Anija vallavalitsuse korraldusega toetatakse 2021. aasta eelarvest 13 kultuuri- ja külaseltsi kokku 22 130,26 euroga, lisaks saavad kaks MTÜd tegevustoetust volikogu otsusega.
Toetuse saamiseks tuli vabaühendustel taotlused esitada möödunud aasta 20. oktoobriks. Taotlused vaatas läbi vallavalitsuse alatine kultuuri- ja vabaajakomisjon, kes esitas oma ettepanekud vallavalitsusele. Vallavalitsus kinnitas toetused 9. veebruaril.
Valla arendusjuhi Meeli Kuuli sõnul oli komisjoni ettepanek toetada kõiki taotlejaid. Suurem osa neist saavad soovitud summa, vaid kaks taotlejat saavad toetust küsitust vähem.
Ida-Harjumaa Invaühing saab 1200 eurot tegevustoetust ühisürituste ja transpordikulude jaoks. MTÜle Põrguvärk antakse 1100 eurot Põrgupõhja päeva ja Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeva pikniku korraldamiseks ning projektitoetusena 200 eurot Põrgupõhja päeva kroonikate 2. osa video- ja filmimaterjali töötlemiseks. Aegviidu Päästeseltsile eraldati 3200 päästeseltsi hoone halduskuludeks. MTÜ Kehra Kassid saab teavitustegevuseks, loomade transportimiseks, veterinaarteenuste eest tasumiseks, loomade püügipuuri ja kiibilugeja ostmiseks kokku 1910 eurot. MTÜd Aegviidu Kunstizaal toetatakse 300 euroga, mis kulub peamiselt maalimisvahendite ostmiseks ning kunstilaupäevade ja näituste korraldamiseks. Valla segakoor Hannijöggi saab 1828 eurot.
„Hannijöggi taotles kokku 4863 eurot, kuid kultuuri- ja vabaajakomisjoni ettepanekul otsustas vallavalitsus toetada vaid transpordikulusid,“ ütles arendusjuht.
MTÜ Söesauna Talu saab 4900 eurot projektitoetust maasoojuspumba ning veepuhastusseadmete ostmiseks. MTÜ Kehra Raudteejaam saab kokku 990 eurot nelja KOPi või kultuurkapitali esitatud projektide omaosaluseks. Need on 11. ajalookonverents, Birkenruh´ kapi restaureerimine, näitus „Kakskümmend kaks kanget Kehra naist“ ning Kehra 5. paberipäev. MTÜle Nõmbra Karjamõis antakse 3362 eurot festivali „Nõmbra Valgus 2021“ korraldamiseks. MTÜ Sääsküla Huviklubi saab 1000 eurot Piibe Teatri lavastuse „Palusalu“ tehnika, tribüünide ja telkide jaoks.
„Sääsküla Huviklubi taotles meilt toetust esimest korda. Leader programmi toetusega tahetakse teha lavastust Kristjan Palusalust, vallalt küsiti 1500 eurot näitemängu teksti koostamiseks. Anija valla vabaühenduste toetuste taotlemise kord näeb ette, et personalikuludeks raha ei eraldata, väljaarvatud juhul, kui vald seda tegevust ise tellib. Seetõttu toetame lavastusega seotud muid kulusid,“ selgitas Meeli Kuul.
Külaseltsidest saab MTÜ Pikva-Arava Külaelu 1085 eurot tegevustoetust seltsimaja ja külaplatsi hooldamiseks, naabrivalve teenuse aastamaksu tasumiseks, uue külaplatsi rajamiseks ja korrastamiseks ning ühisürituse läbiviimiseks. Voose Külaseltsile antakse 355,26 eurot külaplatsi tantsulava ja katusealuse renoveerimise KOPi projekti omaosaluse katteks, Rooküla Külaseltsile 700 eurot jalgpalliväljaku hooldamiseks, külaplatsi pinkide jaoks ning motivatsiooniürituse tegemiseks.
Tegevustoetust taotlesid ka MTÜ Kehra Raudteejaam ja MTÜ Triibik, neile toetuse andmise otsustas eelarve kinnitamisega vallavolikogu. Kehra Raudteejaama aastast tegevust toetatakse 13 320 euroga. See on mõeldud tööjõu- ja tegevuskuludeks ning signalisatsiooni ja soojuspumba hoolduseks. Triibik saab 8500 eurot tööjõukuludeks ja Kehra nukuteatri traditsioonide säilitamiseks.
Kuna eelmisel aastal jäid viirusega seotud piirangute tõttu paljud kavandatud üritused toimumata, jäi ka 2020. aastaks vabaühendustele eraldatud toetusest osa kasutamata. Ainsana tuli MTÜ-l Tantsuratas maksta tagasi 816 eurot, mis oli mõeldud Prahas toimuma pidanud folkloorifestivali osalemiseks.
„Teistel vabaühendustel lubatakse eelmise aasta toetust kasutada muude kulude katmiseks või ettemaksuks sellele aastale lükkunud üritustel osalemiseks,“ sõnas arendusjuht.