Raasiku poistekoor laulab rahvusvahelisel festivalil

1497
Möödunud aastal said Raasiku laulupoisid endale sinised särgid kirjaga „Heli laulumehed Raasikult”.

Harjumaalt osaleb rahvusvahelisel poistekooride festivalil Tartus 4 koori – nende hulgas Raasiku põhikooli poistekoor HELI KARU juhendamisel.

Raasiku põhikooli poistekoori dirigent Heli Karu ütles, et festivalilaule sai hakata õppima  jaanuaris, sest noodid jäid hiljaks. Nüüd on  repertuaar enam-vähem selge ning koor on valmis üles astuma Eesti Meestelaulu Seltsi korraldatava festivali lõppkontserdil Tartu laululaval 20. juunil.
Festivalil laulavad 2200 poissi Eestist ja 8 koori välismaalt. Neile on lõppkontserdil toeks 800 meeskoorilauljat, kelle hulgas ka Kuu-salu meeskoor.
Heli Karul on oma juhendatavaid poisse viinud rahvusvahelistele festivalidele varemgi – 2006. aastal Põhja- ja Baltimaade meeskooride festivalile ning 25. ülemaailmsele   meeskooride   laulupäevale Saku Suurhallis, kus osales  Anija valla poistekooriga Kether, mida toona juhendas.
Poistekoorid laulavad festivalil  Rudolf Tobiase ja Ülo Vinteri laule, uuemast ajast on kavas aga ka ansambli Curly Strings laul „Maailm heliseb”.
Heli Karu kiitis, et laulude valik on huvitav ja mitmekesine, poistele lood meeldivad ning repertuaar sobib neile: „Kuigi õppima  hakkasime alles aasta alguses, on festivali kavas õnneks kaks laulu ka 2014. aasta suvise üldlaulupeo repertuaarist. Tundub, et need on repertuaaris poiste lemmikud, sest neid on lauldud juba nii suurel ja võimsal kontserdil.
Harjumaa poistekooridest astuvad suurel laval lisaks Raasikule üles Jüri, Kose ja Saue koorid. Festivalile pääsemiseks konkurssi läbima ei pidanud, Heli Karu sõnas, et osalema pääsesid kõik, kes soovisid ja julgesid õppimise ette võtta.
Lisaks tavarepertuaarile on kavas valikkooride plokk, Raasiku poisid nende hulgas ei laula. Dirigent märkis, et valikkooride repertuaar on valdavalt ingliskeelne ning üsna keeruline.
Lisaks lõppkontserdile Tartus esinevad poistekoorid viie päeva jooksul üle Eesti kirikutes ja kontserdimajades. Raasiku koor mujal kontserte  ei  anna  ning  nende  kuulamiseks tuleks sõita lõppkontserdile Tartusse. Heli Karu lausus, et kontsertidel osalemisest loobuti, sest lisaks festivali repertuaarile polnud aega muid laule õppida.
Raasiku põhikooli kooris laulavad praegu 28 poissi, lisaks on 6liikmeline noormeeste ansambel, kes festivalile ei sõida. Heli Karu rääkis, et ansambel koosneb noormeestest, kes käisid möödunud aastal laulupeol, siis oli neid rivis 12. Mõned neist aga lõpetasid kevadel kooli ning mitmele ei sobinud käesoleval aastal ansambli­proovi aeg.
Poisse laulma saada pole juhendaja sõnul eriti keeruline: „Kui Raasikul alustasin, oli küll kõiki koore väga raske kokku panna, sest puudus traditsioon. Nüüd on aga koorilaul noorte hulgas  loomulik tegevus ning poistele tõepoolest meeldib laulda. Nendega tuleb lihtsalt hästi läbi saada, kui nad on kord laulupisiku saanud, siis see vaid kasvab.”
Ta tõdes, et paraku on proovid toimunud sel aastal väga hajutatud gruppides, sest ühist aega on olnud aktiivsetele noortele võimatu leida: „Kindlasti on aga laulupidu ja rahvusvaheline festival suured motivaatorid kooris laulmiseks, sest sealt saab võimsa tunde ja kogemuse.”
Heli Karu rääkis, et see, kas poistekoori laulja jõuab tulevikus ka meeskoori, sõltub igaühest endast: „Oleneb, millise pühendumusega on poisid laulutööd teinud ning kuhu kooli hiljem satuvad. Eesti Meestelaulu Seltsil on mure meeskooride pärast väga suur. Koorid vananevad, liikmeskond väheneb ning noorte lauljatega uusi meeskoore ei teki.”
Ta sõnas, et eelmise laulupeo lõpus pani ta oma noormeestega püsti väga lennuka ja suure eesmärgi: „2017. aastal osaleme peol noorte meeskooriga. Olen sel teemal nüüd pikalt mõelnud ja püüan selle koori alge sügisel ikkagi kokku panna, aga kerge ei saa see kindlasti olema. Kõigil on uued koolid, uued väljakutsed, kuid laulupeotunde mälestus kindlasti eredalt meeles. Kas paneb see uue sarnase kogemise nimel tööd tegema, ei tea.”
Eesti Meestelaulu Seltsi juhatuse esimees, Anija vallavanem Arvi Karotam on Raasiku poiste üle uhke: „Poisse on meie kandist veelgi – Eesti Meestelaulu Seltsi üle-eestilises poistekooris Kalev laulavad Keijo-Johann Norden Kehrast, Mart Tamm Kuusalu vallast Hara külast, Uku Aasrand Kolgakülast, Siim Amer ja Jevgeni Fjodorov Loksalt.”
Ta märkis, et nii suures rahvusvahelises mastaabis pole poistekooride festival Eestis varem toimunud: „Kuni 1996. aastani tehti Tartus poistekooride festivale 30 aastat, siis olid välisesinejatena küll koorid Nõukogude Liidust.”
Käesoleva aasta festivali ajendas Arvi Karotami sõnul korraldama see, et Eesti on poistekooride arvukuselt ja tasemelt maailmas esirinnas.

Eelmine artikkelPOLITSEIKROONIKA
Järgmine artikkelKehra lapsevanemad: gümnaasiumiosa peaks jääma