Investeeringutoetus on mõeldud ENSV hoone vee- ja kanalisatsioonitrassi ning elektrivõrgu ehitamiseks.
MTÜle Voose Kõrts toetuse eraldamist arutas Anija vallavolikogu kolmel istungil. Aprillis selgitas finantsjuht Liivi Hansen, et MTÜ juhatuse liige Tanel Talve esitas rahataotluse eelmisel sügisel, kuid siis jättis MTÜde taotlusi läbivaadanud komisjon selle kõrvale, kuna taotleti investeeringutoetust. Märtsis võttis volikogu vastu vabaühenduste rahastamise uue korra, mille järgi otsustab investeeringutoetuse andmise volikogu.
Aprillis käis Tanel Talve arengu- ja eelarvekomisjonis oma tegemisi tutvustamas ning ütles, et Voose Kõrts soovib vallapoolset toetust 5000 eurot Voose Päikesekodu elektrivõimsuse tõstmiseks ja kanalisatsiooniga liitumiseks. Kuna volikogu istungiks ei esitanud taotleja korrektset hinnapakkumist ning volikogu liikmetel oli palju vastuseta küsimusi, lükati rahaeraldamise kohta otsuse tegemine edasi. Küll aga võttis volikogu vastu protokollilise otsuse, et Tanel Talve esitaks üheselt mõistetava taotluse võrreldavate hinnapakkumistega.
Volikogu maiistungil kinnitas finantsjuht, et Voose Kõrts on esitanud kalkulatsiooni Päikesekodu kanalisatsiooni ja elektriga liitumise kulude kohta – kogumaksumus on 13 000 eurot, vallaeelarvest taotletakse omaosaluse katteks 5000 eurot. Kuna Tanel Talve ei saanud kohale tulla, jäi volikogu liikmetel endiselt üht-teist segaseks ning otsustamine lükati taas edasi.
Juuniistungiks oli vallavalitsus valmistanud ette otsuse-eelnõu Voose Kõrtsile toetuse eraldamise kohta ning istungil oli kohal ka Tanel Talve. Ta selgitas, et Voosel on valmimas uus turismiatraktsioon, põhuplaatidest maja, mille sarnast nii suurt pole ka Skandinaavias.
„Positiivse energiaga majas, mis toodab ise elektrit, on koostöös Eesti Muusikateraapia Keskusega kavas teraapilised tegevused,“ lausus ta.
Tanel Talve lisas, et hoonesse on kavas seada mitmedimensiooniline multimeedia süsteem – lagi, seinad ja põrand kaetakse projektsiooniga, mille abil hakatakse tutvustama Anija valda, Kõrvemaad ja Vooset.
Ta märkis, et soovib teha koostööd Anija valla kõigi turismiettevõtetega ning tuua kasu kogu piirkonnale. Juuni keskel näiteks olid tema kutsel Päikesekodus Tartu Ülikooli Pärnu kolledži turismiõppejõud, kes tutvusid kahe päeva jooksul valla turismiobjektidega nii Voosel, Kehras, Anijal, kui Raudojal, nad ööbisid Raudoja kõrtsis.
Inga Koitla soovis teada, kuidas haakub Päikesekodu Eesti NSV teemaga, kuna esialgses projektis oli sinna kavandatud ENSV ajastu hoone. Tanel Talve rääkis, et see nimi jäi hoonele detailplaneeringu koostamise ajal, kuid ka Päikesekodus on kavas ENSV teemat käsitleda: „Ruumi kõla parandamiseks on meil helimatid, millel on suured fotod Voose ENSV ajajärgust. Ka projektsioonides, väikestes kolmeminutilistes filmides, mida hakkame näitama, kavatseme veidi nõuka-aega käsitleda.“
Volikogu liige Peep Kask küsis, kelle kinnistul hoone asub ning mis saab juhul, kui MTÜ tegevus peaks näiteks 5-6 aasta pärast lakkama. Tanel Talve selgitas, et maaüksus kuulub talle, kuid MTÜle on tehtud notariaalselt 30 aastaks hoonestusõigus.
„Ma arvan, et MTÜ tegevus ei lakka. Hoonestusõigus on olemas, kui ise ei jaksa, tulevad teised inimesed, kes teevad edasi, midagi katki ei jää,“ vastas ta.
Ranno Soots uuris, kas tegu on äriettevõttega ning kuidas saab sellest osa kohalik rahvas. Tanel Talve selgitas, et Päikesekodu rendib küll ruume, kuid ise majutust, toitlustust ja giiditeenuseid ei paku, pigem aitab elavdada ettevõtlust.
„Mõte on, et Päikesekodu toob rahva kohale ning ümberringi asuvad ettevõtted saavad neid teenindada,“ sõnas ta ning lisas, et kõik Anija valla majutusasutused on koostööpartnerid, kuhu üritatakse samuti rahvast tuua.
Ka Margus Nõlvak soovis teada – kuna vald on hoone ehitamist omaosalusega toetanud ka varem, kas vallaelanikud ja MTÜd saavad hakata seda kasutama soodustingimustel või tasuta.
„Absoluutselt, see tuleb kokku leppida,“ kinnitas Tanel Talve.
„Kas see on viimane rahataotlus vallalt?“ küsis Margus Nõlvak veel.
Tanel Talve: „Ei luba. Minu eesmärk on tuua Anija valda võimalikult palju euroraha. Arvan, et see pole halb ning vald on lubanud, et omafinantseeringu osas aidatakse.“
MTÜle Voose Kõrts 5000 euro eraldamise poolt olid 15 volikoguliiget, vastu 3 ja üks jäi erapooletuks.
Peep Kask soovis Sõnumitoojale selgitada, miks hääletas rahaeraldamise vastu.
„Mulle jäi arusaamatuks, kas raha läheb ikka vallarahva hüvanguks või isikliku rikkuse kasvatamiseks. Alles hiljuti oli Maalehes artikkel, kus muster tundus sama – eurotoetuse eest ehitati Vilsandi saarele elumaja. Kuna komisjonide protokollidest võis järeldada, et meie volikogu ei ole Voose Kõrtsile toetuse andmise poolt, siis ei olnud ma istungil valmis teisi ettepanekuid tegema, kuid otsusesse oleks tulnud lisada punkt, mille kohaselt kuulub toetus tagastamisele, kui MTÜ lõpetab tegevuse enne 30aastase hoonestusõiguse perioodi lõppu. Lisaks oleks tulnud otsusesse MTÜ kohustuste hulka lisada, mida tuleb avaliku raha saamisel vallarahvale pakkuda, näiteks korraldada tasuta jaaniõhtu või lõikuspidu,“ kommenteeris ta.