TAAVI TŠERNJAVSKI tahab jõuda kümnevõistluse tippu

3009

TAAVI TŠERNJAVSKI Kolgakülast tegi augustis 15-16aastaste Eesti rekordi kümnevõistluses.

Ta on oma vanuseklassis kolmekordne Eesti meister – aastal 2009 kuulitõukes, 2010 odaviskes ja kümnevõistluses.

Eesti rahvuskoondise liikmena osales ta tänavu juulis B vanuseklassi Balti matšil kergejõustikus. Kuulitõukes saavutas võidu ja tegi isikliku rekordi, odaviskes sai teise koha.

Taavi Tšernjavski õpib Loksa gümnaasiumi 9. klassis, on 15aastane, sündis 1995. aasta märtsi alguses. Teda treenib kooli kehalise kasvatuse õpetaja Aarne Idavain, kes elab samuti Kolgakülas. Suurteks toetajateks ja ka abitreeneriteks võib nimetada isa Tõnnu Tšernjavskit ning vanaisa Heino Tšernjavskit, kes on Kuusalu valla aukodanik ja omaaegne suusakuulsus.

Isa käib suurematel võistlustel kaasas, ka koolidevahelistel võistlustel. Filmib ning pärast vaadatakse koos üle. Ema Tiia Tšernjavski on siis tavaliselt katnud söögilaua, isa ja treener arutavad filmi põhjal, mida tuleks noormehe soorituste tehnikas muuta või täiendada.

Pärast võistlusi käib Taavi Tšernjavski koju jõudes kõigepealt vanaisa juurest läbi ja teatab, kuidas läks. Elatakse ühe õue peal ning vanaisa spordijutud ja nõuanded on olnud olulised innustajad.

„Kui lähen kodu juures trenni tegema ja vanaisa seda märkab, siis küsib, et kas tulen ja aitan. Ta on palju käinud sedasi oda, kuuli või ketast tagasi viskamas. Vanaisa räägib, kuidas osales võistlustel, millised olid tulemused, mismoodi trenni tegi. Kui Tapal olid jooksuvõistlused, kõndis ta näiteks trenni mõttes jalgsi kohale. Vanaisa on mulle eeskuju,” räägib Taavi Tšernjavski.

Neli aastat tagasi sai ta sünnipäevaks endale oda, kuuli ja ketta. Kolgaküla spordiklubi Rada juht Helges Mändmets, treener Aarne Idavain, Aivo ja Egert Jõesaar, isa Tõnnu, vend Timo ja Taavi ehitasid küla jalgpalliplatsi juurde heiteringi, kus saab käia harjutamas. Teist aastat toimuvad Kolgakülas heitevõistlused.

Suur eeskuju – ERKI NOOL
„Sporti olen teinud kümme aastat. Mäletan, kuidas Erki Nool tuli 2000. aastal olümpiavõitjaks, olin siis viieaastane. See andis mulle innustust. Sellest ajast alates olen tahtnud saada kümnevõistlejaks, esindada Eestit mitmevõistlustel nii hästi, nagu suudan.”

Olümpiavõitjast eeskujuga ei ole noormees otseselt kokku puutunud. Seoses TV 10 olümpiastardi saatesarjaga käis Erki Nool saates juhendamas, tema oli osavõtnute seas. Teivashüppes on nõu andnud Art Arvisto Erki Noole spordikoolist.

Taavi Tšernjavski alustas pidevaid treeninguid 2. klassi õpilasena. Sellest ajast alates on ta peaaegu iga päev tegelenud spordiga. Koolipäevadel läheb pärast tunde treeningusse, harjutab võimlas või Loksa staadionil. Pole harv selline vaatepilt, kuidas ta õhtupoole viskab staadionil üksi oda või heidab ketast. Lõpuks sõidetakse treeneri autoga koos koju. Nädalavahetusel treenib kodukülas.

„Ma ei ole Audentese spordikooli tahtnud õppima minna, kuigi on kutsutud. Seal pööratakse rohkem tähelepanu spordile, õppimine jääb tahaplaanile.
Loksa kool on teada-tuntud hea taseme poolest. Olen seni lõpetanud kooliaastad viitega ja tahan ka edaspidi hästi õppida. Õpin alati järgmiseks päevaks ära. Spordis on vaja kogu aeg olla järjekindel ja pingutada, õppimisega on samamoodi. Tahtmine peab olema, nagu spordis nii ka õppimises,” sõnab noormees.

„Arvan, et elu maal on tulnud mulle kasuks. Füüsilist koormust annavad mitmesugused kodused tööd. Olen palju õues. Lähed uksest välja ja saadki kohe treenida, ei pea treeningukohta pikalt sõitma. Tahan 12. klassi lõpuni käia Loksa koolis ja siis edasi juba vaatab. Aega on veel kõvasti, ei tea praegu, mida edasi õpin.”

Pikkust 1 meeter 92 sentimeetrit
Taavi Tšernjavski on pikka kasvu. Treener Aarne Idavain ütleb, et pikkus tuleb mitmevõistluses pigem kasuks, kümnevõistleja Mikk Pahapill on näiteks pikka kasvu.

Treener kiidab oma õpilast: „Treeningutesse suhtub Taavi väga tõsiselt, tubli noormees. Kui vigastusi pole, siis sellele, mis teeb Loksal, lisab kodus veel topelt juurde. Arutleb, mida võiks paremini. Tuleb võtta aasta korraga, kogu aeg läheb raskemaks. Koormused kasvavad, jookse ja hüppeid on vaja harjutada paremates tingimustes, peab sõitma kas Kuusallu või Tallinnasse. Papa-mamma suur tugi on tähtis. Kuusalu vald toetas sel aastal 4000 krooniga, selle eest sai paari naelkingi ja jäi ka alles natuke. Kuusalu Spordiklubi liikmena ei pea staadioni kasutamise eest tasuma, see on hea.”

Taavi Tšernjavski võistleb Kuusalu Spordiklubi egiidi all. Ta ütleb, et kenasti lähevad heited-visked, sprindis on hästi jooksnud ning 4000 meetri jooks läks ilusasti. Kõige nõrgemad võivad olla hüpped, neid tuleb lihvida.

Tema püstitatud Eesti rekord kümnevõistluses 15-16aastaste vanusegrupis on nüüd 6845 punkti, seni oli 6703 punkti. Taavi Tšernjavski enda tipp oli enne rekordisumma saavutamist 6460 punkti.

Eelmine artikkelKäidi ust avamas
Järgmine artikkelLahemaa naised teevad soomlastega toiduprojekti „Väärtustame kohalikku“