MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts tegevjuht ULVI RAND, 21. jaanuari õhtul, kui valla taidlejad pidasid talvepidu, suri seltsile nime andnud helilooja Veljo Tormis. Avalikkus kuulis sellest päev hiljem. Kuidas sai peagi 20aastane selts endale maailmakuulsa helilooja nime?
„Tormise-seltsi asutasid 1997. aastal kohaliku kultuurielu elavdamiseks Veljo Tormis, Julian Patrak ning Helle Lepik. Veljo Tormise nimi oli selleks ajaks maailmas tuntust kogunud. Kultuuriseltsi algusaastatel oli paar aastat vaiksem aeg. Kui Tormis oli saamas 2000. aastal 70aastaseks, otsustasid Tiiu Aasa, kes oli selleks ajaks tööle asunud Kuusalu rahvamajja, Ott Kask ja Taavi Esko, et sünnipäeva tuleks ka Kuusalus väärikalt tähistada. Nad läksid maavalitsusse, kus imestati, et nemad tahavad Tormise sünnipäeva korraldada. Öeldi, et kui tahate, tehke vaikselt ja väikselt, kuid see neile ei sobinud. Vaikselt ja väikselt ei saa Tormise juubelit tähistada.
Kõik Tormise juubelid on olnud hiljem Kuusalus suured peod – 80. sünnipäev Kõrveaial, 85. sünnipäeval regilaulupidu Kuusalu staadionil. Need on olnud väga professionaalselt kultuuriseltsi eestvedamisel korraldatud, koondanud Kuusallu tugevat kultuuritegemist, pannud kohalikud kollektiivid tegema koostööd ja ühistegevust. Tagantjärele mõistame järjest rohkem, et Veljo Tormis oli väga tark mees, et andis oma nime kultuuriseltsile.”
Kui palju elas Kuusalu juurtega Veljo Tormis kaasa seltsi tegemistele?
„Neid tahke on nii palju, mida Tormis on meile andnud, see kõik vajab veel selginemist. Aastaid tagasi, kui tal oli tervis parem ja autoga sõitis, oli ta rahvamajas sage külaline. Tema loomus ei läinud eaga kokku, oli täis poisilikke krutskeid. Ta tuli, arutas ja suhtles nagu oma perega. Viimastel aastatel, kui mina olen olnud seltsi tegevjuht, oli Tormis juba vanem ja tervise tõttu autoga enam ise ei sõitnud. Rahvamajas ta eriti enam ei käinud. Selts oli Tormisega aga pidevalt ühenduses.
Sügisel teatasime talle, et Kolga-Kuusalu kammerkoor plaanib juubeli puhul salvestada plaati, kus on suuresti ka tema looming, ta oli selle üle väga uhke ja rõõmus. Mõned on öelnud, et tuleks koori laulma, aga me laulame palju Tormist. Tema loomingut saab laulda ainult väga hästi, vaid siis saab aru, kui suurepärane see tegelikult on.
Kuigi Tormis läks juba lapsena Kuusalust ära, on ta alati oma juuri oluliseks pidanud, toonitanud Kuusalu päritolu. Olen kuulnud, et tema ema ja isa said tuttavaks Kuusalu rahvamaja taga tantsupeol. Ka „Lauritsa lubaduse” õnnestumisel oli tal suur osa. Tormis soovitas seltsil pöörduda helilooja Tauno Aintsi poole. 2010. aastal on Veljo Tormise juhendamisel salvestatud ja välja antud plaat Kuusalu kihelkonna vanade regilauludega. See plaat on meie jaoks hindamatu väärtusega, kuna neid salvestusi ei ole just eriti palju, milles Veljo Tormis on ise eeslaulja.”
Sügisel on Tormise-seltsil juubel. Kuidas on plaanis seda tähistada?
„Teeme sügava kummarduse ja tagasivaate Tormisele. Kokkusattumusena on tänavu juubel ka mitmel meie rahvakultuuriringil – Kuusalu meeskoor saab 150, naiskoor Kadri 50, vanaemade tantsurühm Tiiu 30, Kolga-Kuusalu kammerkoor 30, naisrühm Viimikud 20. Kuidas ja millal sünnipäevad toimuvad, otsustavad kollektiivid ise.”
Kuidas peaaegu 20aastane Tormise-selts end praegu tunneb, mis teeb muret, mis rõõmu?
„Selts on väga toimekas ja tegus oma kultuuriürituste korraldamisel, samuti rahvakultuuriringid, kes kultuuriseltsi alla on koondunud. Kindlasti innustaksin rohkem noori, tegusaid inimesi astuma kultuuriseltsi liikmeteks.
Et elu vallas oleks jätkusuutlik ja huvitav, peaksid Kuusalu valla MTÜd tegema tunduvalt rohkem koostööd. Võib-olla oleks kõige õigem, kui omavalitsus kutsub paar korda aastas MTÜd kokku, arutab, mida võiks vallas teha, millised on eesmärgid ja suunad. Positiivne kuvand omavalitsusest kui tegusast ja tugevast on üldsusele mõistetav kultuuri kaudu. Tegusatel MTÜdel on oma igapäevatöös nii palju tegemisi, et teisi koordineerida ei jõua, kuigi ootus koostegemiseks on olemas, on näha ka väsimuse märke.
Järgmise 10 aasta märksõnad Kuusalu vallas võiksid olla rohkem avatust, mõtestatud eesmärke, koostööd, ühiseid arutelusid. Sageli arutatakse, kuidas turundada Eesti pikima merepiiriga Kuusalu valda, kuidas teha suurimaid asju. Omavalitsusel on visioon, aga valda peaks turundama ühtse strateegia abil. MTÜd on küll head mainekujundajad, kuid igaüks teeb seda oma näo järgi.”
Mida plaanib Tormise-selts 2017. aastal korraldada?
„24. veebruaril on Eesti 99. sünnipäeva kontsert-aktus, on näituse avamine ja kohvilaud. Aprillis tuleb valla laululapse võistlus. Kandideerisime ka Kuusalu valla merepeo korraldajaks, rahastusleping on veel sõlmimata, kuid oleme valmis korraldama. Oleme planeerinud pidu mereäärsete külade loona. Alustame Harast-Virvest, liigume Tapurla, Juminda, Kolga-Aabla, Andineeme poole.
Kindlasti on suurüritusena plaanis lauritsapäeva pidustused, mis tänavu on 10.-13. augustini. Lauritsapäev on väga palju kaasa aidanud MTÜde ühendamisele. Hakkab kustuma müüt, et Kuusalus ei anna midagi koos teha, olen kogukonnale selle eest väga tänulik.”
Kui aktiivselt on kasutusel Kuusalu rahvamaja, mida annaks seal veel korraldada?
„Mullu kirjutas selts Leader-programmi projektitaotluse Kuusalu rahvamaja tervikliku heli- ja valgustehnika renoveerimiseks. Projekt sai rahastuse ja oleme kaardistamas viimaseid tehnilisi vajadusi, selleks kulub meil sel aastal palju energiat.
Ootan väga arvamusi, mida sooviksite kohalikus kultuuri- ja seltsielus veel näha. Tulge ja rääkige oma ideedest, aitame teil neid korraldada, kui see kattub seltsi põhikirjaliste eesmärkidega. Alati on võimalus seltsilt rentida Kuusalu rahvamaja ruume oma ürituste läbiviimiseks. Julgustan ka noori pakkuma välja oma ideid, mida võiks rahvamajas teha.
Ka meie oma vallas on palju noori ja andekaid, kes võiksid saada esimese lavakogemuse kodupubliku ees Kuusalu rahvamajas. Hea näide oli Hardi Hinni esimene soolokontsert möödunud aasta lõpus, saalis oli sadakond inimest. Taidlejate peo noor bänd Fragments tõi tantsupõranda rahvast täis, kuigi enamik polnud neist kuulnud.
Kuusalus on võimekuselt tugev vald. Aastatega on ehitatud palju erinevaid hooneid, renoveeritud külamaju, selle tõttu on kultuuritegevus jaotunud väga laiali, majad ja juhendajad on erinevad, ka vabaühendused paiknevad eri kohtades. Näiteks Kosel on lasteaed, kool, raamatukogu, kultuurikeskus ühes kompleksis ning nad teevadki koos väga lahedaid ja suuri asju.
Olen proovinud korraldada bussisõite nii meie rahvamajade vahel kui ka Tallinnasse teatrisse. Elu näitab, et huvilisi on vähe, ollakse harjunud käima oma autoga, ühendus linnaga on hea ning Kuusalu inimene käib sageli linnas kultuuriüritustel.
Õnneks on Kuusalu rahvamajal ja kultuuriseltsil oma fännklubi, kes on harjunud käima kõikidel teatrietendustel, mis Kuusallu tulevad. Paraku on meie lava liiga väike ning paljusid lavastusi siia tuua ei õnnestu. Etendused, milles mängivad laval korraga üle kuue näitleja, on keeruline rahvamaja lavale ära mahutada.
Imestan, õnneks järjest harvemini, et Kuusalus on siiani inimesi, kes pole kunagi meie rahvamajja sattunud. Palun astuge sisse, tulge vaatama!”