THEO KEHLMANN õppis kalapüüdmist internetist

4600

Kuusalu valla aasta kaluriks 2013 kuulutatud THEO KEHLMANN teeb saateid Juminda poolsaare raadiole.
Kadrioru Saksa Gümnaasiumi  õpilane Theo Kehlmann sõitis laupäeval, 6. juulil Kuusalu valla merepäevale oma kaatriga – kodukülast Pudisoolt. Teekond Salmistu randa võttis tuulise ilma ja kõrgete lainete tõttu aega 45 minutit.


Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilasesinduse juht THEO KEHLMANN Pudisoolt hakkas harrastuskaluriks 15aastaselt.

Sellest, kuidas merepeol käis ja pärast tagasi sõitis, kirjutas vastne aasta kalur oma päeva­raamatus sõpradele pealkirja all „Vabatahtlik merehädaline“: „Kusagil 12 ajal oli rahulikum, aga öösel keeras jälle tormi üles. Lained tegid, mida tahtsid. Kui Pedassaare varjust välja sain, meie mõistes avamerele, oli torm ikka liig, mis liig.“

Kui mootor üles ütles, sõudis ta sadama jaoks varutud mõlaga, jõudis Andineeme randa: „Võitled oma enda elu eest, üksi ja keset laia tormist merd. Su seljas on särk „Vabatahtlik merepääste“, aga tegelikult oled vabatahtlikult surmasuus.“

Hommikuks jõudis noormees jala koju, võttis auto ja tõi ka paadi ära.

„Eks ma ikka kartsin, aga mina jäin selles võitluses peale. Esimest korda elus sain aru, mis asi on merehaigus. Magama jääda ei saanud, sest kogu kehaga tundsid veel neid lainehoope ja õõtsumisi. Pole just normaalse noormehe elu. Ma pääsesin, jäin ellu – see oli õnnis tunne,“ lõpetab ta sissekande.

Kui ta pärast aasta kaluri tiitli üleandmist Sõnumitooja küsimustele vastas, olid need üleelamised veel ees. Kuigi juba siis kirus tuulist ilma ja tõdes, et sai lubatud, tuleb üle mere ning nii ka tegi, ehkki oli kohalejõudmisega tublisti tegemist.

10aastaselt üksi maale
Theo Kehlmann elab Pudisool Karu-Augu talus oma vanavanemate kodus. Koos ema-isaga käis pealinnalaps seal sageli, kuid 10aastaselt otsustas, et võib teinekord sinna ka üksi jääda. Mida aeg sedasi, seda rohkem maale jäi ja sõitis sealt Tallinna kooli. Kõik oma koolivaheajad on ta veetnud maal.

„Kui sain 18aastaseks ja autojuhi load, siis läks lihtsamaks, bussidega oli keerulisem ja väsitavam,“ räägib ta oma kooliskäigust.

Kolm aastat tagasi otsustas noormees, et hakkab kala püüdma. Keegi nende perest enne kalal ei käinud. Juhendas internet ja ise proovis, kuidas parem. Paat on isa oma.

Sel kevadel lõpetas Theo Kehlmann 11. klassi, sügisel läheb 12ndasse. Oma harrastuskalapüüki nimetab hobiks. Kui kooli ajal reede õhtuti koju maale jõudis, siis võrgud merre – kui ilm vähegi lubas. Mõne kala ikka sai, päris ilma pole jäänud.

Teine hobi on filmindus ja kolmas raadiosaated. Seetõttu on ta sage külaline Tapurlas filmimees Artur Talviku juures, kellega tehakse teist aastat Juminda poolsaare kogukonnaraadiot ning toimetatakse seoses Tapurla külakino, merepäästerühma ja korrakaitsepatrulliga.

Merepeo eel oli poolsaare raadios eetris Theo Kehlmanni tunniajane intervjuu peakorraldaja Janno Laendega, seda korrati mitmel päeval.

Vabatahtlik raadiotöö andis noormehele ka suvise palgalise ameti. Ta läks Leesi kaupluse avamist kajastama, selgus, et omanik on õppinud samuti Kadrioru koolis, sattusid jutustama ning talle pakuti tööd.

Kel huvi Theo Kehlmannist rohkem teada saada, võib vaadata Youtube`st pooletunnist lühifilmi „Rannakaluri elu“, mille on teinud tema kunagine koolivend Kevin Sebastian Saaremäe nende kooli filmifestivaliks KSG NUI.

Eelmine artikkelGaraažis süttis külmkapp
Järgmine artikkelSuvitajad jätavad Valklas-Salmistul randa kärutäite viisi prügi