Usaldus Anija valla noortekogu vastu on kasvanud

3148

Järgmisel aastal on noortekogu viies sünnipäev.


JEKATERINA LAPITŠEVA  ja PILLE-RIIN PLEER Anija valla kodukandipäeval Voosel.

Anija valla noortekogu esindust on viimastel aastatel nähtud valla ettevõtmistes tihti kaasa löömas. Noortekogu endine esimees Jekaterina Lapitševa ja praegune juht Pille-Riin Pleer jutustasid Sõnumitoojale noortekogu tegemistest.

Anija valla noortekogu on noortevolikogu ehk vallavolikogu nõuandev organ.  Sellel on praegu 22 liiget, kellest tuumikgrupi moodustavad viis.

Pille-Riin Pleer ja Jekaterina Lapitševa peavad oluliseks, et noortekogu on muutunud populaarsemaks nii noorte silmis, kui äratanud usaldust ka vallavolikogus.

Jekaterina Lapitševa: „Mina liitusin noortekoguga 2012. aastal.  Siis suhtuti meisse kui poliitilisse organisatsiooni  ja uute liikmete  värbamine käis pooleldi  sunniviisiliselt. Nüüd on noored hakanud ise meie vastu huvi tundma. Nad näevad, et me osaleme ürituste korraldamisel ja teeme toredaid asju.“

Samuti kiidavad neiud, et praegune vallavolikogu koosseis suhtub nendesse sõbralikult. Kaks noortekogu liiget on kaasatud  komisjonide töösse – Pille-Riin Pleer arengu- ja eelarvekomisjonis ning Rain Kauge noorsootöökomisjonis.

„Tunneme, et meie arvamusega arvestatakse. Suhtleme volikogu liikmetega ning oleme nendega sina-peal,“ sõnas Pille-Riin Pleer.
Oluline samm, mis suuresti ka noortevolikogu teene, oli edukatele õppuritele toetuste maksmise korra muutmine.

Noored on panustanud ka erinevate vallas toimuvate ürituste kordaminekusse – Kodukandipäev, Kehra jaanituli, Teeme Ära, Toidupanga-aktsioon.

Käesoleval aastal korraldas noortekogu ürituse Talendilaegas, kus mõõtu võtsid Anija valla noored. Viimase kooliaasta sees korraldasid nad Kehra gümnaasiumis aga teehommikuid 9.-12. klasside õpilastele, kuhu kutsuti rääkima Anija vallast pärit tuntud inimesed – Tanel Talve, Eva Klemets, Karmo Migur. Kuna ettevõtmine oli edukas ja meeldis õpilastele, peaks üritusteseeria tuleval kooliaastal edasi minema. 

Augustikuus korraldab noortekogu Kehras noortepäeva. Eelmisel aastal toimus see esmakordselt. Mängiti paintballi ja laval astusid üles noortebändid. Sel aastal on kavas teha üritus natuke suuremalt, kuna õla on alla pannud ka vallavalitsus.

Jekaterina Lapitševa ja Pille-Riin Pleer rääkisid, et koostööd tehakse ka teiste noortekogudega. Hea läbisaamine on Raasiku MENi ja Tapa noortekoguga: „Esimene ühisüritus oli jõulude ajal Kehras, kus tutvusime üksteisega. Seejärel toimusid  Jänedal mõttetalgud ja Arukülas filmisport. Järgmise ühisürituse korraldame jälle meie.“

Ideid on noortekogu liikmetel esimeeste sõnul palju, jaguks vaid teostajaid ja toetust. Möödunud aasta kodukandipäevast on neil alles heade mõtete puu lehed, millele iga noor sai kirjutada mõtteid, kuidas  muuta  Anija valda  paremaks.

„Need mõtted kavatseme edasi anda ka volikogule. Ära olid toodud näiteks ujula, samuti lamavad politseinikud Kehra linnas. Oleme vahelüli, mille kaudu noored saavad oma mõtteid vallavolikogule edastada,“ selgitas Jekaterina Lapitševa.

Ta lisas, et ideid on noortekogu pakkunud välja teisigi, näiteks võiks Anija vallas olla madalseiklusrada, paadilaenutus, RMK puhkepaik, matkarada jne. Viimastel valimistel kasutas üks valimisliit oma kampaanias  ka noortekogu ideid. Neidude sõnul jäeti seejuures küll kahjuks märkimata, et tegu oli noortekogu välja käidud mõtetega.

Pille-Riin Pleer selgitas, et kes noortekoguga liituda soovib, peab tulema ja selleks soovi avaldama. Seejärel tutvustavad noortekogu liikmed huvilistele oma tegevust: „Oleme tegevuses üsna vabad ja väga rangeid reegleid meil kogus ei ole. Noortele ei meeldi, kui on suured piirangud.  Igaüks, kes soovib liituda, saab noortekogus midagi ära teha.“

Noortekogu endine ja praegune esimees on tänulikud, et neil on palju toetajaid. Nad ei kujutaks ette, kuidas saaksid hakkama ilma Kehra noortekeskuste ja rahvamajata. Nendelt saab vajaduse korral tehnika. Samuti on sagedasti abiks Neio ja Sohvik.

Jekaterina Lapitševa ja Pille-Riin Pleeri sõnul on noortekeskustel ka noortekogust abi. Nimelt saavad nad kogu kaudu lõimida noori aktiivselt valla ellu. Nüüd on ka Alaverest rohkem noori noortekoguga liitumas. Samuti on neil liikmeid teistest küladest. Koostööd pärsib natuke, et ühistransport külade vahel ei ole kõige parem. Noortel aga oma transport sageli puudub. 

Noortekogu tegevuse kokkuvõtteks ütlevad Pille-Riin Pleer ja Jekaterina Lapitševa, et praegu kasvavad nad alles lapsekingadest välja – järgmisel aastal täitub noortekogul viis aastat.

Eelmine artikkelTIINA RULLI on juhendanud Anija segarahvatansijaid üle 20 aasta
Järgmine artikkelKehra õmblusfirma Year toodab aastas 15 000 mantlit