Aruküla mõisa külastusmängus oli ligi 60 osalejat

1056

Aruküla mõis avas kahe päeva jooksul uksed iga-aastase projekti „Unustatud mõisad“ külalistele.

Laupäeval ja pühapäeval, 12. ja 13. juulil seisis Aruküla Vabakooli Seltsi tegevjuht Kerti Pellmas Aruküla mõisa uksel ning ootas külalisi. Kui kell näitas täistundi, alustas ta mõisahoones ekskursiooni, mille läbinuna sai iga külaline oma brošüüri templi.

Kerti Pellmas selgitas, et „Unustatud mõisate“ mängus saab kaasa lüüa, kui hoones tegutseb kool. Arukülas, kus õpetatakse lapsi vaba Waldorfi koolis, on see tingimus täidetud. Kokku osaleb käesoleval aastal külastusprojektis 23 mõisa, Aruküla mõis on Ida-Harjust ainuke.

Seda, mitu korda on Aruküla „Unustatud mõisate“ mängus osalenud, Kerti Pellmas täpselt ei mäleta: „Vahele oleme jätnud vaid möödunud aastal, sest külastuspäevad nõuavad palju eeltööd ning igal aastal ei saa kooliperele seda kohustust panna.“

Ta selgitas, et mänguliseks muudab külastuspäevad see, et iga osaleja saab templi, mis kinnitab, et on mõisas viibinud: „Nende vahel, kes külastavad vähemalt kümmet mõisa, loositakse välja kutseid teatrietendustele.“

Kahe päeva jooksul astus Aruküla mõisa sisse 60 huvilist: „Meie mõisa tempel oli paljudele esimene, sest väga palju käis linnainimesi, kes alustasid ringkäiku Tallinna lähedalt. Samas oli ka kohalikke, kel pole olnud varem mahti mõisaga tutvuda, ning isegi väliseestlasi Belgiast.“

Kõige rohkem pakkus Vabakooli Seltsi juhi sõnul külalistele huvi koolitegevus: „Kuna oleme külastusmängus ainuke Waldorfi kool, uuriti väga palju, mida ja kuidas meie lapsed õpivad.“

Aruküla mõisa aitas külalistele tutvustada õpetaja Karmen Püü, kes müüs puhvetis koolipere tehtud küpsetisi.

Mõlemal päeval esitas vaba Waldorfi kooli 8. klass näidendi „Peeglimeister“, mille esietendus oli käesoleva aasta esimesel külastuspäeval 29. mail. Kostüümid valmistasid 8. klassi tüdrukud endale aasta jooksul käsitöötundides, dekoratsioonid olid klassivendade tööõpetuse tundides tehtud töö.

Näidendi lavastaja on klassijuhataja Tiina Nahkor: „Aruküla Waldorfi koolis on traditsioon, et 8. klass lõpetab kooliaasta lavastusega. Sel aastal otsustasime siduda selle mõisapäevadega. Kuna klassis on ainult kuus õpilast, tuli mõnel lapsel täita mitut rolli. Teksti õppimist alustasime jaanuaris.“

Ta nentis, et paraku oli näidendi mängimiseks vähe ruumi: „Mõned stseenid jäid mängimata, sest saime viimasel hetkel teada, et kuna mõisahoone saalis on remont, peame kolima oma näitemänguga Waldorfi lasteaia ruumidesse.“

Kerti Pellmas lausus, et usaldab ekskursioonide tegemise edaspidi ka kooliõpilastele: „Pärast teise päeva etendust said vanemad õpilased mõisa tutvustamises kätt proovida. See on hea võimalus rakendada noori oma koolihoone ajaloo tutvustamisel.“

Ta rääkis, et käesoleva aasta jooksul on kuus külastuspäeva: „Esimest korda käidi meie juures 29. mail. Kooliaasta polnud aga siis veel lõppenud ning uudistajaid tuli pigem vähe. Külastuspäevad on veel 25. ja 26. juulil ning 9. augustil.“

Eelmine artikkelTIINA RULLI on juhendanud Anija segarahvatansijaid üle 20 aasta
Järgmine artikkelKehra õmblusfirma Year toodab aastas 15 000 mantlit