Uue idee järgi saavad huvilised osaleda mõisa restaureerimises.
Sihtasutus Anija Mõis Haldus taotleb EASilt piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmist 1,7 miljonit eurot, vallavolikogu lubas garanteerida kuni 400 000 euro suuruse omaosaluse.
Möödunud aastal taotleti samast programmist 2,6 miljonit eurot, et teha Anija mõisa baltisaksa pärandi ja mõisakultuuri keskus. Taotlust ei rahuldatud.
„Vastati, et mõisas puuduvad asjakohased eksponaadid, Anija mõisa kavandatav keskus on suuresti suunatud ühele sihtgrupile, pole projekt jätkusuutlik. Otsustasime projekti muuta,“ selgitas mõisa arendusjuht Janne Kallakmaa.
Uue kontseptsiooni järgi Anija mõis renoveeritakse ja seal avatakse külastuskeskus „Mõisa aja lugu“. Kontseptsiooni aitas täiendada mõisaajaloo asjatundja Mati Raal.
„Mõis jääb ikka mõisaks, me ei loo siia midagi uut, vaid uute ruumide avamisega saame arendada uusi tegevusi ja luua rohkem võimalusi õppida tundma aegade-taguseid lugusid. Projekti abil saame rekonstrueerida peahoone ja aida, seoses sellega võtta vastu rohkem külalisi, kasutada aita seminaride ja kontsertide korraldamiseks aastaringselt. Praegu see võimalus puudub, kuid piirkonnas on vajadus suuremate ruumide järele,“ sõnas Janne Kallakmaa.
Ta lisas, et Anija mõisas ei ole kavas teha „euroremonti“, peaks jääma lihtsaks ja ehedaks maamõisaks.
Mõis õpitubade kaasabil korda
Nagu ka eelmises projektis, Anija mõisas suuri ümberehitusi ei kavandata – vaja on korda teha küttesüsteemid, elektri- ja veevärk. Mõisahoone ruumide renoveerimisse kaasatakse kõik huvilised, selleks korraldatakse spetsialistide ja koolide kaasabil õpitubasid. Neid on kavas kümme. Näiteks seina- ja laemaalingute avamine, mõisastiilis näidisahjude ja kamina ning mõisaaegse näidistoa tegemine.
„Kui tavaliselt kaetakse mõis rekonstrueerimise ajaks kilega ja tehase aed ümber, siis meie ei pane mõisa kinni, mõisahoone ja meie ürituste külastajad saavad näha kogu restaureerimise protsessi,“ ütles arendusjuht.
Kui renoveerimistööd lõppenud, avatakse Anijal mõisakultuuri keskus, mis annab ülevaate Eesti mõisate arengust. Esimesele korrusele tulevad mõisaajastut tutvustavaid väljapanekud, teisele korrusele töötoad: „Nagu oli mõisa ajal – esimesel korrusel on au ja suursugusus, üleval tööliste toad.“
Teise korruse tubadesse tehakse rollimängude keskus, kus saab vastavalt valitud paketile osa mõisakultuuri eri tahkudest – moest, toidu- või pargikultuurist. Mõisa külastajaile on välja töötatud 40 paketti.
Mõisa ait saab rekonstrueerimise käigus uue põranda, esimene korrus soojustatakse, et võiks aastaringselt kasutada. Lae alla ehitatakse teine korrus, seal hakatakse suvel tegema töötubasid, talvel näitusi.
Alustatakse kohe, kui EAS projekti toetab, see peaks selguma augustis. Anija mõis peaks kavakohaselt olema renoveeritud aastaks 2020. Kui EAS projekti ei toeta, tuleb renoveerimisega siiski alustada, küttesüsteem vajab kiiret uuendamist, märkis Janne Kallakmaa.
Tegevused Mõisapargis
Anija mõisa peahoone taha õunaaeda rajati eelmisel aastal prantsuse stiilis regulaarpark, mis avatakse 28. mail. Kohale oodatakse Anija viimase mõisniku järeltulijaid ning riigikogu esimeest, Anijalt pärit Eiki Nestorit.
Tagaparki rajatakse praegu loodust ja pärandkultuuri tutvustavat õpperada „Meelte ja kogemuste tee“. See läheb maksma 44 250 eurot, 20 768 eurot eraldati Leader-programmist, ülejäänu vallaeelarvest. Õpperada ehitab OÜ Revaltrin Grupp, infoviidad teeb koolitus- ja nõustamiskeskus HARED. Kahe kilomeetri pikkune õpperada on osaliselt tavaline jalgtee, osaliselt puiduhakkest, käbidest või oksarisust, et palja jalaga oleks võimalik tunnetada eri materjale. Raja äärde paigaldatakse infotahvlid, kus on ülevaade pargi taimedest, puudest-põõsastest, ka loomadest ning linnulaulukuulamise pink. Lisaks pannakse raja äärde ilmajaam – tuulelipp, päikesekell ja ilmakaarte kivi, et noortele õpetada, kuidas esivanemad ilma ennustasid. Õpperaja juurde kuulub ka lõkkekoht. Õpperada on kavas avada 20. augustil – samal päeval on Anija mõisas laat ja mõisakultuurifestival, kuhu oodatakse end tutvustama ka Eesti teiste mõisate rahvast.
„Suve jooksul on seoses Anija mõisa 535. aastapäevaga rohkem kontserte ja teatrietendusi. Esimestena tulevad esinema Jassi Zahharov, Maria Listra ja Margus Kappel, suve lõpetab Koit Toome,“ tutvustas Janne Kallakmaa.