Streik jättis ENN KIRSMANI Amsterdami lennujaama ootama ja konverentsil esinemata

1452

Kuusalu volikogu esimees ENN KIRSMAN pidi Eesti Lastevanemate Liidu juhina tegema ettekande rahvusvahelise projekti lõppkonverentsil Prantsusmaal.

Kuusalu vallavolikogu esimehe Enn Kirsmani tuttavad elasid möödunud kolmapäeval ja neljapäeval Facebooki vahendusel kaasa tema ligi kaks päeva kestnud reisitõrkele ning sellest tulenenud sekeldustele ja üleelamistele. Ta pidi kolmapäeva hommikul lendama Amsterdami Schipoli lennujaamast edasi Prantsusmaale Nantes´i linna, kuid prantsuse lennujuhtide streigi tõttu pääses lennukile neljapäeva õhtul.
Eestlaste grupp oli viieliikmeline, peale tema Tallinna haridusametist Meelis  Kond,  Reet  Nõmmoja ja  Viivi  Lokk  ning  Kuristiku gümnaasiumi direktor Raino Liblik.
Enn Kirsman: „Me ei teadnud Prantsusmaa lennujuhtide streigist. Lendasime Tallinnast Amsterdami kolmapäeva varahommikul. Väljalend küll viibis tunni, aga öeldi, et Amsterdamis on tugev udu, ja oligi. Ümberistumise vahel pidi olema kaks tundi, arvutasime minuteid, kas jõuame suures lennujaamas teisele lennukile või ei jõua. Kiirustasime, meie esialgseks suureks õnneks oli lend edasi lükatud. Ent siis hakati väljumisaega nihutama kahe tunni kaupa. Alguses ei saanud aru, milles asi, sest info ei liikunud. Lõpuks teatati  kolmapäeva õhtul, et on lennujuhtide streik, viidi hotelli ja lubati, et neljapäeval kella 12 paiku saame liikuma, kuid ka neljapäeval hakkas väljumisaeg nihkuma kahe tunni kaupa hilisemaks. Lennuk Nantes´i väljus lõpuks kella üheksa ajal õhtul.“
Euroopa Liidu rahvusvahelise koostööprogrammi URBACT II projektis „Koostöö lapsevanematega varajase koolist väljalangemise ennetamiseks – PREVENT“ osalesid 10 linna: Nantes, Stockholm, Tallinn, Antverpen, Gijon, Sofia, München, Haag, Catania ja Usti nad Labern. Tallinna töögruppi olid kaasatud haridusameti, koolide ja lastevanemate liidu esindajad.  Projekti avakonverents toimus kaks aastat tagasi märtsis Stockholmis, kus osales ka Enn Kirsman.
„Nantes´i lõppkonverentsil oli meie grupp ainus, kes ei jõudnud kohale, teised pääsesid õnnelikult edasi. Rootslased olid lennanud kolmapäeval Nantes´i Pariisi kaudu, paljud saabusid rongidega. Meie osalesime konverentsi teisel päeval, kui koostati projekti lõppdokumente,“ räägib ta.
Ettekanne jäigi pidamata. Enn Kirsmanil oli plaanis kõneleda, kuidas koolid ja lapsevanemad püüavad Eestis vastastikust usaldust ehitada. Sel teemal oli omavahelisi vestlusi reedel ning tema sõnul olid mõnedki üllatunud Eesti lapsevanemate suuremast rollist koolielus.
„Mitmetes maades on koolid palju suletumad ja konservatiivsemad, õpetajad on hierarhias kõrgemal. Meil on lapsevanemad õpetajatega võrdsed või isegi võrdsemad, võivad käia koolis tunde kuulamas, esitavad nõudmisi. Samas, kui võrrelda Stockholmiga, siis on meil lapsevanemate rolli suurendamise osas arenguruumi küllaga.“
Schipoli-seikluse kohta märgib Enn Kirsman, et kuna  see  on  Euroopa üks suurimaid lennujaamu, siis Prantsusmaa streigi tõttu ootama jäänud reisigrupid teiste seast silma ei paistnud. Kui neljapäeval mingil hetkel teatati, et 50 inimest saavad Nantes´i lennata, tekkis juba lootus, kuid siis selgus, et eestlased sellesse gruppi ei pääse. Ent selleks ajaks olid nad jõudnud põhjalikult tutvuda lennureisijate õigustega ning hakkasid nende tagamist nõudma.
„Saime selgeks, et kui ise jõuliselt ei nõua, siis keegi midagi ei paku. Lennukompanii KLM maksis sealsamas lennujaamas meile hüvitist, summa sõltub sellest, kui kaugele lennatakse ja kui palju ebamugavusi on tekitatud. Meie ebamugavused hinnati 250 euro vääriliseks – igaühele. Tagasitee kulges juba tavapäraselt, laupäeva õhtuks olin kodus,“ kirjeldab Enn Kirsman.
Kuna postitas Facebooki ülevaateid Shipolis toimunust ning enda mõtteid ja hetkemeeleolusid, sai tema pikaksveninud lend Prantsusmaale tuttavatelt elavat vastukaja. Iga postitus leidis kümneid kommenteerijaid ja kaasaelajaid.

Eelmine artikkelAruküla akordionifestivalil esines 25liikmeline ansambel
Järgmine artikkelLoksa kool võitis 5. korda järjest spordimälumängu Bumerang