Laupäeval, 5 aprillil korraldas külaselts Alavere koolimajas kogukonna inspiratsioonipäeva.
„Eesmärk oli tugevdada kogukonnatunnet, saada inspiratsiooni headest näidetest ja üheskoos kavandada Alavere kooli staadionist sportimise ala igas vanuses inimestele,“ selgitas Alavere külavanem Meeli Kuul.
Inspiratsioonipäeva alguses kõneles Tele2 Eesti tegevjuht, Anija vallavolikogu aseesimees Margus Nõlvak peamiselt motivatsioonist – rääkis inimvajaduste hierarhiast ehk niinimetatud Maslow´püramiidist ning mida on motivatsiooniks vaja.
Mullu Harjumaa aasta külaks valitud Miiduranna külavanem Henrik Põder jutustas, et sel ajal, kui ta valiti külavanemaks, oli neil külaelu soikunud, talgutel osalesid ainult külaseltsi juhatuse liikmed. Nelja aastaga on olukord muutunud – kui hiljaaegu tehti koostöös päästeametiga kriisikohvikut ja valmistasid selleks mereveest 200 liitrit kalasuppi, sai supp juba tunni ajaga otsa, sest külastajaid oli niivõrd palju. Henrik Põder märkis, et oluline ei ole mitte see, mida kogukonnas ühiselt tehakse, vaid see, mis tundeid see tekitab, kui midagi saab tehtud. Ta sõnas ka, et ei loe, kas osalevad viis või 50 inimest, loeb tulemus. Tema sõnul on tähtis ka emotsioon, millega inimesed kogukonda panustavad, oluline on, et nad ise tahaksid seda teha.
Kuna Henrik Põder on ka Eesti Naabrivalve uus tegevjuht, andis ta teada, et Naabrivalve liikmetele luuakse elanikkonnakaitse ja kriisivalmiduse plaan “Naabrikaitse”. Ta kutsus ka Alavere piirkonda liituma, et olla osa üle-eestilisest võrgustikust.
Staadioniala mõttetalgud
Inspiratsioonipäeva teises osas arutasid nelja laudkonda jagatud paarkümmend osalejat, milliste spordialadega võiks nende arvates olla Alavere staadionil võimalik tegeleda.
Külavanem selgitas, et Anija valla arengukavas on lähiaastail kavas Alavere kooli staadioni rekonstrueerimine: „Haarasime ohjad ja tegime valla eest veidi tööd ära, kogusime kokku kogukonna inimeste arvamused. Kutsusime ka vallavalitsuse, osales abivallavanem Priit Vabamäe. Me ei mõelnud niivõrd sellele, mis see maksma läheb, kuivõrd püüdsime kirja panna kõik selle, mida kogukonnas päriselt tahetakse. Kui teha nii suur asi, siis ikka mitmekümneks aastaks. Alavere kool on öelnud, et staadion võiks olla samapalju kogukonna kui kooli jaoks.“
Iga laudkond arutas tund aega ning püüdis kaardile mahutada, milliseid alasid ja missuguses staadioni osas võiks olla võimalik harrastada. Pärast lõunat esitlesid laudkonnad oma visioone.
„Selgus, et meil oli päris palju sellist, mida kõik laudkonnad soovisid. Näiteks olid kõik seda meelt, et staadionil peab kindlasti olema rannavõrkpalli ala ning kõik leidsid, et see peaks olema üsna samas asukohas, kus on praegu. Senisesse vanade ronimisatraktsioonide asukohta märkisid kõik ka välijõusaali. Samuti oldi ühisel meelel, staadionialal võiks olla aiaga ümbritsetud ja tartaankattega multiväljak laste jalgpalli, korvpalli ja tennise mängimiseks,“ rääkis Meeli Kuul.
Kõige suurem arutelu tekkis tema sõnul selle üle, kas staadionil peaks olema päris- või kunstmurukate ning kas staadioni ääres peaksid olema sirged 60 või 100 meetri jooksurajad või peaks saama joosta staadioniringi: „Lõpuks jõudsime selleni, et kui hästi mahutada, peaks saama staadionialale teha 200meetrise jooksuringi. Jooksuring oleks hea, muidu ei saa õiget staadionil jooksmise tunnetust. Ühe variandina sooviti, kui mahub, võiks staadionile teha kaherajalise jooksuringi ning ühele sirgele neli sprindirada.“
Külavanem lisas, et Alavere staadion on mõõtudelt liiga väike ja seetõttu profivõistlusi seal nagunii korraldada ei saa.
„Eelkõige on meil vaja multifunktsionaalset külastaadioni,“ sõnas ta.
Inspiratsioonipäeval sooviti, et spordiväljakul oleksid veel palliviskerada, kaugushüppekast, kuulitõukering, kus saab mängida ka petanki, padeliväljak, teisaldatavad jalgpalliväravad ning valgustus ja tualett.
Alavere kooli staadioni taga on üks Anija vallale kuuluv kinnistu. Inspiratsioonipäeval leiti, et ka sinna võiks laieneda rekreatsiooniala, näiteks võiks seal olla pumtracki-rada ja võimalus harrastada kettagolfi.
Meeli Kuul selgitas, et külaseltsi juhatus vaatab kõik esitatud ettepanekud üle ja annab Anija vallavalitsusele edasi kogukonna seisukohad Alavere staadioniala kohta: „Loodame, et vallavalitsus arvestab nendega ja tellib staadioniala projekti.“