
Toitumisnõustaja ja treener MIRKO MIILITS tegi kannapöörde pärast bändimeheelu.
Aeg-ajalt on Raasiku vallas kuulutatud, et eratreener Mirko Miilits peab tasuta loenguid treenimisest ja toitumisest. Ka 19. aprillil on Raasikul tema loeng. 9 aastat fitnessiga tegelenud Mirko Miilits plaanib Raasiku vallas tõsisemalt kanda kinnitada, sest tema Aruküla kodumaja ehitus on lõpusirgel.
Raasiku valla mitmele inimesele on Mirko Miilits personaaltreener, Tallinnas on tema juhendamise alt läbi käinud paljud Eesti muusikud – Elina Born, Kristel Aaslaid, Heidy Purga, Jüri Pootsmann, Karl-Erik Taukar, praegu on tema trennis Nukuteatri näitlejad. Küsimusele, kuidas ta kuulsused enda juurde on meelitanud, vastab Mirko Miilits, et imenippi pole – need on tema sõbrad ja tuttavad. Aastaid tagasi oli ta bändis, mängis kitarri ansamblis August Hunt, millega käidi kaks korda Eesti Laulu konkursil. Muusikaärimehena korraldas ta nii Ivo Linna kui Anne Veski suvetuure.
Mirko Miilits rääkis, et muusikat ta õppinud ei ole. Sõpradega hakkas tegema punkbändi: „Leidsime bändiruumist nõukogudeaegse tehnika. Üks poiss oli kunagi veidi trumme mänginud, temast sai meie trummar. Tegime suvalist muusikat, karjusime ja lõugasime sellest, mis meil on külmkapis. Laval olime palja ülakehaga. Nagu laine, hakkas me tegevus arenema, sama kambaga korraldasime festivali, kuhu kutsusime üle Eesti muusikuid ja kunstnikke. Sealt sai alguse korraldamispisik.”
Muusikatööstus, bänd, Eesti Laulu konkurss tõid kõhna ja halva tervisega Mirko Miilitsa mõttele, et elus on midagi puudu: „Pärast esinemist sõin rämpstoitu, tarbisin alkoholi. Keha muutus lodevaks, peegelpilt oli masendav.”
Ta lisas, et isa eeskujul käis vahel kangi tõstmas, ühegi spordialaga tõsisemalt tegelenud polnud – võistkonnaalad ei sobinud, individuaalaladest ei leidnud sobivat: „Jõudsin jõusaali, kus kohtusin eratreeneriga, kes aitas ka toitumisalaselt selgust saata.”
Ta palus treeneril teha endale toitumiskava: „Sain aru, et õige toitumine on treeningute alus. Hakkasin toitumisteemadega tegelema, õppima, katsetama, sain treeningut toetava tulemuse. Oma keha on võimalik ümber programmeerida, muutes esmalt oma mõtlemist.”
Enda treenimisest kasvas välja soov aidata teisi. Kui keegi tuleb tema trenni, paneb esmalt paika tegevuskava: „Uurin, mida ta mõtleb, mis on tema eesmärk. Paari esimese kohtumisega paneme paika, kuidas inimene saab ise treenida. Niiöelda lapsehoiuteenust ma teha ei taha. Piisab mõnest kohtumisest kuus, et protsessil silma peal hoida.”
Ta sõnas, et personaaltreenereid on Eestis palju: „Mitte kunagi pole olnud nii palju spordiklubisid ega ülekaalulisi inimesi. Eesti keskmine õllekõhuga mees kannab nii palju energiat, et võiks sada päeva vee ja leiva peal nälgida, midagi hullu ei juhtuks. Tööpõld on lõpmatu.”
Mirko Miilitsa loengupidaja töö sai alguse, kui teda kutsuti kodukülla rääkima tervislikust toitumisest: „Mulle meeldivad huvitavad väljakutsed ning olin nõus. Tuttavate ees oli palju hirmsam rääkida, kui Eesti Laulu laval esineda.”
Praegu teeb ta eratrenne vähem ning on keskendunud loengute pidamisele, kuna leiab, et nii saab nõu anda korraga rohkematele huvilistele. Loenguid on tal üle Eesti. Üldiselt on need osalejatele tasuta omavalitsuse toetustel, sõna aitavad levitada kohalikud aktivistid.
Ebatervislikud toitumisharjumused algavad tema sõnul sellest, et lubatakse kergemat äraolemist: „Mida magusam ja maitsvam, seda rohkem sunnib aju pidama kalorijahti ja tagajärgedele mõtlemine on keeruline. Pudelis Coca-Colas on üheksa kuubikut suhkrut – kes paneks tee või kohvi sisse nii palju?”
Toidulauda muutes soovitab ta alustada väga lihtsast: „Ka vee joomine võib olla suur väljakutse stressirohkel päeval. Kipume unustama tervise-eesmärke, on lihtne kalduda kõrvale ka kõige elementaarsematest muudatustest. Piisab, kui juua paar-kolm nädalat viis-kuus klaasi vett päevas või vahetada suur taldrik väiksema vastu.”