
„See on ühe inimese kohta ilmselt suurim investeering, mis Anija vallas viimastel aastatel tehtud,“ märkis vallavanem ARVI KAROTAM Mõmmila taasavamisel.
Reedel, 23. novembril Alavere lasteaia taasavamisel puhul toimunud sümboolsel avapeol meenutas Anija valla lasteaedade direktor Eda-Mai Tammiste, kuidas kaks aastat tagasi saatis kolleeg Järvamaalt talle lingi infoga, et CO2 heitkoguste müügitulust toetatakse Eesti lasteaedade energiatõhusamaks muutmist. Alavere lasteaia toonane juht mõtles, et see on hea võimalus oma lasteaia jaoks ning saatis info edasi vallavalitsusele.
Eelmise aasta suvel tuli rõõmustav uudis – KIK toetab Anija vallavalitsuse projekti Alavere Mõmmila energiatõhususe suurendamiseks 185 610 euroga. Koos omaosalusega arvestati tänavusse vallaeelarvesse lasteaia renoveerimiseks 432 000 eurot koos projekteerimise ja omanikujärelevalve kuludega. Kevadel selgus, et ehitushanke madalaim pakkumine oli 558 104 eurot – pakkusid võitjaks tunnistatud osaühingud Sulane ja Triaad.
„Pärast esimest ehituskoosolekut olin üsna õnnetu, kui öeldi, et olemasoleva raha eest saab soojustada ja korda teha vaid fassaadi, vahetada kütte- ja elektrisüsteemi. Kõik ootasid uut maja, kuid seest oleks jäänud ikka, nagu 1967. aastal ehitati,“ rääkis direktor.
Kui selgus, et Anija mõisa rekonstrueerimine tänavu ei alga, otsustas vallavolikogu anda osa selleks kavandatud rahast Alavere lasteaiale, et teha energiasäästlikuks kavandatud maja ka seest kaasaegseks.
Kevadest remondi tõttu ajutiselt koolis ja rahvamajas töötanud lasteaed kolis oma majja tagasi üle-eelmisel nädalal.
„Maja on heledam, valgem, puhtam, soojem, lapsesõbralikum,“ kiitis Eda-Mai Tammiste.

Kokkuvõttes läks Mõmmila renoveerimine maksma 690 000 eurot. Selle eest soojustati 50 aastat tagasi ehitatud ja kümme aastat hiljem juurdeehituse saanud lasteaia välisseinad ja pööning, vahetati välja küttesüsteem ja renoveeriti elektrisüsteem, paigaldati soojustagastusega ventilatsioon, katusele päikesepaneelid. Suurema energiatõhususe saavutamiseks tõsteti hoone aknad paarkümmend sentimeetrit väljapoole, vahetati ka vee- ja kanalisatsioonitorud, tehti siseviimistlus, osaliselt vahetati põrandakatted, pandi uued siseuksed.
„Ka seinu tuli lõhkuda. Rühmaruumid jäid endiseks, kuid palju nurgataguseid kadus ära, sissekäikude tuulekojad ehitati suuremaks. Lasteaed sai juurde võimlemissaali, mis varem oli remontimata kolaladu. Kuna ventilatsioonikamber võttis osa ruume ära, pidime mõtlema, kuidas teisi ruume kõige otstarbekamalt kasutada. Seetõttu ehitati personaliruumid ümber,“ selgitas Eda-Mai Tammiste.
Suur heameel on tal selle üle, et lasteaiale jäi alles köök – vahepeal oli arutlusel plaan hakata lasteaiale süüa tegema Alavere kooli köögis: „Ka köögiruum on nüüd remonditud, lasteaia eelarvest ostsime sinna sisustuse.“
Lasteaia oma eelarvest telliti rühmadesse uut mööblit – kappe, laudu, voodeid. Kohalik TÜ Alvar MÜ kinkis lasteaiale taasavamise puhul kaks puidust legolauda koos toolidega.
Alavere lasteaias on kolm rühma, kaks aia- ja üks sõimerühm. Lapsi on 41, vabu kohti on kõigis rühmades, majas on ruumi nii palju, et vajadusel saaks avada veel ühe rühma.
Lahtiste uste päev
Vallavanem Arvi Karotam meenutas – kui ta aastaid tagasi esimest korda Mõmmila uksest sisse astus, oli tunne, justkui seal on aeg pisut seisma jäänud ning polnud kahtlust, et lasteaed tuleb korda teha. Ta märkis – kui jagada Mõmmilasse tehtud investeering lasteaia laste ja õpetajate arvuga, tuleb ühe inimese kohta rohkem kui 10 000 eurot.
„See on väga suur summa, ilmselt suurim, mis oleme Anija vallas viimastel aastatel ühe elaniku kohta teinud. Aga me väärtustame kohalikku kogukonda. Kui elukeskkond areneb, annab ka noortele peredele julgust tulla siiakanti elama,“ lausus vallavanem.
Et põhjaliku uuenduskuuri läbinud lasteaeda saaksid uudistada kõik soovijad, on sel laupäeval, 1. detsembril Mõmmilas lahtiste uste päev, avatud on ka heategevuslik kohvik.