Viinistu linnuvaatlustornid on huvilistele avatud

3614

Kui sõidate perega või sõpradega Viinistu kanti, tutvuge ka mereäärse linnuvaatlusrajaga.

Viinistu uue matkaraja teeviit juhatab Turbuneeme poolt tulija mereranda veidi enne Viinistu küla. Raja pikkus on infotahvli järgi 403 meetrit. Tuleb minna natuke läbi metsa ning jõuab esimese linnuvaatlustorni juurde. Vaade avaneb Eru lahele ja otse ees asuvale Haldi saarele. Mööda kaldaäärset laudteed saab edasi minna madala puidust vaateplatvormini, kus on pingid, ja sealt edasi teise tornini.

Linnuvaatlusraja ehitas MTÜ Muusa Kapriis tellimusel Maru Ehitus AS Leader-programmist saadud toetusrahaga – abisumma oli 399 499 krooni (25 532,6 eurot), kogumaksumus 443 888 krooni (28 369,6 eurot). MTÜ Muusa Kapriis haldab Viinistu kunstimuuseumi ja kuulub Jaan Manitskile.

MTÜ Eru Lahe Rannarahva Selts juht ja elukutseline linnuvaatleja Linda Metsaorg on vaatlustornide sage külaline, juhendab KIKist toetatava mereharidusprojekti raames Tallinna ja Harjumaa koolide ekskursioone, korraldab koolitusi. Ta kiidab, et rahvas on mullu suveks valminud vaatlusraja üles leidnud, käiakse binoklite ja fotoaparaatidega uurimas-pildistamas. Platvormil on hea istuda ja loodust nautida.

Koostööd tehakse ka kohalike koolidega. Linda Metsaorg loetleb: sel kevadel käis Kuusalu keskkooli õpetaja Eve Sarap oma õpilastega linde vaatlemas, Loksa gümnaasiumi õpetaja Glaidi Aasrand on suunanud õpilasi Viinistule.

Linda Metsaorg: „Kõige rohkem on siin hallhaigruid, kajakaid, kühmnokk-luiki, mitut liiki parte. Näinud olen roo-loorkulli, merikotkaid, lõopistrikke, kes on röövlinnud.“

Ta lisab, et suur unistus on saada linnuvaatlusrada ja -torn ka Kasispeale mere äärde, kust näeb kõige paremini Eru lahe kolme loosaart. Seal on palju linde, keskmiselt 52 kühmnokk-luikede pesa igal aastal.

Tuleval pühapäeval, 20. mail korraldab Eesti Ornitoloogia­ühing taas tornivaatluse, et pakkuda laiemale üldsusele võimalust külastada vaatlustorne, kus juhendajad aitavad linde määrata. Linda Metsaorg ütleb, et tema on kohal varahommikust, siis on kõige rohkem vaadata.