
Hooaja avaüritusena tehakse „Pealinnast piirilinna“ külastuspäevadel eriekskursioone, on sõlmede õpituba.
„Kaks aastat tagasi siin roostikus seistes ei julgenud unistada, et kevadel 2019 oleme Hara jahtklubiga praeguses seisus. Aga eesmärk oli,“ tõdes eelmisel laupäeval MTÜ Hara Seilamise Selts juht Marti Hääl lapsevanematega korraldatud talgutel.
Laupäeval korrastati seltsi jahtklubi ala, mis on rajatud endise roostiku asemele. Lisaks kahele suurte akendega konteinerile, kus asuvad õppeklass ja riietumisruum, on jahtklubil oma slipp, staapelplats ja ujuvkai 22 purjekale, välitualett ning paadikuur.
Esimene purjetamiskursus algas Hara sadamas 5. juulil 2017. Treenerina alustanud Ingrid Randlaht Uuri külast hakkas lastele õpetama purjetamise algtõdesid. Samal suvel avati purjetamiskursused täiskasvanutele. Purjespordi vastu huvi tundvate noortega jätkusid treeningud ka talvel.
Esialgu toimetati MTÜ Hara Sadam nime all. Mullu aprillist on oma jahtklubi – Hara Seilamise Selts. Klubi edukamate purjesportlastega hakati eelmisel hooajal osalema võistlustel, augustis peeti Haras esimesed purjetamisvõistlused.
Varem purjetamisega tegelenud ja hiljem ratsutajana tuntust kogunud Ingrid Randlaht on omandanud treeneri kutsekvalifikatsiooni. Tänavusel hooajal aitavad teda abitreeneritena Sandra Liis Hääl ja Jaanus Randlaht. Nemadki käivad kursustel, treenerieksam tuleb mais.
Hara Seilamise Selts purjetajad, 14aastane Kuldar Paalberg ja 10aastane Ott Richard Hääl teevad sel hooajal kaasa Eesti meistrivõistlustel.
Kevadest sügiseni on Haras noortel kolm treeningrühma – algajad, keskmise tasemega purjetajad ja sportlased.
Suve jooksul käib purjetamas üle 50 lapse ja harrastaja. Ületalve osalesid Kuusalu ja Loksa koolides ning ujulates toimunud treeningutel 25 last. Noori purjetajaid on Kuusalu valla küladest-alevikest, Loksalt ning on ka Juminda poolsaarel suvitavaid tallinlasi.
Mitmesuguste toetuste abil on treeningute läbiviimiseks soetatud Optimist-, Zoom8- ja Laser-tüüpi paati, kokku 22 purjekat. Loksa linn toetas 2018. aastal 13 000 euroga treenerikaatri ostu. 2019. aastal kaetakse osa tegevuskuludest Kuusalu valla ja Loksa linna ning riikliku rahastuse toel. Õla on rahaliselt alla pannud ka mitu eraisikut.
Järgmisena on plaan soetada klubile kolm suuremat algõpetuseks sobivat paati ning vaja oleks kahemehe-purjekaid.
Marti Hääl, kes on Hara sadama elluäratamise üks eestvedajaid, sõnas, et tema jaoks kõige positiivsem üllatus on nii kiiresti tärganud suur huvi purjetamistreeningute vastu. Mis näitab, et rannarahva hulgas oli sellise jahtklubi järele suur vajadus.
Kuna jahtklubide toetuseks on vähe fonde-meetmeid, peab edasiarendamiseks leidma mõttekaaslasi, kes samuti toetaksid. „Kui ise hingega asja arendame, usun, siis on suur tõenäosus, et leidub veel neid, kes tahavad anda oma panuse ja kaasa lüüa,“ märkis ta.
Hara kui külalissadam
Hara nõukogudeaegset allveelaevade demagnetiseerimissadamat, millest on alles lagunemakippuvad pikad kaid, arendatakse nüüd ka külalissadamaks.
MTÜ Hara Sadam sai eelmisel aastal EASilt väikesadamate arendamiseks jagatud toetusrahast 199 990 eurot, et taastada kunagine sadamahoone. Projekt on valmis, load-kooskõlastused olemas, lähiajal kuulutatakse välja hange ehitaja leidmiseks. Soov on, et järgmise hooaja alguseks oleks maja valmis ja kasutuses.
MTÜ Arenduskoda kaudu on lootus saada tänavusest Leader-voorust 10 720 eurot sadamahoone restorani köögitehnika ostmise toetuseks. Hindajad otsustasid toetust anda, praegu on taotlus PRIA kontrollis.
Merepidu ja Põhjaranniku regatt
Hara sadama suvine ürituste kalender on mahukas. 18. ja 19. mail osaletakse „Pealinnast piirilinna“ projektis, tulevad eriekskursioonid Hara endisesse sõjaväelinnakusse, tutvustatakse Hara Seilamise Seltsi ja Juminda vabatahtlike merepäästjate tegemisi.
Juuni alguses toimub Põhjaranniku regatt, mis algab 7. juunil Piritalt ja lõpeb 9. juunil Eismal. Regati baassadam on Hara, kus laupäeval, 8. juunil on kogu päev täis üritusi alates hommikusest kalasõust, avamerepurjetamise maailma tippude esinemisest ja Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistamise plaanide tutvustamisest kuni õhtuse vabaõhukontserdini merel, esinema on lubanud tulla ansambel Curly Strings.
22. juunil korraldab Hara Seilamise Selts jaanivõistluse. Kavas on osaleda laulupeo tule teekonnal – Kolgast tuuakse 2. juulil tuli ka Hara sadamasse. Juuli teises pooles on Meresõbra nädal, lastele tutvustatakse veesportimise võimalusi. Tulekul on veel Hara regatt – 10.-11. augustil.
Taas alustatakse ka algajate purjetamiskursustega. Täpsema info leiab Facebookist ja Hara Sadama kodulehelt.