Voose kõrtsi plaanitakse ülimoodsat ajalookeskust

3933

„Lihtsalt muuseum, kus nurgas seisab vana ader, oleks liiga igav, tahame tutvustada Eesti ajalugu nii, et see jääks meelde,“ ütleb MTÜ Voose Kõrts üks asutaja TANEL TALVE.


Ansambel Ajaratas Halastamatult Veereb Ei Teda Peatada Saa, Eriti (ELMAR LIITMAA, TANEL TALVE ja KAIT LUKKA) tegid Voosel koos Tallinna Rotary Klubi segakooriga väikese punklaulupeo.

Kaks aastat tagasi lammutati Teeme Ära talgute käigus Anija vallas Voose vana ja varisemisohtlik kõrtsihoone. Osa vanadest palkidest jäeti alles, sest kõrtsi omanikul, Kanal2 uudisteankrul Tanel Talvel ja temaga koos MTÜ Voose Kõrts asutanud Riivo Lepal on plaan kõrtsihoone taastada.

„See on Eesti üks vanimaid, kui mitte kõige vanem puidust kõrts,“ sõnab Tanel Talve.

Tema idee on taastada kõrtsihoone väljast võimalikult esialgsel kujul – nagu oli Rootsi-ajal. Selleks on valmis appi tulema Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud, tegema õpitubasid, õpetama noortele näiteks, kuidas vanasti palke tahuti.

Kuid arhailise hoone sisu peaks tulema hoopis ainulaadne, mille taolist pole isegi lähiriikides. Kolmele tasapinnale kavandatakse kaasaegse tehnoloogia – projektorite ja muu taolise abil – palju erinevaid atraktsioone Eesti ajaloo tutvustamiseks.

Idee Šoti viskitehasest
„Käisime kunagi Šotimaal ühes viskitehases, kus on rakendatud samasugust ideed, ning inimesed ei käi seal mitte huvist viski vastu, vaid seetõttu, et on selline äge lahendus,“ märgib Tanel Talve.

Ta leidis koos Riivo Lepaga Saksa firma, kes on selliseid kontseptsioone välja töötanud.

Tanel Talve jutustab: „Kui alustasime sakslastega kirjavahetust, ei uskunud nad, et meil on tõsi taga. Seda enam, et me soovisime teha suurt projekti väikesesse külasse. Kuid panime lipsud ette ja sõitsime Berliini. Siis said nad aru, et meil on tõsine soov asja teha ning tulid meie ideega kaasa.“

Nüüdseks on tehnoloogiline lahendus enamvähem paigas, nagu ka sisuline pool – ülevaate Eesti ajaloost, mida ultramoodsa tehnika abil on kavas hakata tulevases Eesti Ajaloo Hariduskeskuses tutvustama, paneb kokku Mart Laar.

Mida keskusesse plaanitakse? Näiteks ajamasinat ehk väikest tuba, mille kolmes seinas asuvatel videoekraanidel hakkab aeg justkui liikuma – näidatakse Eesti ajaloo olulisemaid etappe alates muinasajast kuni tänapäevani.

„Seda vaadates on tunne, et ajalugu voolab sinust mööda ning kõige lõpuks näed, kuidas ise turismibussiga Voosele saabusid,“ ütleb Tanel Talve.

Veel on kavas rajada koridor, kus saab kuulata personaalseid lugusid. Seintele pannakse inimeste pildid, mitte suurkujudest, vaid kohalikest inimestest.
Pildi ees seistes on võimalik kuulata tema juttu.

„Tahame nii näidata, et ajalugu ei koosne üksnes suurkujudest, vaid meist igaühest – ka naabertalu omanik on osa meie ajaloost,“ selgitab kõrtsiomanik.


Voose ajalookeskuse tulevane virtuaalne Balti kett.

Iseseisvussaali kavandatakse kahe põhilise atraktsioonina helikapikest laulvast revolutsioonist ja Balti ketti. Laulva revolutsiooni laule on võimalik kaasa laulda, hääl salvestatakse ning nii tekib võimas ühendkoor. Balti ketti saab virtuaalselt läbi teha, inimese vari püütakse seinalt kinni ja liidetakse teiste ketis osalevate inimestega.

Et kaasata ettevõtmisse ka külarahvas, on idee anda keskuse külastaja kätte i-pad, millelt on näha ümberkaudsed talud. Need, mis on ekraanil rohelised, on valmis turiste vastu võtma ning igas talus räägitakse mõni vahva ajalooline lugu.

Kolm miljonit eurot
Tanel Talve sõnul on ettevõtmise hinnaks arvestatud 3 miljonit eurot: „Sellega peaksime välja tulema. Algusest peale on meie eesmärk olnud saada võimalikult efektne, kuid samas säästlik lahendus.“

Paar aastat tagasi esitati taotlus EASile, kuid raha ei saadud. Järgmine võimalus seda taotleda on 2014. aastal. 

Väiksemate summadega on MTÜd Voose Kõrts toetanud Leader ja KÜSK – detailplaneeringu koostamiseks ja õpitubade läbiviimiseks.

Korraldatud on ka mõned heategevuskontserdid. Möödunud laupäeval esinesid Voose külaplatsil tulevase hariduskeskuse toetuseks Tallinna Rotary Klubi segakoor ning ansambel Ajaratas Halastamatult Veereb Ei Teda Peatada Saa, Eriti, milles Tanel Talve mängib trumme.

Kontsertide eesmärk pole tema sõnul keskuse ehitamiseks raha teenida, vaid pigem levitada infot, anda võimalikult paljudele inimestele teada, et selline vahva asi on loomisel.

Eelmine artikkelPuu kukkus sõiduteele
Järgmine artikkelRaasikul avati kunstmuruga jalgpallistaadion