
Viie aasta jooksul on Kuusalu vallavalitsuse abiga tehtud Suurpea korrusmajade kõrvale lastele liivakast ja ronila, suurematele võrkpalliplats ja nüüd ka tantsulava.
Suurpea endises sõjaväelinnakus elasid enne vene vägede lahkumist rohkem kui 300 peret. Seal oli oma lasteaed ja kool, kauplus ja söökla, 6 kolmekorruselist ja üks viiekorruseline kortermaja. Praeguseks on linnakusse alaliselt elama jäänud 40 peret. Koolilapsi on kümmekond, kooli sõidetakse Loksale. Paljud korterid on müüdud suvitajatele, suvel kasvab elanike arv mitmekordseks.
Ligi paarkümmend aastat elati linnakus vaikselt omaette, ent praeguseks on seltsielu käima lükatud. Viis aastat tagasi hakkasid aktiivsed lapsevanemad arutama, et tuleks uuendada kunagist mänguplatsi, sest kiiged-ronimiskohad olid lagunenud, koht kasvanud võssa.
Üks peamisi eestvedajaid, Anzelika Koch meenutas laupäeval, 28. juulil, kui avas Suurpea merepeo, kuidas hakati suhtlema Kuusalu vallavalitsusega. Esmalt saadi abi lastele liivakasti kordategemiseks, siis osteti ronila ja võrkpalliplatsile toodi liiva ning tänavuse koostöö tulemusena on nüüd ka tantsulava. Linnaku rahvaga tehti talguid, mänguplats korrastati, võeti maha võsa.
Sümboolse lindi lõikas laval läbi Kuusalu abivallavanem Tõnu Ammussaar. Anžeela Koch kuulutas vastvalminud tantsulava avatuks, tuletades meelde, kuidas tema lapsepõlve ajal oli plats korras, mõnedki Suurpea praegused elanikud on lapsena seal mänginud.
Tõnu Ammussaar ütles Sõnumitoojale, et vald andis materjali ja palkas kaks töömeest, kokku läks tantsulava rajamine maksma 2500 eurot. Ta toonitas, et ehitusel olid vabatahtlikult abis ka mõned linnakus elavad mehed. Lava valmis nädal tagasi. Kokku on Kuusalu vald panustanud Suurpea mänguväljakusse umbes 5000 eurot.
Suurpea linnaku kolm aktiivset naist, mänguplatsi kordategemise peamised eestvedajad Anzelika Koch, Anneli Lamonova ja Marina Melnikova tänasid merepeol ehitamisel abis olnud kohalikke: Janek Markevitš, Oleg Bratiic-huk, Ragnar Arba.
Anneli Lamonova märkis, et kõige enam on aidanud Janek Markevitš, kes tuli õhtuti tantsulava ehitama kohe, kui töölt koju jõudis. Abilised-talgulised on olnud mänguplatsi korrastamisel ka Asta ja Jelena Lamonova, Õnne Arba, Taimi Veskis. Enamik aktiivist on linnaku elanikud, mõned elavad lähedal taludes.
Päeva juht Marina Melnikova jutustas, et merepidu peetakse juuli viimasel nädalavahetusel, sest juuli viimasel pühapäeval oli nõukogude armee merelaevastiku päev. See on nüüd muudetud ühiseks merepeoks, toimumisaeg on sama. Viimased kolm aastat oli merepidu Suurpeal Peep Sarapuu rajatud sadama alal. Seekord pidi sadama omanik ära sõitma, sündis idee ühendada merepidu ja mänguväljaku avamine.
Merepäeval esines laulja Marina Tabri, kelle esmaesitluses kõlas Suurpea linnaku hümn. Sõnad tegi Suurpeal üles kasvanud Anastasia Tegina, kes nüüd elab Loksal. Meloodia autor on Miroslav Safin, kes saatis lauljannat elektriklaveril.
Suurpea hümni idee sündis Anneli Lamonoval, ta pani linnaku Facebooki-gruppi üleskutse kirjutada laulu sõnad. Luuletusi tuli mitu, parimaks hinnati Anastasia Tegina looming. Laulus nimetatakse linnakut Surepkaks, sõnade autor selgitas Sõnumitoojale, et venekeelne kogukond kutsub Suurpead isekeskis Surepka.
Marina Melnikova: „Meie soov on eraldada linnak Suurpea külast, sest kogukonnad ja probleemid on erinevad. Saaksime valida oma külavanema või linnakuvanema. Aktiiv on olemas, tegutseme selle nimel, et muuta Suurpea linnak elamisväärsemaks, et siia tahetaks tulla. Palju on tühje kortereid, majades on ahjuküte, tühjade korterite tõttu läheb kütmine kalliks.“
Kui 1994. aastal vene armee Eestist ära läks, sai linnaku omanikuks Loksa vald. Maa koos hoonetega müüdi tervikuna oksjonil, praeguseks on ala jagatud mitmeks kinnistuks, mida haldavad kinnisvarafirmad. Elatakse kolmes kolmekorruselises ja ainsas viiekorruselises majas, kolm kolmekorruselist kortermaja on täiesti tühjad ja lagunevad. Interneti kinnisvaraportaali vahendusel müüakse Suurpea linnakus 17 korterit, mille hinnad on 4700 eurost kuni 35 000 euroni.