Suurpere ema SILVI NUGIS tegi Raasikul tasuta riiete laada

3772

Huvi Raasiku rahvamajas toimuva kasutatud riiete jagamise vastu oli suur.

Eelmisel neljapäeval, 5. jaanuaril toimunud laadal käis nelja tunni jooksul umbes 80 inimest, Eestist annetustena ja ka välisabina saadud riideid viidi sealt ära suurte kottide kaupa. Maksma nende eest ei pidanud, soovijad said annetada raha Tallinna ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liidule.

„Avasime laada kell 12, kuid rahvas oli kohal juba tükkmaad varem, aidati meil riidekaste autost rahvamajja tassida,“ rääkis laada korraldaja, nelja lapse ema Silvi Nugis.

120st banaanikastitäiest kasutatud riietest õnnestus soovijatele laiali jagada 70. Üks kastitäis oli ka mänguasju, need leidsid uue omaniku väga kiiresti.

Riideid käisid võtmas peamiselt noored emad lastega ja teismelised ise. Külastajad olid enamasti Raasikult ja ka ümbruskonnast.

„Kui nägin, kuivõrd palju käis siin rahvast, siis võib öelda, et inimestel on sellist asja vaja,“ märkis Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vaga.

Temalt küsisid paljud enne laata, kas ka neil endil on võimalik tuua jagamiseks riideid, mida oma peres enam vaja pole. Osa laadaletulnutest tõid ka ise riideid, kokku mitu kotitäit.

„Küsisime, kas soovivad anda siin jagamiseks. Kuna seda ei tahetud, viime suurperede liitu,“ ütles Silvi Nugis.

Uus laat kevadel
Raasiku lasteaias õpetajana töötav Silvi Nugis selgitas, et alguses pakuti talle suurperede liidu kaudu jagamiseks paar kasti riideid. Sellest tekkis mõte jaotada rohkem ja suuremale seltskonnale.

„Riideabi ei vaja ainult suured pered, vaid ka teised. Esialgu mõtlesin, et pakuks neid lasteaias lapsevanematele, kuid ka sel juhul oleks sellest osa saanud vaid kitsas ring, peale selle ei taha asutusse väga palju võõraid lubada,“ rääkis ta.

Küsiti luba riideid jagada Raasiku rahvamajas. Juhataja Helle Vaga oli kohe nõus, kuid ütles, et reklaami peavad organisaatorid tegema ise.

Silvi Nugis ütles, et jäi laadaga rahule. Kohalikud inimesed on temalt juba uurinud, millal tuleb järgmine: „Kuna huvi on suur, plaanime taas riideid jagada kevadisel koolivaheajal.“

Ainus, mille üle Raasiku kandi inimesed nurisesid – kuna laat oli keset päeva, ei saanud tööinimesed sinna minna. Seetõttu soovib Silvi Nugis järgmise laada kellaaega muuta, et ka töölt tulijad jõuaksid sealt endale või perele rõivaid valida.

Riided, mis neljapäeval Raasikul omanikku ei leidnud, anti üle vallavalitsuse sotsiaaltöötajatele, kelle kaudu jagatakse need abivajajatele.

„Sotsiaaltöötajatel oli väga hea meel, sest riided on korralikud ja pakkides,“ sõnas laada korraldaja.

Tallinna ja Harjumaa suurtel peredel oma liit
Silvi Nugise pere on Tallinna ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liidu liige. 2009. aastal loodud liit oli algselt mõeldud vaid pealinna kolme- ja enamalapselise pere toetamiseks, möödunud suvest on kaasatud ka Harjumaa lapserikkad pered.

Liidus on praegu 99 peret, kus on 3-15 last. Silvi Nugise andmetel on tema pere Raasiku vallast liidu ainus liige, üks pere on liidus ka Anija ja üks Jõelähtme vallast.

„Saame liidu kaudu toidu- ja riideabi. Kauplused annetavad sageli kaupa, mille realiseerimis­aeg hakkab lõppema. Käime kaks korda nädalas linnas seda toomas,“ lausus ta.

Lasterikaste perede liit jagab oma liikmetele ka koolitarbeid, mööblit ja muud vajalikku.

Nelja poja ema lisas, et tegu pole siiski vaid abiorganisatsiooniga, korraldatakse ka ühisüritusi – näiteks jõulupidusid ja suvepäevi, käiakse koos teatris: „Eesmärk ei ole ainult süüa ja riideid jagada, vaid lapsi ka kultuuriliselt harida. Liidu liikmeks võib astuda iga pere, kus on vähemalt kolm last.“

Eelmine artikkelValklas varastati vanametalli
Järgmine artikkelAnija valla sünnipäevapeol käis üle 200 inimese