Harju maakohus karistas TÕNU AMMUSSAART perevägivalla eest kriminaalkorras 9kuulise vangistusega tingimisi, katseaeg on 18 kuud.
Alates neljapäevast, 8. oktoobrist ei ole Tõnu Ammussaar enam Kuusalu abivallavanem. Vallavanem Urmas Kirtsi vabastas ta ametist kolmapäeva, 7. oktoobri õhtul isikliku avalduse alusel. Vastavalt seadusele ei tohi avalikus teenistuses töötada isik, kes on kriminaalkorras karistatud.
Abivallavanema kohuseid täidab ajutiselt kuue kuu jooksul Kuusalu valla majandusteenistuse juht Madis Praks, kes jätkab ka oma senisel ametikohal.
Urmas Kirtsi: „Kohtuotsust vallamajja saadetud ei ole, vabastasin Tõnu Ammussaare abivallavanema ametist, kuna ta esitas lahkumisavalduse. Kui ta poleks esitanud, oleksin pidanud ise algatama töösuhte lõpetamise. Tõnu Ammussaarele ei ole kui töötajale ega kui kolleegile midagi ette heita. Kuigi töösuhet enam pole, toimetab ta praegu vallamajas edasi, lõpetab pooleliolevaid tööasju.“
Vallasekretär Maire Link ütles, et seoses töösuhte lõpetamisega maksti Tõnu Ammussaarele oktoobrikuu esimeste päevadega teenitud töötasu ja puhkusekompensatsioon.
Küsimusele, kas Kuusalu vallavalitsus kuulutab välja konkursi uue abivallavanema leidmiseks, vastas vallavanem Urmas Kirtsi, et seda ta esialgu veel öelda ei oska, mis edasi saab, arutatakse paljude osapooltega.
Kohus menetles kiirelt
Politsei viis Tõnu Ammussaare arestikambrisse pühapäeva, 4. oktoobri õhtul. Harju maakohus menetles tema vastu esitatud süüdistust kiirendatud korras teisipäeval, 6. oktoobril.
Kohtuotsus: „Tunnistada Tõnu Ammussaar süüdi ja mõista karistuseks üheksa kuud vangistust. Mõistetud vangistust ei pöörata täitmisele, kui Tõnu Ammusaar ei pane aasta ja kuue kuu jooksul toime ühtegi tahtlikku kuritegu. Katseaja algust arvata alates 6. oktoobrist.“
Tõnu Ammussaar rääkis Sõnumitoojale, et haaras pühapäeva õhtul endisel elukaaslasel käerandmest ja suunas uksest välja, kuna ei soovinud, et naine siseneks koos kaasavõetud sugulastega tema korterisse. Kohale kutsuti politsei, juhtunu fikseeriti perevägivallana, ta oli kaks päeva arestikambris ning sai karistuse: „Esitatud süüdistuses ei ole üheski lauses nimetatud löömist, kirjas on tõmbamine, tirimine. Kogu juhtunu on väga isiklik, olen süüdi, lahkusin abivallavanema kohalt. Ma ei soovi sellest enam väga rääkida, veel vähem midagi õigustada. Mulle on määratud karistus ning nüüd tuleb eluga edasi minna. Ka väiksem eksimus võib viia karistuse täitmisele.“
Telefonikõne Sõnumitoojale
Teisipäeval, 6. oktoobri ennelõunal, umbes tund pärast Harju maakohtu langetatud otsust tingimisi karistamise kohta, sai Sõnumitooja toimetus kõne salastatud telefoninumbrilt. Naisehääl teatas, et Kuusalu abivallavanem Tõnu Ammusaar on saanud kriminaalkaristuse ning ta ei sobi abivallavanemaks, leht võiks seda kajastada. Kuusalu vallamajas sellest siis veel ei teatud.
Helistaja selgitas, et tegu oli perevägivallaga, intsident juhtus pühapäeval, 4. oktoobril Loksal kortermajas. Kannatanu on Tõnu Ammussaare elukaaslane Imbi Orgus. Kohtulik karistus tingimisi vabadusekaotuse kohta määrati seetõttu, et selles kooselus on perevägivalla juhtumeid olnud ka varem – sügisel 2014, kui Tõnu Ammussaarele määrati trahv 1000 eurot, ja tänavu juunis. Telefonikõne tuli ajal, kui eelmise nädala Sõnumitoojasse viidi sisse viimaseid parandusi ning leht oli vaja saata trükikotta.
Veel ligi tund hiljem sõitis Loksa poole Õhtulehe ajakirjanik. Neljapäeval, 8. oktoobril avaldas Õhtuleht Kuusalu abivallavanemaga seotud perevägivallast ja talle määratud karistusest loo „Naisepeksus süüdi mõistetud mees: elukaaslane ise provotseeris“.
Õhtulehe poole oli teisipäeval pöördunud kannatanu Imbi Orgus, kes on Loksal kaks aastat tagasi Imbi Salongi avanud firma OÜ IT Ehitustööd juhataja. Osaühingu omanikud on Tõnu Ammussaare poeg Tanel Ammussaar ja Imbi Orgus. Valdavalt on lillepoe ja juuksurisalongi tööshoidmisega tegelenud Tõnu Ammussaar.
Õhtulehe loos sõnab Tõnu Ammussaar: „Perevägivald ei ole kuidagi õigustatud, kuid tänane õigusruum ja kohtupraktika võimaldab väga kergelt ühte osapoolt vägivallas süüdistada ja seda ühepoolselt. Jättes samal ajal tähelepanuta teise osapoole tegelikud põhjused-manipulatsioonid, vaimse vägivalla ja kättemaksu.“
Imbi Orgus selgitab Õhtulehes, et tahtis juhtunu avalikuks teha, et ka teised naised suudaks ühel hetkel vägivaldsetele meestele vastu hakata.
Sõnumitoojaga kõneles Imbi Orgus möödunud nädala lõpus. Ta kinnitab, et tegu ei ole kättemaksuga: „Kättemaks on Tõnu Ammusaare poolehoidjate versioon. Kes teda lähemalt tunnevad, teavad ka teisest küljest. Igaüks ise otsustab. Olen seda meelt, et nii palju, kui on inimesi, on ka arvamusi. Ajakirjanduse poole ajendas pöörduma asjaolu, et ma ei saanud osaleda kohtuistungil, kuigi esialgu küsiti, kas tahan olla kohal. Teiseks see, et Tõnu eitab vägivalda. Mul on tunnistajad, on fotod, mis näitavad, et tal on probleeme enesevalitsemisega toimetuletulekuga. Teadsin, et järgnevad kommentaarid ja erinevad arvamused, aga tahtsin Eesti naistele märku anda – ükskõik, mis järgneb, ärge kannatage psühholoogilise ja füüsilise vägivalla all.“
Ta lisas, et ei soovi enam Loksal salongi pidavas ettevõttes oma nimega olla ning tahab vabaneda osalusest nii kiiresti, kui on võimalik.
Eksabikaasa: mu mees ei ole olnud vägivaldne
Sõnumitooja rääkis ka Tõnu Ammussaare endise abikaasa Ly Ammussaarega, kes ütles, et nii tema kui tütar ja poeg on toimunust šokeeritud: „Olime abielus 23 aastat. Mu mees ei ole olnud vägivaldne. Olen olnud oma mehe kõrval siis, kui ta oli Võsul koolidirektor, ja siis, kui oli vallavanem. Toetan teda ka nüüd.“
Tõnu Ammussaar: „Tahan toonitada, et ei süüdista kedagi. Minu elus on nüüd selline raske hetk, uskuge, pole kerge niisuguses olukorras olla. Ma ei ole vägivaldne mees, kuigi riius oli olukordi, kus enesevalitsemine oli viidud viimase piirini. Olen saanud oma õppetunni ja sellega võiksid arvestada ka kõik teised, sest isegi käest haaramine võib lõppeda kriminaalkaristusega. Kogu selle juhtumi tõttu kaotasin väga palju, kuid olen õnnelik, et mul on lähedased ja tuttavad, kes mind usuvad ja toetavad.“