Tragid naised panevad Kiiu tornis elu jälle käima

4570

Suvel Kuusallu elama tulnud ÜLLE SMOLINA tegi TorniTüdruku sünnipäevapidude projektiks uue firma.

„Jalutasime koos viieaastase tütre Pauliinega suvel Kiius. Kui ta nägi torni, sattus vaimustusse, et see on ju päris Rapuntseli torn – otsekui multifilmist. Ta on Rapuntseli-fänn, tahtis oma sünnipäeva pidada koos Rapuntseliga. Sellest sündiski idee, et miks ei võiks Kiiu tornist teha laste sünnipäevade pidamise koha, kus neid võtab vastu muinasjututegelane Rapuntsel. Kui üks viieaastane tüdruk on sedasi vaimustuses, ehk meeldib teistele lastele ka. Kellele olen Kiiu tornist kui Rapuntseli-tornist rääkinud, imestavad, et tõepoolest, kuidas nad ise varem selle peale pole tulnud,“ rääkis Ülle Smolina, kes septembris asutas laste sünnipäevade pidamiseks firma TorniTüdruk OÜ.

Ta jutustab, et läks esmalt Kiiu Torni kohviku perenaiste Mare Muruväli ja Lehta Parve jutule. Lepiti kokku, et neilt saab rentida sünnipäevade pidamiseks torniruume. Kiiu mungatorn kuulub Kuusalu vallale, hoone on antud kohvikupidajatele rendile. Kuna Ülle Smolina on loonud Viimsis laste mängutoa Põnnipesa ja juhatanud Viimsi SPA lastekeskust Rõõmupisik, on lasteürituste korraldamise praktika olemas. Tuli hakata Kuusalu kandist otsima inimesi, kellega saaks Kiiu torni jaoks kohandatud uut äriideed ellu viia. Välja töötati eraldi bränd TorniTüdruk – samasugune nimekuju on ka Rapuntseli asemel tornis toimetaval tegelasel.

„TorniTüdruku rolli leidsin Kuusalu lasteaias tegutseva laulustuudio juhataja Merilin Järve. Kostüümi õmbles Aimi Peensalu Valklast, tal on õmblusfirma OÜ PeenWärk. Umbes samal ajal leidsin Facebooki kaudu Valklast Kirsti Lingi, kes hakkab tegema Rapuntseli-teemalist torti. Muude söökidega on abiks Marge Meigas Kiius asuvast firmast Aitan Alati OÜ. Pilte meist teeb Kuusalu oma fotograaf Egerta Laine,“ kirjeldab Ülle Smolina.

Koostööd tehti ka Kuusalu kunstide kooli kunstiklassi juhendaja Krista Simsoniga – laste kunstiklassis korraldati konkurss, kogunes 16 pilti, neist osa kasutatakse tornis, ülejäänud pannakse näitusele lasteaedadesse ja rahvamajadesse.

Ettevalmistused on läinud sedavõrd kiiresti, et teisipäeval, 23. oktoobril oli Kiiu tornis proovipidu Kuusalu lasteaia Jussike 5-6aastaste laste Siilipere rühmale.
Juba samal nädalavahetusel oli ka esimene tellitud sünnipäevapidu ning teine toimus möödunud pühapäeval.

TorniTüdruk, kelle kodu on mängult tornis, võtab lapsed vastu, räägib neile lugusid, koos meenutatakse Rapuntseli muinasjuttu, lauldakse, tantsitakse, meisterdatakse, mängitakse. Ülle Smolina sõnul on lapsed jäänud esimeste pidudega väga rahule, lapsevanemate tagasiside on olnud positiivne. Kõige kaugem broneering ulatub järgmise aasta märtsikuusse.

Merilin Järve: „Kuna olen oma laulustuudioga korraldanud kontserte ja mitmesuguseid üritusi, võtsin pakkumise kohe rõõmuga vastu. Veidi aja pärast hakkasin küll muretsema, aga kohtusime Üllega ja selgus, et saame asjadest ühtmoodi aru. TorniTüdruku kava on minu kokku pandud ja jälgin, et kõik tegevused oleksid eakohased neile, kes pidu pidama tulevad. Rapuntseli lugu oli juba varem tuttav, meil on kodus multifilmi DVD, mõlemate tütardega oleme seda korduvalt vaadanud.“

Ta kiidab, et tänu Ülle Smolina algatusele puhutakse Kiiu torni uuesti elu sisse, aastaid tagasi oli see rahvarohke meelelahutuskoht, kuid nüüd jäi seal aina vaiksemaks: „Kõige suurem heameel on, et torn hakkab otsekui uuesti elama – kolme tunni jooksul on täis laste kilkeid. See on hästi vahva koht, pakub lastele põnevust. Olen mõelnud, et torn otsekui ootas meid –  ettevalmistused sujusid kiiresti, kogu tiimi saime kergelt kokku.“

Ka Kiiu torni perenaine Mare Muruväli sõnab, et tal on tragide noorte naiste ettevõtmise üle hea meel: „Oleme elevil ja positiivses ootuses, loodetavasti läheb see algatus kenasti käima. Tornis oleme toimetanud 20 aastat, käinud turismimessidel end tutvustamas, giidid ja bussijuhid on olnud tuttavad, astutakse ekskursioonigruppidega meile sisse, räägime tornist, pakume maitsta siinsamas Remedias toodetavat Kiiu Torni likööri ja müüme seda kaasa. Kui tulid uued nõuded, siis süüa enam pakkuda ei saanud, pliidid viisime välja. Mida aasta edasi, seda vähemaks on külastajaid jäänud, masu annab tunda. Viimasel kolmel talvel oleme hoidnud uksed kinni.“

Ta muretseb, kuidas TorniTüdruku-sünnipäevaäri külmade talveilmadega end ära tasuma hakkab – vaja on kütta, et lastel poleks külm. Ja loodab, et leitakse ostujõulisi kliente, ka Tallinna-rahvas võiks hakata uuesti käima, nagu oli kunagi hiilgeaegadel.

Ülle Smolina: „TorniTüdrukul on valmimisel oma koduleht internetis. Reklaamime end Facebookis, valminud on mitmesugused reklaam-materjalid. Varem elasime oma perega Viimsis, elukaaslane Marek Heero on kaks aastat töötanud Monieris arendusjuhina. Kui otsustasime Kuusallu kolida, muretsesin, et kuidas hakkan Tallinna tööle sõitma, töötan kesklinnas tegutsevas firmas General Equity CIS OÜ projektijuhina. Selgus, et Kuusalust jõuab mööda valgusfooride- ja ummikutevaba maanteed kesklinna tunduvalt kiiremini kui Viimsist. Sedasi saabki Kiiu torni hakata reklaamima – Tallinnast paarkümmend minutit ning kohal. Kiius on torni kõrval vallamaja suur parkla, autode mahutamisega pole ka probleemi. Samal ajal, kui lapsed ülemistel korrustel pidutsevad, saavad nende vanemad alumistel korrustel kohvi juua ja omavahel juttu ajada.“