Tegevusrühmad uuendasid arengustrateegiaid ja kinnitasid eelarve LEADER-toetusperioodiks 2024-2027.
LEADER tähendab lühendit prantsusekeelsest sõnastusest, mis tõlkes on „seosed maamajanduse arengutegevuste vahel“. Tegu on Euroopa Liidu maaelu arendamiseks loodud programmiga, mis asutati 1991. aastal ja toetab rahaliselt kogukondade juhitud kohalikku arengutegevust. Eestis käivitus LEADER-programm 2007. aastal ning nüüd on käimas toetuste jaotamise kolmas periood, mis rakendus pärast Covidist tingitud üleminekuperioodi.
Ida-Harjust Kuusalu valla ja Loksa linna ning Lääne-Virumaalt Haljala, Kadrina ja Tapa valla ühine tegevusrühm MTÜ Arenduskoda saab uuel perioodil 2024-2027 LEADERi-projektide toetamiseks vastavalt regionaalministri käskkirjale 1 702 948,1 eurot. Ida-Harju kolme omavalitsuse – Anija, Raasiku ja Kose valla – ühisele tegevusrühmale MTÜ Ida-Harju Koostöökoda antakse perioodil 2024-2027 toetuste jagamiseks 1 347 028,95 eurot.
Lisaks tavapärasele LEADER-rahastusele hakatakse uuel perioodil tegevusrühmade abil jaotama sotsiaalfondi projektide raha. MTÜ-le Arenduskoda on sotsiaalprojektide toetamiseks lubatud neljaks aastaks 355 711 eurot, Ida-Harju Koostöökojale 229 102 eurot.
Kuna sotsiaalfond rakendub LEADERI tegevusrühmades esmakordselt ning alles arutatakse selle rakendamisega seonduvat, kuulutatakse sotsiaalvaldkonna taotlusvoorud välja uue aasta teises pooles.
LEADER-tegevusrühmade strateegiad ja info toetuste jagamise kohta leiab mõlema kodulehelt www.arenduskoda.ee või www.idaharju.ee.
MTÜ Arenduskoda taotlusvoor tuleb märtsis
Arenduskoja eelarvest suunatakse järgneva nelja aasta jooksul Leader-projektide jaoks riigilt lubatud 1,7 miljonist eurost pool ehk 50 protsenti mikro- ja väikeettevõtete arendamiseks esitatud taotlustele, 33 protsenti kogukondade investeeringute ja tegevuste toetuseks ning 17 protsenti MTÜ Arenduskoda enda koostööprojektidele. Toetuste summast 26 protsendi ulatuses ja liikmemaksudest tasutakse administratiivkulud, mida on nelja aasta eelarvesse kavandatud kokku 535 251,37 eurot.
Tuleva aasta liikmemaks on MTÜsse Arenduskoda kuuluvatele omavalitsustele 1,5 eurot rahvastikuregistrisse kantud elaniku kohta ning MTÜdele ja ettevõtetele 40 eurot.
Möödunud teisipäeval kinnitas Arenduskoja juhatus algava aasta taotlusvooru toimumisajaks 4.-8. märtsi ja nelja meetme toetussummad. Mikro- ja väikeettevõtete arendamise meetmes jagatakse taotlustele kokku 340 590 eurot, kogukonna investeeringute toetamiseks eraldatakse 136 235 eurot, meetmest „Aktiivne ja tegus kogukond“ 88 553 eurot. Arenduskoja koostööprojektidele on uuel aastal kavandatud 289 501 eurot. Kõigi nelja meetme eelarve on 2024. aastal kokku 854 879 eurot.
MTÜ Arenduskoda tegevjuht Heiki Vuntus ütles uue perioodi kohaliku elu arengustrateegia koostamise kohta, et esialgu kavandatud ühe töörühma asemel tekkisid viis valdkondlikku töörühma, kes said käesoleva aasta esimeses pooles kord kuus kokku, arutelud olid töised ja tulemuslikud. Arenduskoja üldkoosolek kinnitas uue strateegia mai lõpus.
„PRIA kontrollib toetusvoorudesse esitatud rahataotlusi üle vaadates, kas vastav arenguvaldkond ja tegevused on Arenduskoja strateegias kajastatud. Varem oli Arenduskoja toetusmeetmeid kuus, edaspidi on neli – sõnastasime need üldisemalt, et meetmetesse sobituks rohkem erinevaid taotlusprojekte. Arenduskoja tegevuspiirkonna MTÜd, ettevõtted ja omavalitsused saavad rahataotlusi esitada märtsis kolme Leader-meetmesse, neljas on Arenduskoja enda projektidele. Uus väljakutse on sotsiaalfondi rakendamine, selle taotlusvooru teeme aasta lõpupoole,“ rääkis ta.
Eelmisest rahastusperioodist alles jäänud toetussummad said tema sõnul tänavuse kevadvooruga välja jagatud ja see eelarve on nullis. Kahe varasema perioodi ja hiljuti lõppenud üleminekuperioodi jooksul on Arenduskoda jaganud toetusteks kokku veidi üle 7 miljoni euro.
Ida-Harju Koostöökoda alustab uut perioodi septembris
Ida-Harju Koostöökojal on tuleval aastal algaval uuel rahastusperioodil eelmisega sarnane strateegia, mille üldkoosolek kiitis heaks mai lõpus, ja neli sarnast meedet, lisaks viienda meetmena Euroopa Sotsiaalfondist rahastatav sotsiaalse kaitse tugevdamine. LEADER-projektidele eraldatud 1 347 028,95 euro suurusest toetusest jagatakse 45 protsenti elukeskkonna kvaliteedi tõstmiseks, 40 protsenti kohapealse ettevõtluse soodustamiseks, 7 protsenti kogukondade võimekuse suurendamiseks ning 8 protsenti koostööprojektidele.
Projektitoetusteks eraldatud rahast 26 protsenti on kavandatud tegevuskuludeks, neid on Ida-Harju Koostöökoja eelarvesse järgmiseks neljaks aastaks planeeritud kokku 409 794,05 eurot. Ka liikmemaksud on kavandatud tegevuskuludeks, eelkõige Ida-Harju Koostöökoja enda elluviidavate projektide omafinantseeringu katmiseks.
2024. aasta liikmemaks omavalitsustele on 77 senti elaniku kohta ning vabaühendustele ja äriühingutele 30 eurot.
Ida-Harju Koostöökoja arendusjuht Sille Noor ütles, et võrreldes eelmisega on uuel perioodil jagada suurusjärgus 200 000 eurot vähem. Seetõttu vähendatakse uuel perioodil elukeskkonna ja ettevõtlusmeetme projektide maksimaalseid toetussummasid. Elukeskkonna meetmes väheneb maksimumtoetus 80 000 eurolt 45 000 eurole ning ettevõtlusmeetmes 60 000 eurolt 35 000 eurole.
Uue rahastusperioodi esimese taotlusvooru plaanib Ida-Harju Koostöökoda avada tuleva aasta septembris. Sille Noor põhjendas, et enne seda kasutatakse ära tegevuskulude raha, mis on alles lõppevast perioodist, samuti soovitakse lõpetada pooleliolevad ja viia eelmise perioodi toetusraha eest ellu veel kaks projekti.
„Saame tagasi raha, kui mõni projekt on jäänud ellu viimata või on olnud planeeritust odavam. Lõpetame „Kestlik ettevõtlus maal“ ja Põhja-Eesti kohaliku toidu projekti ning alustame jaanuaris veel kahe projektiga. Covidi-meetme toetustest tagasi saadava 20 000 euro eest on meil koostöös oma piirkonna ettevõtjatega kavas teha projekt „Ida-Harju ettevõtjate ühisturundus“. Lõppeva perioodi umbes 29 000 euro suuruse toetuste jäägi eest kavandame projekti „Piirkondade kogemusvahetus ja tegevusrühmade koostöö edendamine“,“ rääkis Sille Noor.
Eelmistel rahastusperioodidel jagas Ida-Harju Koostöökoda toetusteks kokku 4 627 167 eurot.