
Ida-Harju Koostöökoja, Läti Lielupe ning Soome 5 Leader-tegevusgrupi ettevõtjatele suunatud ühisprojekti raames käisid Anija, Raasiku ja Kose valla ettevõtjad koos soomlastega oktoobris õppereisil Lätis Jelgava regioonis. Eestist oli osalejaid 16, nende hulgas Paasiku Koertemõisa omanikud Renata ja Viljar Krohv, Kõrvemaal mootorsaanimatku korraldav Ain Kooskora ning abivallavanem Marge Raja Anija vallast, OÜ Suuresti Tall omanik Liina Hõlpus, OÜ Aave Transport omanik Vello Teder ja Heimar Leoste Raasiku vallast. Nelja päeva jooksul tutvuti Läti maapiirkonna ligi paarikümne väikeettevõttega.
Ida-Harju Koostöökoja projektikoordinaator Anneli Põldra ütles, et õppereis oli sisutihe: „Muljed on väga head. Nägime, kui palju tegeletakse seal tootearendusega ja pannakse rõhku toodete visuaalsele poolele.“
Esimesel päeval külastati väikeettevõtet, kes toodab ubadest krõpse, ja lambakasvatustalu, kus tehakse ka lambarasvast kreemi, ning ajaloolist Lielircava mõisa, mis on rekonstrueeritud külakeskuseks.
Teine päev algas Läti suurima, 10 hektaril põõsaid kasvatava astelpajuaia külastamisega. Tutvuti Lielplatone mõisaga, kus näidatakse pesupesemise iidseid traditsioone, ja Mündimajaga, kus omakasvatatud piparmündist valmistatakse 30 eri liiki toodet, ning kodumaistest marjadest ja puuviljadest veine valmistava perefirmaga.
„Meile näidati ka Abgunste mõisa, mille ostis pere, kes varem elatus projektide kirjutamisest. Mõisast on 10 toetusprojekti abil saanud kuue aastaga koht, mida saab üritusteks rentida, pakutakse majutust ja toitlustust. Mõis ei ole täielikult renoveeritud, on püütud säilitada eri ajastute kihistusi,“ rääkis Anneli Põldra.
Järgmistel päevadel külastati endises jahimõisas asuvat restaureerimiskooli ning kolme sõbra loodud tehnoparki. Nad olid oksjonilt ostnud vana tööstusala ning rajanud sinna oma ettevõtted. Üks toodab mahetoorainest hommikuhelbeid, teine eksponeerib vanakraamikollektsiooni, kolmas pakub lennumasinate hooldusteenust ning lennukite jaoks rendipinda. Külastati veel käsitööettevõtet, kus valmistatakse merevaigust ehteid ja kosmeetikat, käsitööõlut valmistavat pruulikoda, kitsepiimafarmi, samuti küüslaugutalu, kus toodetakse muuhulgas ka küüslauguõlut, ning väiketootjaid, kes valmistavad marjadest ning puu- ja köögiviljadest maiustusi.
Leader-grupiga esmakordselt õppereisil käinud Renata Krohv Paasiku Koertemõisast ütles, et Lätis nähtu andis palju inspiratsiooni: „Oli päris mitu positiivset üllatust. Üks neist oli astelpaljufarm, kus kasvatatakse marju ja müüakse neist valmistatud tooteid mahladest kuni kosmeetikani. Ise nad neid ei tee, lasevad toota meistritel, ütlesid, et ei hakkagi üritama kõike ise teha, pigem kasvatavad väga kvaliteetseid marju. Meile pakuti väga head kuuma astelpajujooki. Ehk õnnestub neilt seda suurem kogus osta, et meie jõulumaal või teistel talveüritustel pakkuda.“
Renata Krohv rääkis veel, et Lätis jäid silma infotahvlid, kus on kaardikesed piirkonna kõigi ettevõtjate infoga: „Seda tasuks ka meil teha. Koertemõisa külastajad on sageli küsinud, kuhu siinkandis võiks veel minna, kus saab süüa, kus ööbida. Oleme jaganud nende kontakte, keda ise teame, kuid tegelikult on piirkonnas ju palju rohkem ettevõtjaid.“