ANTS AAMANI raamat „Maa ja armastus“ sisaldab ka kodukandi tõsielulugu „Nõmmeotsa talu tragöödia“.
Tänavu Eesti vabariigi aastapäeval presidendilt Eesti taluliikumise edendajana Valgetähe IV klassi teenetemärgi pälvinud Ants Aaman, Rätsepa talu peremees Kursi külast, korraldab 30. mail Kuusalu rahvamajas enda loomingust koostatud esimese raamatu esitluse. Kogumiku „Maa ja armastus“ pani kokku Sirje Endre kirjastus SE&JS.
Raamatus on Ants Aamani varasemat, ajalehtedes-ajakirjades ilmunud ning seni avaldamata loomingut, ka auhinnatud lühijutt „Kuues meel“ ning kuuldemäng „Polügoon“. Samuti Maalehes aastate jooksul ilmunud „Piibujutud“.
Põhilugu on autori sõnul ilukirjanduslik jutustus „Nõmmeotsa talu tragöödia“, mis kajastab tõestisündinud võitlust tallu röövima tulnud viie vene sõduriga. Röövitavad olid Johannes ja Ida Maria Heinaru – autori vanaonu koos abikaasaga.
Nõmmeotsa talukoht asub Kuusalu vallas Aru külas, nüüdse Soodla harjutusväljaku piiril. Nõmmeotsa talumaja vundamendi veerele on Ants Aaman paigaldanud vanaonu auks mälestuskivi, mis seni on kirjadeta.
„Võitlus toimus 1946. aasta maikuus ja seda on mulle kümneid kordi kirjeldanud minu vanaema ja vanaisa ning ema ja isa, kes kõik selles osalesid,” ütleb Ants Aaman.
„Olin juba naisemees, kui veel viimati vanaonuga vestlesin ja võitluses abiks olnud pussnuga oma käes hoidsin,” lisab ta.
Põhjaliku Nõmmeotsa loo kirjutas Ants Aaman üle aasta tagasi: „Tundsin kohustust, kuna on ainus elus inimene, kes seda teab. Küsin lugejatelt arvamust, mida võiks Nõmmeotsa mälestuskivi tahvlile kirjutada. Raamatu toimetaja pakub: „Au Eestile, et üks eesti mees julges nii vapralt võidelda.” Esmalt oli vanaonu vaprus lühidalt kirjas ka 1990ndate aastate alguses valminud loos „Kui kauaks jääb Eestimaa Koitjärveta“. Mihkel Tiks, kes oli siis ajakirja Vikerkaar peatoimetaja, võttis loo tänuga vastu ja varsti saadeti posti vahendusel küljendatud leheküljed tutvumiseks, saatsin poognad mõningate parandustega tagasi. Ent Vikerkaare järgmises numbris lugu ei avaldatud. Selgus, et Mihkel Tiks oli vahepeal edutatud ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetajaks ja ajakirja Vikerkaar järgmine noor peatoimetaja oli mu loo numbrist välja tõstnud. Kui Mihkel Tiksiga kohtusime, ütles ta selle peale vaid ühe sõna: „Poisike.” Aga pole halba ilma heata, nüüd on Nõmmeotsa lugu saanud raamatuks.”
Ants Aaman peab poja Ants Aaman juunioriga Hirvli külas Karukämbla piimafarmi. Ta oli aastaid tagasi Talurahva Erakonna asutajaliige, praegu kuulub Talupidajate Keskliidu nõukogusse ja Eesti Maakarja kasvatajate Seltsi juhatusse.
Ants Aaman jutustab, et kirjutamine meeldis juba kooliajal, ta kirjandeid loeti Loksa koolis aeg-ajalt klassis ette. Hiljem saatis ajakirjanduslikke tekste noortelehele Säde ning pseudonüümi all artikleid ja vesteid Harju rajoonilehte. Ilukirjanduslikke tekste hakkas kirjutama siis, kui töötas piimaauto juhina. Lühijutt „Kuues meel“ avaldati 1982. aastal Viljandi rajoonilehes.
Tema üks tuntumaid tekste on kuuldemäng „Polügoon“, mille Aare Toikka lavastas Eesti Raadioteatris 1989. aastal. Aasta hiljem lavastati „Polügoon“ Kölni Raadioteatris.