URMAS KIRTSI on vallavanem teist korda

2365

Kuusalu vallavanem URMAS KIRTSI, uueks vallavanemaks Teid nimetada ei saa, sest olete sama ametit varem pidanud.
URMAS KIRTSI: „Vallavanem juhib vallavalitsust, kes viib ellu koalitsioonilepingut. Vallavanem saab valida meetodid, kuidas koos ametnikega paremini tulemusteni jõuda.”
„Jah, olin Kuusalu vallavanem aastatel 1993-1996. See oli aeg, mil alles rakendus võimude lahusus – seadusemuudatus jõustus 1993. aasta valimistest. Enne seda, kui vallad taasloodi, olid vallavanemad ühtlasi ka volikogude esimehed. 

Kui tookord sain vallavanemaks, oli avastamist, õppimist ja leiutamist rohkesti. Paljudes küsimustes puudus seadusandlik regulatsioon. Valdadel polnud arengukavasid ega üldplaneeringuid, need tulid hiljem.

Põhiülesanne oli hoida haridus­asutused ja kommunaalvaldkond toimivana. Eelarved olid väikesed, investeerida polnud võimalik. Kui 1994. aastal käivitus RIP ehk riiklik investeeringute programm, saime toetusraha Kuusalu rahvamaja kordategemiseks.”

Kui Teid 16 aastat tagasi valiti vallavanemaks, olite Kuusalu vallas loomaarst. Pärit olete Tartust. Millal tulite Kuusalu kanti tööle?

„Olen üles kasvanud ja koolis käinud Tartus. Lõpetasin Tartu 5. keskkooli, praeguse Tamme gümnaasiumi. EPA lõpetasin veterinaari diplomiga 1983. aastal. Sama diplom on ka abikaasa Karmen Kirtsil, kes on pärit Jõelähtme vallast. 

Meid suunati tööle Kuusalu kolhoosi. Esialgu olin loomaarst, pärast sõjaväge sain 1986. aastal pealoomaarstiks. Kui kolhoosi asemel loodi ühistu, alustasin ettevõtjana.”

Tegite tookord veel ka vallavanemana esialgu loomaarstitööd.

„Esimesel aastal rohkem, aga tasapisi jäi see tahaplaanile. Volitatud loomaarst on mu abikaasa Karmen.”

Järgmiseks valitsemisperioodiks Teid vallavanemaks ei valitud, üks hääl jäi puudu. Kuhu tööle läksite?

„Valimistulemused olid 1996. aastal sellised, et langes motivatsioon olla vallavanem. Avanes uus uks, võtsin selle võimaluse vastu. Kandideerisin automüügiga tegeleva ASi Fakto müügidirektoriks ja juhatuse liikmeks, kandidaate oli paarsada, osutusin valituks. 2001. aastal loodi AS Fakto Auto, olen viimased kaheksa aastat olnud selle ettevõtte juht.”

Mis nüüd saab, kas jääte kahele kohale tööle?

„Kindlasti mitte, olen otsustanud hakata tööle vallavanemana.”

Vahepeal olite omavalitsuse toimetamistest eemal, aga neli aastat tagasi kandideerisite uuesti.

„Kuus aastat olin eemal, 1999. ja 2002. aasta valimistel ei kandideerinud. Pärast 2005. aasta valimisi hakkasin juhtima volikogu eelarve- ja majanduskomisjoni, olen kursis valla majanduspoolega ja ka töökorraldusega.”

Nüüd on muudetud vallavalitsus poliitiliseks, abivallavanemate ametinimetus kaotatakse. On veel plaanis muudatusi?

„Esmakordselt ei kuulu vallaametnikud vallavalitsusse ja saavad keskenduda oma tööle. Vallavalitsus oli enne seda poolpoliitiline, oli nii ametnikke kui ka poliitikuid.

Uues vallavalitsuses on inimesed, kel on vallajuhtimise pikaaegne kogemus. Rahvas valis nad volikogusse ning nad kannavad poliitilist vastutust. Ametnikud valmistavad ette vallavalitsuse otsuste eelnõud, neid saab kutsuda istungitele infot andma.

Kuusalu vallamaja kui organisatsioon saab hästi hakkama, võib-olla oleks vaja kosmeetilisi muudatusi.”

Ühiselt Edasi valimisliit ei avalikustanud enne valimisi, kes on vallavanema kandidaat. Millal Teie kandideerimine vallavanema kohale selgeks sai?

„See, kes saab vallavanemaks ja volikogu esimeheks, selgub valimiste tulemusena. Koalitsioonilepingu järgi on vallavanem Ühiselt Edasi nimekirjast. Meil oli mitu kandidaati, esimene eelistus oli senise vallavanema jätka­mine, kuid ta otsustas pühenduda rohkem ettevõtlusele.

Mulle väga meeldib, et ehkki koalitsioonilepingule on alla kirjutanud kolm osapoolt, on vallavalitsuses ka niiöelda opositsiooni esindaja. Head meelt teeb, et kõik kohalolnud volikoguliikmed andsid mulle poolthääle. See annab lootust, et võime vallavalitsuse ja volikoguga tegutseda üksmeeles. Oleme ju kogunenud selleks, et arendada valda parimate oskustega.

Tahan väga, et suudame arengusuunad fikseerida, keskenduda enam pehmetele väär­tustele ja sellele, kuidas Kuusalu vald hakkab paistma väljapoole. Koalitsioonilepingu pealkiri on „Kuusalu – peresõbralik vald”, see tähendab, et oleks väga hea infrastruktuur, tasemel haridusasutused, töökohad.”

Eelmine artikkelVarastati sõiduauto varuosi
Järgmine artikkelPresident TOOMAS HENDRIK ILVES külastas Juminda korrakaitsjaid