Talgulised rõõmustasid ilusa ilma üle

1288

Kõige enam elevust on tekitanud Facebookis avaldatud pildid Raasiku tornide koristamise talgutest.

Laupäeval, 4. mail oli Teeme Ära talgutel üle Eesti koristustöid tegemas palju rahvast ja nii ka meie kandis. Ilm oli ilus, talgulisi ja tööd palju.

Peale Teeme Ära kodulehel ametlikult registreeritud talgute koristati ühiselt ka mujal külades, alevikes, linnades ja kodude juures.

Anija vallast oli kirja pandud 8 talgukohta. Vallavanem Tiit Tammaru kiitis Anija valla noortevolikogu ettevõtmist „Kehra suveks puhtaks“ – korrastati mitmel pool Kehra linnas alates parklast kuni Valu ojani. Talgulisi oli poolsada.

Anija mõisas talgud korraldanud Margit Kuusik rääkis, et osalenuid oli üle 40, tehti ära suur töö, mõisa peahoones lammutati vaheseinu, töötati ka õues.

Kaarel Aruste, kelle eestvõtmisel toimus: „Kehra haljastuse mõttetalgud ja mõnede vaadeldud objektide korrastamine“, rääkis, et kümnekesi kõnniti mööda jõeäärt ja tutvuti kohtadega, millest on räägitud seoses visuaalse linnaruumi kujundamise ideedega: „Uurisime vanu puid, pildistasime, kaardistasime kohad ja samaaegselt ka koristasime.“

Raasiku vallas olid talgud vallavanem Aare Etsi sõnul sel päeval 9 kohas, nädal varem korrastati Kurgla loodusrada, Härma külaplatsi ja Aruküla mänguväljakut.

Talgutele pani õla alla vallavalitsus, vallavanem sõitis hommikul ametlikult üles antud talgukohad läbi, jagas prügikotid ja töökindad. Mõni aeg hiljem tegi teise samasuguse ringi – viis talgulistele Aruküla kooli sööklas valmistatud suppi, kokku 190 sööjale.
Tema tööpäev lõppes kella 16 paiku Kivilool, kus siis käis veel külakeskuse jaoks küttepuude lõhkumine ning sai jõudu soovida Kiviloo norrakast mõisnikule Jorn Hennie´le.

Eriti uhked nägid välja talgulised Raasiku veetorni juures, kus olid kasutuses Ants Kivimäe toodud kaitsekombinesoonid ja tolmumaskid – koristati raudtee ääres asuva veetorni esimest ja teist korrust, kus oli nii tuvilaipu kui ka -sõnnikut. Raasiku kolme ajaloolise torni korrastustalgute juht Mait Eerik rääkis, et seoses Harju-Jaani kihelkonnapäevaga on plaanis koorikontserdid nii veetornis, kirikus kui ka endise pritsikuuri juures. Talgulised jaotati kolme brigaadi, koristati ka kirikuõues ja -tornis ning pritsikuuri juures.

Kuusalu vallas oli registreeritud talguid 16. Pärispea kogukonnatalgutel koristati seltsimajas sees ja hoovis ehk külaplatsil. Koos talgulistega pandi seltsimajja üles fotonäitus „Kuusalu kihelkond vabaõhumuuseumi silmis ja südames“, mida on saanud vaadata Kolga muuseumis ja Kuusalu rahvamajas, teatas Ingeldrin Viljak.

Kiiu Arenduse eestvedamisel tehti korda mõisamaja kõrval asuva aida siseõu. Hoones oli kunagi klaasivabrik. Tehti päev otsa tõsist tööd, abis olid kolm traktorit, et suur kogus prahti ära viia, võtta maha puud ja kännud välja juurida. MTÜ Kiiu Arendus plaanib sügise poole tuua siseõue teatrietenduse.

Koristustööd olid Kolga Rahva Maja ja Kolgaküla rahvamaja juures ning paljudes külades.

Korrastati ka Kolga-Aabla uut külaplatsi, kuhu jaanipäeva paiku on oodata esinema Ott Leplandi ja ansamblit Meie Mees.

Loksa linna talgutel pakuti kõigile talgulistele suppi ning jagati ujulapääsmeid, nagu ka varasematel aastatel.

Eelmine artikkelKehra külas põles kulu
Järgmine artikkelPõhja-Eesti kohaliku toidu märgis – Arenduskoda laiendab projekti üle Harju- ja Virumaa