Taaskasutuse moesõul Arukülas 17 kohalikku moeloojat

2459

Reedel, 27. mail jõudis Aruküla põhikoolis lavale 5.-9. klassi tüdrukute kolm kuud kestnud töö vili – vanadest rõivastest tehtud uued kollektsioonid.


Aruküla põhikooli õpilane LOORA KAUBI enda disainitud ja õmmeldud riietes.

Aruküla põhikoolis hakati „Taaskasutus populaarseks“ moesõu jaoks kollektsioone kavandama märtsi alguses. Vanadest rõivastest disainiti ja õmmeldi uued esemed käsitöö- ja kunstiõpetaja Krista Kuuse käe all käsitöötunni raames. 9. klassi tüdrukutele oli rõivaste loomine kohustuslik, kuid ka mitmed 5.-8. klassi õpilased tahtsid ettevõtmises kaasa lüüa – nii võttis moesõust osa kokku 37 Aruküla põhikooli disainerit ja modelli. Ürituse korraldas Aruküla kultuuriselts koos põhikooliga.

Krista Kuusk rääkis, et sõu jaoks tehti väga erinevaid asju – näiteks õmmeldi kokku pool mustast, pool valgest pluusist, üks tüdruk tegi pükstest miniseeliku, oli ka tagurpidi kleit, kus varrukad õmmeldi taskutest ja endine seelikuosa sai külge õlapaelad. Õmblema ei hakatud uisapäisa – kõigepealt tutvustas õpetaja omavahel sobivaid materjale, värve ja tegumoode, seejärel joonistati kavandid, mis muutusid mitu korda, enne kui viimaks käärid sisse löödi ja õmblemiseks läks.

„Raske oli ette näha, et nii kaua aega läheb, enne kui üldse õmblema saab hakata. Nüüd tean, palju aega edaspidi planeerida,“ ütles Krista Kuusk.

Materjali tõid noortele Krista Kuusk ja Garina Toomingas Aruküla taaskasutuskeskusest ja kasutatud rõivaste müügist.

Moesõu peakorraldaja ja Aruküla kultuuriseltsi juhataja Garina Toomingas lausus: „Propageerisime, et peaks vanadele riietele uue kasutuse leidma ja teise ilme andma. Kui mõni detail peale õmmelda, ongi nagu uus. Mida rohkem kasutame vanu rõivaid, seda vähem saastame keskkonda.“

Ta arvas, et moesõuga sai  mõnigi moeloomispisiku külge: „Noored, kes osalesid, nii disainerid kui modellid, tahtsid hakata kohe järgmiseks aastaks ettevalmistusi tegema. Krista Kuusel on juba hulk noori, kes tahavad alustada sügisel õmblusringi.“

Garina Toomingas ütles, et plaanis järgmisel aastal kohalikele superstaarivõistlust teha, kuid nüüd tuleb ehk ringi mõelda: „Kui noored tahavad moesõud, tuleb seda asja vaadata. Kaht suur üritust välja ei vea.“

Lisaks Aruküla kooli noortele osalesid moesõul ka teised Arukülaga seotud inimesed – oma kollektsioone tutvustasid Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilased, kes on Aruküla kooli lõpetanud või elavad Arukülas. Esines JJ-Street, kelle tantsija Kaspar Aren on Aruküla põhikooli vilistlane, Praecello, kus tantsivad kohalikud noored, ja Kukeprotest, mille liige on koolis tööõpetuse õpetaja.

„Andis hea tunde, et kõik, kes millegagi panustasid, on Arukülaga seotud,“ sõnas Garina Toomingas. Eriti tänulik oli ta Eesti Kunstiakadeemia õppejõule ja HULA brändi loojale Marit Ahvenale, kes oli nõus 10 komplektiga moesõul osalema.

Arvutiga ühenduses olev tikkimismasin
Moesõu idee tekkis Garina Toomingasel mitu aastat tagasi: „Ma polnud leidnud õpetajat, kellega koostööd teha. Nüüd tuli õpetaja Krista Kuusk uurima, kas ei saaks kirjutada mingit projekti, et hankida arvutiga ühenduses olev tikkimismasin. Otsustasime koostööd teha.“
 
Tikkimismasina jaoks kirjutati projekt, kus sees ka moesõu. KOPist küsiti raha 25 000 krooni (1597,79 eurot), Aruküla kultuuriselts annab 10 000 krooni (639, 12 eurot) ning Raasiku vald … krooni.

„Nüüd ootame KOPist jaatavat vastust,“ ütles Garina Toomingas.

Plaanis stiilikoolitused
Garina Toomingas rääkis, et järgmisel aastal on tal plaanis tuua Ženja Fokin Arukülla stiilikoolitust andma: „Kutsusin juba sel aastal, kuid ta on nii hõivatud, et pool aastat etteteatamist on vähe.“

Kultuuriseltsi juht tahab Arukülla tuua koolitust, kus noortele õpetataks nippe, kuidas end lihtsalt korda sättida, stiili tunda, riideesemeid kokku sobitada.
„See oleks aastaringne. Noored saaks erinevaid stiiliõpetusi, ka meikimise ja käitumise kohta.“

Eelmine artikkelLoksale noorte kotkaste patrullvõistluse esikohad
Järgmine artikkelPresident külastas Käsmu merepäästeõppust