Kehras ja Alaveres alustavad tegevust 4H klubid

3691
Nädalavahetusel meisterdasid Kehra 4H liikmed juhendaja HELINA LILLSOOGA (taga) külmkapimagneteid. Ees ANET HANNUS, MARTIN LEPIK, STENER SIREL ja HENDRIK LILLSOO, taga SILVAR SALUMÄE, CAROLI KAALO ja KATRIIN ELISABET LUUKAS väikevend ANDREGA. Foto Natalja Ivaskevits

4H klubid hakkavad pakkuma lastele tegevusi väljaspool kooliaega.

4H liikumine sai alguse 113 aastat tagasi Ameerika Ühendriikide maaülikoolides.  4H on rahvusvaheline lühend neljast H-tähega algavast inglisekeelsest sõnast. Need on head – pea, heart – süda, hands – käed ja health – tervis. Eestisse jõudis 4H 1991. aastal, eesmärk oli pakkuda maanoortele võimalusi ühiselt vaba aega sisustada.
Kehra 4H klubi juhendaja Helina Lillsoo ütles, et noorteühingu loomise idee tuli, kui ta kutsus juunis toimunud valla kodukandipäeva noortealale oma tegevust tutvustama erinevate noorteorganisatsioonide esindajaid – noorkotkad ja kodutütred, skaudid, noorteühing TORE ja teised. End tutvustasid ka 4H ühingu esindajad, kohal käis 4H Harjumaa koordinaator, Kose noortekeskuste direktor Angela Kilk.
„Mulle tundus 4H ühingu tegevus väga huvitav. Teeme koos poja ja ta sõpradega põnevaid asju, miks siis mitte kaasata rohkem lapsi ja tegutseda klubina,“ rääkis Helina Lillsoo.
Ta jutustas ideest lapsevanematele ja kutsus Angela Kilgi 4H organisatsiooni tutvustama. Lapsevanemad olid huvitatud ning Kehras saadi kiiresti kokku 10liikmeline grupp 1.-4. klassi õpilasi,  võrdselt tüdrukuid ja poisse.
Juhendaja töötab vabatahtlikuna, esimesel tegevusaastal on liikmemaks 3 eurot lapse kohta: „Kui enamasti tegutsevad 4H klubid noortekeskuste ringina, siis meie hakkame koos käima Kehra spordihoones ja Koostöökoja ruumides Anija mõisas.“
Helina Lillsoo soov on leida lastele vahvaid tegevusi, mis ei nõua suuri kulutusi. Esimese ühise ettevõtmisena punusid lapsed hundinuiadest pärgi. Need on plaanis kaunistada ja müüa jõululaadal Anijal: „Klubi ei paku ainult meelelahutust, kõik meie tegevused on ka õpetlikud ja arendavad. Pärgade tegemise ja müümisega saavad lapsed miniõpilasfirma kogemuse – ise panevad kirja tehtud kulutused, müügitulu ja arvutavad saadud kasumi. Meisterdamise töötubades kasutame enamjaolt looduslikke ja taaskasutusmaterjale.“
Helina Lillsoo ütles, et ka lapsed ise oskavad erinevaid asju, mida teistega jagada. Näiteks tema poeg Hendrik Lillsoo õpetas kaaslastele, kuidas teha ise mullitajat.
Juhendaja eesmärk pole pakkuda tegevust ainult lastele, vaid kogu perele. Seetõttu plaanib ta klubi tegevusse kaasata ka lapsevanemaid: „Loodan, et klubis tegevuses osalmisest saab laste ja vanemate ühine hobi. Et täiskasvanud jagaksid lastele oma oskusi ning räägiksid kogetud ametitest ja hobidest.“
Esimene laste ja vanemate ühine ettevõtmine on 24. oktoobril, mil sõidetakse üheskoos Tallinnasse mängima minigolfi.
„Proovin teha nii, et vähemalt kaks korda kuus saavad kõik kokku, peale selle tegevused väiksemates gruppides, lisaks ka pereüritused – matkad, talvel lumelinna ehitamine, loomaaeda aiasaaduste kogumine ning viimine ja nii edasi,“ lausus Helina Lillsoo.
4H grupp on loomisel ka Alaveres, seal hakkab klubi eestvedama Kätlin Takk.
„Saame kokku noortekeskuses ilmselt kaks korda kuus kolmapäeviti. Toimunud on esimene kokkusaamine, teema oli taaskasutus, tegime külmkapimagneteid ja voltisime ingleid. Väiksemad arvasid, et soovivad edaspidi palju kokata ja teha käsitööd. Tahame hakata tegema koostööd kohalike MTÜdega, kes pakuvad noortele tegevust ning kindlasti teeme koostööd ka Kehra 4H klubiga,“ rääkis ta.
Kes soovib Alavere klubiga ühineda, saab liitumislepingu noortekeskusest. Algklassilastest tuleb Alaveres 4H grupp kindlasti, kui on rohkem huvilisi ka põhikooli õpilaste seas, on Kätlin Takk valmis juhendama kahte eri  vanu­ses laste gruppi.
„Kuna meie lapsed sõltuvad palju transpordist, soovin lapsevanematega rääkida – ehk on neil võimalik kordamööda oma piirkonna lapsi pärast klubitöös osalemist koju viia,“ ütles Kätlin Takk.

Eelmine artikkelLaste turvavarustusest
Järgmine artikkelKehra algklassimajja ventilatsioon