VELJO TORMISE juubeli puhul on Kõrveaial kontsertetendused

1103

Maestro sünnikodus Aru külas etenduvad 4.-7. augustini külavahelaulud „Pariisi linnas Londonis”.

Esitavad noorte segakoor Vox Populi ning EMTA lavakooli näitlejad Sandra Üksküla-Uusberg, Marta Laan, Jekaterina Nikolajeva, Mikk Jürjens, Kristjan Üksküla, Lauri Kaldoja, Kaspar Velberg, Reigo Tamm. Lavastavad Anne Türnpu ja Eva Klemets, dirigeerib Janne Fridolin.

Reede, 6. augusti etendus on reserveeritud, siis avab Kuusalu valla Veljo Tormise Kultuuriselts Aru külas Kõrveaial Veljo Tormise skulptuuri, mille seltsile kinkisid möödunud aastal selle autori Arseni Mölderi sugulased. Arhitektid Kai Süda  ja Risto Parve OÜst Karisma töötasid kultuuriseltsi palvel välja kuju aluse kavandi. AS Raut ehitab seltsi tellimusel praegu alust.

Samal päeval, 6. augustil on plaanis ka konverents ning helilooja 80. sünnipäeva tähistamine.

Ott Kask Tormise-seltsist ütles, et selts on koostanud kutsutute nimekirja, kokkusaamine on suunatud kohalikele inimestele. Juubilari palvel kutsutakse ka ta sugulasi, kultuuriministeeriumi ja teiste kultuuriasutuste esindajaid.

„Kaasa teevad paljud Aru küla inimesed. Nad abistavad vabatahtlikult ka külavahelaulude teistel etendustel,” rääkis ta.

Helilooja sünnipäev on 7. augustil, siis toimuvad mitmesugused juubeliüritused Tallinnas.

Kuju ja selle aluse rajamist toetavad Eesti Kultuurkapital, hasartmängumaksu nõukogu, rahvuskultuuri fond. Ott Kask tõdes, et Tormise-seltsi taotlusi on rahastatud, kuid alati mitte täies ulatuses ning seetõttu on raha veidi puudu. Seni pole kokku saadud summat, millega tasuda arhitektidele aluse projekti eest. Aluse ehitus maksab 70 000 krooni.

„Annetused on olulised, kutsume üles toetama meie ettevõtmist,” sõnas Ott Kask.

Lavastuse „Pariisi linnas Londonis” ideele tuli Vox Populi dirigent Janne Fridolin, kui valmistas ette oma magistrikontserti. Veljo Tormise kooritsükkel „Külavahelaulud” pärineb Vanemuise muusikalisest lavastusest „Külavahelaulud ehk Pariisi linnas Londonis”, selle lavastas Kaarel Ird ning tükki mängiti kaheksa aastat. Lavastuse tekst on Enn Vaiguri „Kraavihallidest”.“

Janne Fridolin: „Kirjutasin oma ideest Anne Türnpule, kes oli nõus kooritsüklit lavastama ning olema minu magistritööle konsultandiks. Projekt tundus ka Eva Klemetsile huvitav ja saime kaks lavastajat.

Lavastus valmis 2009. aasta kevadeks. Seda on esitatud Kihnus, enne Kõrveaiale tulekut minnakse Põlvasse.

„Tormise sünnitalu Aru külas Kuusalu vallas on parim koht, kus teha sügav kummardus ühele Eesti silmapaistvamale ja rahvuslikku identiteeti kõrgel hoidvale heliloojale. Et kõike kogeda, olla osa etendusest, tuleks Kõrveaiale tulla enne pimeduse algust. Etendus algab kell 22 otse parkimisplatsilt, pärast etendust pakutakse kosutuseks odrakaraskit ja putru, teed juues ja süües saab kuulata ööhääli,” rääkis Janne Fridolin.

Segakoor Vox Populi sõidab Kõrveaiale proove tegema 31. juulil, näitlejad liituvad 1. augustil. Prooviperioodil ööbitakse Kõrveaial.

Eelmine artikkelSuurpea tähistas 380. aastapäeva
Järgmine artikkelOotamatult kuum ilm tühjendas kauplustes jäätise- ja joogilette