Võsa raiumiseks on enamasti vaja luba

4694

Raasiku valla keskkonnaspetsialist ALARI KRUUSVALL soovitab ka võsa mahavõtmisest vallavalitsusse teada anda.

Raasiku valla keskkonnaspetsialisti sõnul on viimasel ajal hakanud levima võsa ja puidu müümine hakkekütteks. Ta rääkis, et mitmed ettevõtted käivad maaomanikele pakkumas oma teenust – nemad võtavad võsa maha ja müüvad selle edasi hakkepuiduks, maaomanik saab osa tulust endale.

„Kahjuks paljud inimesed ei tea, et ka võsa lõikamiseks on vaja luba,” tõdes Alari Kruusvall.

Raasiku valla raieloa andmise kord näeb ette, et mittemetsamaal on puude raiumiseks vaja luba, kui puu rinnasdiameeter ehk puu tüve läbimõõt 1,3 meetri kõrgusel on üle 10 sentimeetri.

Alari Kruusvalli sõnul on juhtunud ka, et võsa on raiutud võõralt maalt. Kui näiteks maaüksuse ja sellega piirneva tee vahel on kraav, siis kinnistu piir jookseb enamasti kraaviteljest.  Kraavist võsa raiumiseks tuleb sel juhul küsida luba tee omanikult. Hiljuti oli juhus, kus võsa võeti vallale kuuluva tee äärest kraavi pervelt. Kahju sellega küll ei tehtud, kraavi ääred tuleb puhtana hoida, kuid sellest oleks tulnud ikkagi vallavalitsusele teada anda ja luba küsida, rääkis keskkonnaspetsialist.

Võsaraie tellinud maaomanik kinnitanud vallavalitsusele – tema ei teadnud, et selleks on vaja luba, ka raietöid teinud firma polevat sellele tähelepanu juhtinud.

Alari Kruusvall on rääkinud ka võsalõikamisteenust pakkunud ettevõtjatega, kelle sõnul olevat maaomanikud neile kinnitanud, et vallavalitsuse ja teiste maaomanike luba võsa mahavõtmiseks on olemas.

„Kuid alati see nii ei ole,” märkis ta. On olnud juhtumeid, kus võsa on raiutud ilma loata ning pahased maaomanikud on pöördunud politsei poole.

Seepärast soovitas valla­ametnik: „Iga puukese mahavõtmise puhul on lihtsam ja odavaim teha üks telefonikõne vallavalitsusse ning järele küsida, kui saada hiljem kellegi pahameele osaliseks või koguni trahvi. Raieloa väljastame tasuta.”

Eelmine artikkelParila külas põles talumaja
Järgmine artikkelMIKA ORAVA ehitas Pikva kabeli juurde kellatorni