
Kuusalu, Haljala, Tapa, ja Kadrina valla ning Loksa linna omavalitsuste, ettevõtjate ja vabaühenduste ühise Leader tegevusgrupi MTÜ Arenduskoda talveseminaril, 18. jaanuaril kuulutati välja esimesed Arenduskoja Pärlid. Selle aunimetuse said Arenduskoja juhatuse liige, Viitna lähedal asuva Kuusiku loodustalu vanaperenaine Sirje Kuusik ning Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus.
Arenduskoja Pärli meene ja tänukirja andsid üle juhatuse liikmed, Kuusalu vallavolikogu liige Urmas Kirtsi ja Toolse Puhkeküla OÜ juht Helen Karus. Meene autor on klaasikunstnik Renee Aua.
Arenduskoja Pärli tiitel antakse inimesele, kes on panustanud Arenduskoja Leader tegevusgrupi tegevusse, näidanud üles head koostööoskust, erakordset initsiatiivi ja pühendumust Arenduskoja arengu ja eesmärkide saavutamisel, osalenud edukalt olulistes projektides, suutnud inspireerida ja kaasata teisi. Kandidaate sai esitada kuni 8. jaanuarini. Kandidaate hinnanud komisjonis olid Arenduskojale esitatavate rahataotluste hindamiskomisjoni liikmed: Haljala valla arendus- ja kogukonnaspetsialist Anneli Kivisaar, MTÜ Neeruti Selts juhatuse liige Ülle Visnapuu ja OÜ Jäneda Mõis juhatuse liige Elo Kallas.
Arenduskoja Pärli aunimetuse pälvinud Sirje Kuusik on panustanud Arenduskoja Leader-tegevusse alates 2006. aastast. Tema kandidatuuri selgituses märgiti, et ta on aastate jooksul algatanud ja aidanud ette valmistada koostööprojekte, esindanud Arenduskoda teistes organisatsioonides. Tema mitmekeelne suhtlusoskus ja järjekindel tegevus on andnud suure panuse sidemete loomisel eri sihtgruppide ja koostööpartneritega Eestis ja teistes riikides.
Sirje Kuusik sõnas aunimetuse eest tänades, et Arenduskojal on väga hea tiim, kel on ühised eesmärgid ja motivatsioon, ning sellise tiimiga on rõõm koos toimetada.
Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus on panustanud Arenduskoja tegevusse 22 aastat, millest viimased 18 aastat on seotud Leader-programmi elluviimisega kogu tegevuspiirkonnas. Tema kandidatuuri esitanud kirjutasid iseloomustuseks: „Tal on muljetavaldav oskus luua tegus ja sõbralik meeskond, seda hoida ja arendada, tunda ära head ideed, mida ellu viia, töötada ise ja kaasata teised neid arendama. Ta on hooliv ja abivalmis ning aitab leida probleemidele lahendusi. Isiksuseomadustelt ja ametialaselt professionaalsuselt on ta just selline piirkondliku arendusorganisatsiooni juht, kes on suutnud strateegiliselt arendada ja jätkusuutlikult juhtida kogu Leader-piirkonna arengut.“
Heiki Vuntus lausus, et aktiivsete liikmete ja abilisteta poleks Arenduskoda selline, milliseks on nüüdseks kujunenud.
MTÜs Arenduskoda on praegu liikmeid 57, aastate jooksul on nõustatud üle 700 projektitaotleja ja jaotatud toetusteks Euroopa Liidu Leader-raha üle 7 miljoni euro. Koostöös keskkonnaametiga sai Lahemaa piirkond Arenduskoja eestvedamisel EUROPARC sertifikaadi, loodud on Põhja-Eesti kohaliku toidu märgis, viiakse ellu rahvusparkide turismi ja kohaliku toidu teemaga seotud Eesti-siseseid ja rahvusvahelisi koostööprojekte, mitu neist on pälvinud tunnustust nii üle-eestiliselt kui ka Harjumaal.
Eestis rakendus ELi Leader-programm 2007. aastal, aastatel 2004-2006 oli pilootperiood.