Ahrensi kuju toetuseks tehti 20 suurannetust

1865

Kokku on annetajaid ligi tuhat.

Eduard Ahrensi skulptuur.
Eduard Ahrensi skulptuur.

Andrespäeva, 30. novembril seisuga tegid Eesti kirjakeele looja Eduard Ahrensi skulptuuri valmimise toetuseks suurannetuse ehk andsid rohkem kui 1000 eurot kokku 20 annetajat. Neist üks kohalik pere soovib jääda anonüümseks, teiste nimed jäädvustatakse skulptuuri juures.
Ahrensi  kuju  valmistamise  algatanud Laurentsiuse Seltsi juht Sulev Valdmaa ütles, et annetusi on üle kantud kokku 54 352 eurot. Sadakond eurot tuleb korjanduskerast, mis on Kuusalu kirikus.
Suurima summa on eraldanud Kuusalu vald – 15 000 eurot. Teised suurannetajad on Urmas Laanem, Tallinna Toomkooli SA, Kait Liinev, Karli Lambot, AS Amalfi, Sulev Valdmaa, Ain Ojala, Ants Aaman, Jaan Tõnissoni Instituut, Emakeele Selts, Arnold ja Ingrid Rüütel, Loksa linn, Balti Spoon, Eesti Keele Sihtasutus, Eesti Keele Instituut, Indrek ja Triin-Maret Laul, Baltische Baudenkmäler e.V., Domus Dorpatensis Teaduse ja Kultuuri SA. Kaks viimast on Saksamaa fondid.
Sulev Valdmaa: „Seega rajatakse Eduard Ahrensi mälestusmärk nii kodumaiste kui ka balti-saksa ringkondade kaasabil. Kokku on annetajaid tuhande ümber, nimekirjaga saab tutvuda Laurentsiuse Seltsi kodulehel.“
Kuna kogutud summa ületab skulptuuri valmistamiseks vajamineva summa, tahab Laurentsiuse Selts tema sõnul Kuusalu valla juhtidega nõu pidada ja kokku leppida, kas ülejäänud summat võiks kasutada Kuusalu vana pastoraadi esise platsi korrastamiseks – seal hakkab mälestusmärk seisma.
„Selts on arutanud, et vana pastoraadi esine plats võiks kanda ametlikku nime Ahrensi plats, kirikuesine väljak võiks olla Laurentsiuse väljak. Ehk saabki selline nimetamine teoks,“ avaldas Sulev Valdmaa lootust.
Eduard Ahrensi mälestusmärgi valmistasid Kuusalu valla kohalikud skulptorid Aivar Simson ja Paul Mänd Tammispealt, kuna võitsid Laurentsiuse Seltsi korraldatud ideekavandite konkursi. Skulptuur on valmis ja praeguseks ka pronksi valatud.