Keskkonnaamet küsis Anija vallavolikogu arvamust Horizon Tselluloosi ja Paberi ASi keskkonnakompleksloa muutmise taotluse kohta. Loa muutmist taotletakse seoses heiteallikate lisandumisega. Vesiniksulfiidi (mädamunalõhnaga mürgine gaas – toim) heite vähendamiseks on kasutusele võetud kaks skraberit, lisandus ka vesiniksulfiidi eraldussüsteem reoveepuhasti eelsetititele.
„Ühtlasi tõmmatakse sellega joon alla Horizon Tselluloosi ja Paberi ASi lõhna vähendamise kavale. Sellest tulenevalt on vallavalitsuse ettepanek nõustuda kompleksloa muutmisega, kuid esitada selleks kaks tingimust,“ ütles abivallavanem Priit Vabamäe.
Keskkonnakompleksloa taotluses on kirjas, et täiendavaid meetmeid saasteainete heite ning lõhnaainete vastu ei ole vaja ning puudub ka vajadus teha seiret heiteallikast eralduvate saasteainete määramiseks. Volikogu sellega ei nõustunud, sest taotluses on öeldud, et lõhnahäiringute seisukohalt tehase tegevus oluliselt ei muutu. Volikogu seadis kompleksloa andmisega nõustumise üheks tingimuseks, et sõltumatu uuringukeskus, soovitavalt Eesti Keskkonnauuringute Keskus, viiks läbi välisõhu kvaliteedi vähemalt 30päevase seire, et hinnata ümbruskonna tegelikku õhukvaliteeti. Lisaks tuleks koostada uus toimiv, eelkõige halvasti lõhnavate saasteainete vähendamise tegevuskava.
Otsuses märgitakse, kuigi vallavalitsusele ei ole laekunud lõhnahäiringute kohta ametlikke kaebusi, on elanikud siiski kurtnud, et ettevõtte tegevuse tõttu levib Kehras ja ümbruskonnas ebameeldiv hais. Horizoni 2022. aasta viimases kvartalis läbiviidud mõõtmisaruannete järgi ei ületa saasteainete mõõdetud heitkogused küll loaga lubatud koguseid, kuid tegu oli lühiajaliste punktmõõtmistega, mille põhjal ei saa hinnata ümbruskonna välisõhu kvaliteeti. Lisaks on ka keskkonnaameti tellimusel varem tehtud divesiniksulfiidi seirega tuvastatud Kehra tehase vahetus läheduses olulisi piirväärtuste ületamisi.
Priit Vabamäe selgitas, et välisõhu kvaliteedi seire peaks andma ammendava vastuse, kas tehasest lähtuv halvalõhnaline divesiniksulfiid on normide piires või mitte ning kui ei ole, tuleks selle vähendamise tegevuskava üle vaadata.
Volikogu teine tingimus Horizoni keskkonnaloa muutmisega nõustumiseks on, et tuleb läbi viia pikemaajalise mürataseme mõõtmine ja modelleerimine ning rakendada meetmeid mürataseme ja helisageduse mõju vähendamiseks ka juhul, kui müratase vastab normidele. Kuigi vallavalitsusele ei ole tehase müra tõttu ametlikke kaebuseid esitatud, on kurdetud, et müra on kohati väga häiriv, eriti õhtusel ajal. Kuna teadaolevalt ei ole mürauuringuid tehtud, tuleks volikogu hinnangul teha, et selgitada välja, kas peavad paika väited, et ettevõtte tegevus müra normväärtusi ei ületa.
Volikogu otsuses on öeldud, et müra mõõtmisi peaks tegema sõltumatu uuringute keskus ning pikema aja vältel, et mõõta nii ettevõtte tööprotsessidest tulenevat pidevat müra kui lühiajalisi intensiivseid mürahäiringuid: „Kui müra normtasemeid siiski ei ületata, palume kaaluda endiselt meetmeid müra tasemete vähendamiseks, kuna ettevõttest lähtuv müra on siiski häiriv ning seda eelkõige soojemal ajaperioodil, kui õhtuti ja öösiti hoitakse elamutes aknaid lahti.“
Priit Vabamäe ütles, et kohalik omavalitsus esitas oma nõudmised, mis tuleks Horizoni keskkonnaloasse lisada, kuid on keskkonnaamet otsustada, kas neid arvestatakse või mitte.