Tulekul on ajalookonverents Kehra tehasest

642

Aasta pärast saab tehas 75aastaseks.

25. augustil tuleb Kehras kolmas ajalookonverents, seekordne teema on Kehra tehas ja selle ajalugu. Kehra tehas avati 25. augustil 1938. aastal ehk aasta pärast täitub tehasel kolmveerandsada aastat.

„See on sissejuhatus tehase ajaloo tähistamiseks,“ ütles konverentsi peakorraldaja Anne Oruaas.

Ta sõnas, et MTÜ Kehra Raudteejaam korraldatava ettevõtmise peamine eesmärk on tõsta tehase mainet, eelkõige kohalike elanike silmis: „Pahatihti teatakse Kehrast kaht asja – käsipall ja tehas. Viimast tuntakse kahjuks eelkõige tema haisu tõttu. Soovime seda arusaama muuta ja tutvustada inimestele, et tegemist on olulise ja huvitava ettevõttega, mis on üle elanud nii teise maailmasõja kui 1990ndate aastate pankroti.“

Konverentsil astuvad üles Eesti Ajalooinstituudi teadur, filosoofiadoktor Maie Pihlamägi, kes kõneleb Eesti tööstuse olukorrast 1930ndatel aastatel ja annab ülevaate tehase asutamise asjaoludest ning põhjustest.

Kehra tehase ajaloost ja elukäigust lähemalt räägib Kehras elav koduloo-uurija Ants Miidla. Samuti tuleb ettekanne tehasest ja keskkonnareostusest, selle on koostanud Kehra tehase spetsialistid Triin Raspel ja Maibrit Joona.

Saasteainete õhus hajumisest ehk tehase spetsiifilisest haisust kõneleb Lea Jalukse keskkonnauuringute ettevõttest ELLE OÜ.

Anne Oruaas teeb ettekande Kehra tehase klubi ajaloost.

„Tegu oli olulise klubiga, mida ettevõte rahastas 1950. kuni 1990. aastateni ja mis oli omamoodi elu keskus,“ ütles ta.

Varem on konverentsid olnud Kehra gümnaasiumi aulas, kuid kooli remondi tõttu toimub seekordne sündmus Kehra rahvamaja saalis.

„Suuremat saali praegu Kehras ei ole,“ ütles peakorraldaja.

Konverentsile järgneb ekskursioon tehasesse, selleks peaksid soovijad ette registreerima, sest tehases tahetakse teada täpset inimeste arvu.

Samaaegselt konverentsiga tuleb rahvamajas näitus tehase ajaloost. Möödunud aasta detsembrist alates oli see üleval Harjumaa muuseumis Keilas.

Selle koostas Liisi Taimre, kes on Kehra juurtega. Näitus on üleval mõne nädala, et ka õpilased seda kooliaasta alguses näha saaksid.

Eelmine artikkelVanade veokite kokkutulekul avati Kuusalu vallas Näkiallikal mälestusmärk
Järgmine artikkelNovembris saavad puhta vee Raasiku 400 elanikku