Pikva lõpetas külade projekti teatritegemisega

1850

Külade päeval esitasid Kehra Põrgupõhja linnaosa ja Pikva rahvas oma nägemuse ANDRUS KIVIRÄHU „Eesti matustest“.

Reede, 21. juuni õhtul oli Anija valla Pikva külaplatsi juures tavatult palju autosid ning rahvast, kuna ümbruskonna külade esindajad kogunesid KOPist rahastatud ja mitu kuud kestnud projekti lõpetama.

MTÜ Pikva-Arava Külaelu sai kohaliku omaalgatuse programmist ehk KOPist projektile „Tegelusõhtud Pikva seltsimajas naaberküladega“ toetust 1019,50 eurot, Anija vallavalitsus lisas 115 eurot.

Selle raames korraldati Pikva seltsimajas kohtumisi nende küladega, kus pole oma seltsimaja: Rooküla, Rasivere, Uuearu, Kaunissaare, Raasiku vallast Haljava ja Kehra Põrgupõhja linnaosa. Õpiti mitmesuguseid meisterdamistehnikaid, toimus muinasjuttude õhtu ning „Eesti matuse“ ettelugemine.

Lõpuüritusel esitati projektis osalenute omapoolsed versioonid Andrus Kivirähu „Eesti matustest“, pealkirjaga „Pildikesi Eesti matuste teemal“.

Teatrisaaliks oli kujundatud külaplatsi kõrval asuv küün, mille omanik Heino Niine andis selleks õhtuks külaseltsi käsutusse.

Projektijuht Marianne Leis sõnas, et Pikva külas ei ole aastaid enam näitemängu tehtud, seetõttu tekkis mõte panna omakandi rahvas teatrit tegema.

Esiteks juhatasid näidendi sisse Pikva harrastusnäitlejad.

Teises osas mängisid Põrgupõhja näitlejad. Noor Andres oli Mart Schmeidt, Lee Nelli Restov, Maret Aire Martsepp, Sass Annely Pakkane, Tiit Margus Roosi, Karla Sirje Põlendik ja Iida rollis Silva Laupa.

Finaali esitas Pikva trupp nukuteatrina, tegelasteks olid valitud loomad, nukud saadi kasutuseks Kehra Nukult.

Noore Andrese ehk mägra ning Iida ehk halli hiire rollis oli Margit Aasmaa, Indrek ( triibuline koer)Tamara Nõmmela, Tiina (roosa kiisu) Ege Mätlik, Sass (roosa põrsas) Aivi Mätlik, Lee (valge jänes) Kaili Malts, Tiit (pruun hobune) Monika Avalaid, Karla (sinine rott) Marianne Leis ja Maret (sinise kleidiga siil) Maire Kruusamägi.

Marianne Leis: „Põrgupõhja trupi Põrgokõsõ mäng pakkus elamuse, nemad on ju meiega võrreldes profid. Pikva mitmele naisele oli see esimene teatritegemine. Hoidsime elus esimest korda käes nukuteatri nukke, Margit Aasmaa õpetas neid liigutama ning kui ta ise parasjagu ei mänginud, aitas teisi. See oli väga põnev kogemus.“

Pärast etendust esines naisansambel Kodu oma mustlaskavaga Liivi Küti juhendamisel.

Korraldati sportlikke mänge – lapsed võistlesid saapa- ja kettaviskes ning jaaniusside korjamises. Täiskasvanutele oli teatevõistlus ja köievedu.

Tantsu sai lüüa Pikva endise elaniku Raul Õispuu pillilugude ja laulu saatel. Oli õnneloos, kus kõik piletid võitsid – auhinnad saadi sponsoritelt.

Projektijuht kiitis, et eesmärk sai täidetud: „Tahtsime laiemale ringile tutvustada Pikva seltsimaja kasutamise võimalusi, sest mõnedki mäletavad, kuidas seal oli kauplus, kuid seltsimaja ajal pole hoones käinud. Nüüd on juba mitu seltskonda uurinud, kui palju üür maksab. Tahetakse pidada perekondlikke pidusid, osad külad küsisid, kas võivad enda külapeo meie seltsimajas korraldada.“