma kõige aktiivsemat kultuurihuvilist – Anne Vilbergi ja Karin Möllitsat, kes on peaaegu alati kohal, kui Aruküla rahvamajas on kaks korda kuus teatrietendused. Mõlema jaoks broneerib kultuurijuht rahvamaja saalis alati 4 kindlat kohta.
Raasiku vallavanem Andre Sepp märkis, et Aruküla kultuurielu on ainulaadne, seda veab selts, millel on laiapõhjaline üldkoosolek – 86 liiget.
„See on hea pinnas, et teha kultuuritegevust kodanikualgatuse korras. Julgen ka teiste vallavanemate eest öelda, et oleme jäänud Aruküla kultuuriseltsi varju, kuid selts on meid väga hästi kaardile tõstnud ning käiakse küsimas, kuidas kultuuritegevust selliselt korraldada,“ rääkis ta.
Vallavanem tänas Aruküla kultuurielu eestvedajat Garina Toomingat vallavalitsuse tänukirjaga ning kinkis kultuuriseltsile sünnipäevaks 800 eurot.
Kultuurijuht lubas, et raha kasutatakse kogukonna hüvanguks – Aruküla rahvamaja-vallamaja taha uue kõnnitee äärde pinkide ostmiseks.
Oma pere poolt kinkis Andre Sepp Garina Toomingale lotopileti.
„Garina on rääkinud, mida kõike ta veel Aruküla rahvamajas teeks, kui tal oleks lotoõnne,“ selgitas ta.
Aruküla põhikooli direktor Avo Möls luges ette kultuuriseltsi sünnipäevaks tehtud luuletuse, koos lasteaia direktori Karin Reiskaga andsid nad üle kooli, lasteaia ja huvikooli kingituse – ruupori. Õnnitlejate seas olid ka Raasiku valla teiste asutuste ja ettevõtjate esindajad.
Rahvamajast MTÜks
Aruküla Kultuuriselts loodi 19. oktoobril 1998, kui kogu Eestis hakati propageerima kolmandat sektorit. Andre Sepp meenutas, et Raasiku vallas oli kultuuritöö andmine MTÜde korraldada tookordse haridus- ja kultuurispetsialisti Tiina Palli idee.
„Ta oli suur projektikirjutaja ning peapõhjus, miks otsustati rahvamajad anda mittetulundusühingute hallata, oligi, et MTÜd said taotleda projektiraha,“ lausus Andre Sepp.
Eelnevalt käisid Raasiku valla kultuuritöötajad kogemusi saamas Viimsis, kus MTÜd juba olemas. Pärast kultuuriseltsi loomist kustus Aruküla kultuurijuht Juhan Trump enda asetäitjaks Garina Toominga. Pool aastat hiljem, kui vallalt ei saanud ringijuhtide tasude tõstmiseks toetust, pani Juhan Trump ameti maha, uueks juhiks sai Garina Toomingas.
„See, et Aruküla kultuurielu on olnud nii äge ja veel ägedamaks läheb, on tänu Garinale. Ta on sellel kohal edukas, sest on kultuurijuht, kes hoolib inimestest,“ sõnas Andre Sepp.
Ka Aruküla Kultuuriseltsi juhatuse esimees Alari Kruusvall kinnitas, et kohalik kultuurielu on sedavõrd elav ja põnev tänu tegevjuhile, kes peale kultuuriürituste korraldamise on kirjutanud projekte, et saada raha kõikvõimalike algatuste elluviimiseks.
„Ta on heas mõttes hull, aga ega ilma selleta meil nii vägevat kultuurielu ei oleks. Olen pidanud ka keskööl andma mobiiltelefoniga digiallkirja, et projekt saaks õigel ajal esitatud. Õnneks nüüd on selline võimalus, varem pidi Tallinnas kihutama 70ga, et jõuda õigeks ajaks maavalitsusse KOPi projekti viima,“ jutustas ta.
Aruküla Kultuuriseltsi 20. sünnipäevaks valmisid rinnamärk ning fotodega illustreeritud infovoldik ülevaatega seltsi tegevusest ja info ringide kohta.