Uued hinnad ei jõustu enne 1. maid.
Kolm aastat tagasi tehti Anija ja Kose vallas korraldatud jäätmeveo kaheosalised hanked. See tähendab, et eraldi hangetega valiti prügivedaja ning jäätmete käitleja ehk ladestuskoht.
„Veohange tehti viieks aastaks ja kehtib veel kaks aastat, kuid käitlemishange korraldati kolmeks aastaks ning see lõppes 1. veebruaril. Elasime siis lootuses, et hinnad langevad, kuid ei osanud ette näha, et hinnad hoopis tõusevad,“ selgitas MTÜ Jäätmehalduskeskus tegevjuht Tõnu Tuppits.
Kuna leping lõppes, korraldas Jäätmehalduskeskus Harjumaa omavalitsustes järgmiseks kolmeaastaseks perioodiks olmejäätmete käitleja leidmiseks uue hanke: „Jäätmete töötlemise hinnad on märgatavalt tõusnud. Oleme sel aastal teinud hankeid ning kõikjal on segaolmejäätmete töötlemishindade tõusule viidates hinnatase tunduvalt kõrgem kui varem. Samas saame Anija vallas vältida väikeste kogumismahutite hinnatõusu täielikult ning suurematel mahutitel tuleb hinda tõsta nii vähe kui võimalik.“
Kuni 80- ja kuni 140liitrise konteineri tühjendamise ning prügikoti äraveo hind jääb samaks ehk 2,42 eurot, 240liitrise konteineri tühjenduskord hakkab maksma 4,35 eurot senise 4,10 euro asemel, 370liitrise konteineri tühjendamine 5,40 eurot 4,42 euro asemel, 660liitrise konteineri tühjendamise uus hind on 9,02 senise 7,61 euro asemel, 800liitrise konteineri tühjendamise uus hind 10,23 praeguse 7,99 euro asemel, 1100liitrise konteineri tühjendamine hakkab maksma 13,61 senise 10,20 euro asemel, 1500liitrise konteineri tühjenduskord 24,41 senise 18,66 euro asemel, 2500liitrise konteineri tühjendamine 29,57 kehtiva 20,70 euro asemel ning 4500liitrise konteineri tühjendamine 52,78 praeguse 36,12 euro asemel.
Kuigi Anija vallavalitsus lubas hinda tõsta alates 1. aprillist, kinnitas Tõnu Tuppits, et hinnatõus ei jõustu enne, kui sellest on kõiki jäätmevaldajatele teavitatud vähemalt üks kuu ette: „Seega mitte varem kui 1. mail, kõigile saadetakse kirjalik teade koos selgituse ja ajakavaga.“
Raasiku vallas on nüüd võimalik igalt kinnistult lisaks segaolmejäätmetele ära anda paberit, pakendid, biolagunevaid jäätmeid. Jäätmehalduskeskuse juhi sõnul on kaalutud pakendite kohtkogumise võimalust ka Anija vallas: „Kõrvutame seda võimalusega anda kodust eraldi ära biolagunevad jäätmed, mis praegu teevad tihti märjaks ja kõlbmatuks segaolmejäätmetena äravisatu. Eeldusel, et saame pakkuda biolagunevale jäätmevoole odavat lahendust, võib kaduda vajadus pakendit eraldi koguda, sest siis ongi enamus segaolmejäätmete mahuti sisust pakend.“