Sipoos tähistati 20 aasta täitumist sõprusest Kuusalu vallaga

2374
Nikkilässe pandud viikingilaeva skulptor SEAKÜLA SIMSON ja autojuht MEELIS VEILER on jänesekostüümides ning purje taga peidus.

Nädalavahetusel osales Kuusalu valla 49liikmeline delegatsioon pidustustel Soomes.

Ajaleht Sipoon Sanomat kuulutas möödunud nädalal, et laupäeval, 22. septembril avatakse kahe valla sõpruse auks üllatus Nikkiläs Segrispuistos – Sipoo valla keskuses Segrise pargis.

Üllatus kujutas endast Kuusalu vallas Tammispeal elava Seaküla Simsoni ja tema Läti kolleegi Edvins Kruminši tehtud metallist viikingilaeva. Umbes samasugune asub Pärispea rahvamaja taga. Kui Sipoo uus vallavanem Mikael Grannas, volikogu esimees Christel Liljeström ja vallavalitsuse juht Ari Oksanen käisid mullu detsembri alguses tutvumas Kuusalu vallaga ja nägid külade-ekskursiooni käigus seda laeva, soovisid nad Nikkilässe samasugust. Skulptuuri valmistamine ja transport läks Sipoo vallale maksma 10 000 eurot.

Avamisele sõitsid kohale mõlemad kunstnikud, suurt elevust tekitas asjaolu, et Simson Seakülast oli end riietanud jänesekostüümi. Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi palus mõned päevad varem, et ta ei paneks selga oma traditsioonilist sõjaaegset sinelit, skulptor oli sellega päri, kuid lahendas riietuse omal moel.

„Selle skulptuuri avamisest räägitakse Sipoos tõenäoliselt aastategi pärast,“ arvas vallasekretär Maire Link.

Kuusalu valla ametlikus delegatsioonis olid veel volikogu esimees Andres Paomees, Kolga-Kuusalu kammerkoor eesotsas dirigent Taavi Eskoga, jalgpallimeeskond valdavalt FC Kiiu mängijate ja mõne jalgpalluriga Kuusalu Radast, Kolga võrkpallimeeskond ning neli tennisisti.

Pidustustele tulid ka mõned Kuusalu valla inimesed, kes viimasel ajal elavad ja töötavad Soomes.

Sipoo valla tellitud buss oli laupäeva hommikul külalistel Helsingis sadamas vastas, pärast majutumist Sopuka turvakodu ruumides mindi Nikkilässe, lõunatati sealse koguduse majas, edasi osaleti skulptuuri avamisel.

Samal ajal algasid spordivõistlused, mis kujunesid väga tasavägisteks. Jalgpallis võitsid sipookad 2:1, võrkpallis võitis Kuusalu valla meeskond kümneaastase vaheaja järel tulemusega 3 : 2. Tennises oli tugevam samuti Kuusalu esindus: Heiki Kadajane, Tarmo Kiigske, Ingar Luup, Kris Maiberg.

Õhtul toimus Nikkiläs Topeliuse saalis sõpruse 20. aastapäevale pühendatud pidulik kontsert-aktus, esinesid Kolga-Kuusalu kammerkoor ja keelpillikvartett Kamus. Samaaegselt tähistati ka Sipoo esmamainimise 660. aastapäeva, kuid põhirõhk oli soome-eesti sõprussuhetel.

Sipoo vallavolikogu esimees Christel Liljeström toonitas oma sõnavõtus, et Sipoo vallal on sõprusvaldu ka teistes riikides, kuid sealsed suhted on jäänud ametnike tasemele, Kuusalu vallaga on need edasi arenenud inimeste omavaheliseks läbikäimiseks nii valdkonniti kui ka peredega.

Christel Liljeström andis Kuusalu vallale tänutäheks üle Sipoo valla kingituse Benita Purasjoki akvarelli „Meri Huuhtoo“ ja Soome lipu.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ja vallasekretär Maire Link said sõprussuhete hoidmise ning edendamise eest ka isiklikud kingitused – Pekka Paikkari keraamilised alused „Jäätee”.

Kuusalu vallavanem kiitis vastusõnavõtus samuti häid sõprussidemeid ning kinkis Sipoo vallale kaks raamitud kaarti – üks kujutab Kuusalu kihelkonda  1884. aastast, teine Kuusalu valda praegusel kujul. Pärast liitumist Loksa vallaga 2005. aastal on need kaardid peaaegu ühesuguste piiridega.

Pühapäeval osaleti pidulikul jumalateenistusel Sipoo uues kirikus, kus laulis Kolga-Kuusalu kammerkoor. Pärastlõunal käidi vaatamas Kuusalu valla kunstnike näitust ArtSibbe. Ning oligi aeg suunduda koduteele.

Eelmine artikkelVargus Suurpea küla majas
Järgmine artikkelKiiu-Kuusalu kõnnitee avamisel kõlas: „Nüüd on turvalisem.“