Tudengid hakkavad koostama arengukavasid Raasiku valla viiele külale

73

Tartu Ülikooli tudengite abiga peaksid sügiseks arengukavad saama Igavere, Kurgla, Rätla, Kalesi ja Tõhelgi küla.

Raasiku valla küladele raha eraldamise korras on vallalt toetuse saamiseks kolm tingimust: külal peab olema valitud külavanem, asutatud külaselts ning kehtiv arengukava.

„Praegu on need tingimused täidetud vaid kuuel valla kolmeteistkümnest külast. Otsustasime kasutada ära Tartu Ülikooli pakkumist – nende üliõpilastel on vaja teha planeerimispraktika. Küsisime oma valla küladest, kus toetuse saamiseks vajalikud tingimused on täielikult või osaliselt täitmata, kas nad on huvitatud abist arengukava koostamisel,“ rääkis vallavanem Aare Ets.

Asjast olid huvitatud neli küla, kus arengukava ei ole – Igavere, Kurgla, Rätla ja Kalesi, peale nende ka Tõhelgi küla, kus on külaselts, külavanem ja arengukava olemas, kuid soovitakse abi uue arengukava tegemisel.

Nädalavahetusel toimusid vallavalitsuse eestvõttel kõigi nende külade koosolekud, kus osales keskmiselt 10-12 inimest, kõige väiksemast, Rätla külast, kus on 40 elanikku, oli oma küla kokkusaamisel paarkümmend inimest.

„Rääkisime külade muredest-rõõmudest. Kõige rohkem valutati südant teede seisukorra üle. Igaveres arvati lausa nii äärmuslikult, et nende jaoks ongi ainult teed tähtsad,“ lausus vallavanem.

Pärast igapäevamurede kuulamist kõneldi sellest, miks  koos­olekud kokku kutsuti. Kohal olid ka ülikooli praktikandid Mari-Liis Alviste ja Liisu Aulik, kes hakkavad arengukavasid koostama. Külade ülesanne on koguda algandmed, tudengid koostavad küsimustiku, mis pannakse üles internetti google.docs keskkonda elanikele vastamiseks. Kuna kõigil internetis vastamise võimalust ei ole, kavatsevad tudengid ise osaleda Raasiku valla suvistel ettevõtmistel, et külade inimestega vestelda. Arengukavad peaksid valmima suve lõpuks.

„Järgmistel kokkusaamistel, mis on arvatavasti augustis, saavad küla kogukonnad ise otsustada, kas neile väljapakutud arengukava on vastuvõtmiseks küps. Kui leiavad, et veel ei ole, on võimalik seda täiendada. Kiiret ei ole, tudengite praktika kestab oktoobrini. Oleks väga tore, kui sügiseks on meil juures neli uut küla, millel on arengukava. Siis jäävad veel vaid Perila, Kulli ja Järsi. Püüame ka neid ärgitada,“ ütles Aare Ets.

Ta avaldas lootust, et ehk valitakse pärast arengukava koostamist mõneski külas ära ka külavanem. Nädalavahetusel toimunud koosolekul sai uue külavanema Kurgla küla – külavanemaks valiti Heiko Vainsalu. Tõhelgi külavanemaks valiti tagasi Anu Vaarmets, külaseltsi uus juht on Avo Tohver.
Külavanemad peab ametisse kinnitama vallavalitsus.
Külavanema valimisest oli vallavanema sõnul juttu ka teiste külade koosolekutel: „Igavere ja Kalesi elanikud külaseltsi loomisest ei hooli, küll aga arvasid, et külavanem võiks neil olla.“

Eelmine artikkelPuu kukkus sõiduteele
Järgmine artikkelRaasikul avati kunstmuruga jalgpallistaadion