ÜVK ehituse tõttu võetakse Kuusalus maha 15 suurt puud

931

Puud vahetatakse välja Kuusalu alevikus Kuusalu teel kiriku vastast kuni Grossi poeni.


Maha võetakse ka need kaks hõbepaju, mis kasvavad Almakeskuse vastas üle tee.

Juulikuu lõpupoole Kuusalu alevikus alanud ühisveevärgi- ja kanalisatsioonisüsteemi (ÜVK) rekonstrueerimine ning ehitus hakkab jõudma peatänavale, Kuusalu teele.

Uued torustikud tulevad tänava äärde, Narva maantee poolt alevisse sisenejale vasakut kätt, kus asuvad muusikakool ja Perepood. Seoses sellega on projekteerijad firmast Sweco Projekt AS, ehitaja Arco Ehituse, vallavalitsuse ja tellija Kuusalu Soojuse, esindajad käinud uurimas, kuidas ehitus mõjutab sealseid puid.

Valla keskkonnaspetsialist Mailis Virve kirjeldab, et torusid ei ole kirikuaiast üle tee kuni Grossi poeni ulatuval tänavalõigul võimalik paigaldada osasid puid kahjustamata: „Kõige kriitilisem on Konsumi kaupluse vastas, kus kasvavad suured vahtrad. Ka elektripostid tuleb sealt ajutiselt teisaldada. Tõenäoliselt suurim muutus kohalike inimeste jaoks on see, et oleme sunnitud langetama ka võimsad  hõbepajud. Need on juba vanad, seest õõnsad, seetõttu ei õnnestu neid ka päästa. Lohutab vast see, et kõik mahavõetud puud asendatakse uutega.“

Kirikust kuni Grossi poeni ulatuval vasakpoolsel tänavalõigul kasvab kokku 28 puud, maha võetakse neist 15.

Vallaarhitekt Tiina Skolimowski kinnitab, et iga puu vaadati hoolega üle. Maha saetakse sellised vanad puud, mille osad oksad, mõnel ka ladvad, on juba kuivanud või murdunud, tüved kahjustunud.

Mailis Virve lisab, et tervemaid ja elujõulisemaid puid üritatakse säästa, kuigi siis tuleb ehitajatel kasutada oluliselt kallimat tehnoloogiat ehk kinnist meetodit – torustiku jaoks ei kaevata lahtist kraavi, vaid puuritakse.

Esmalt valmib selle tänavalõigu kohta torustiku paigaldamise uus projekt, seejärel annab vallavalitsus ehitusloa. Puid hakatakse maha võtma tõenäoliselt septembri keskel.