LAURI BEEKMANN, Eesti Karskusliidu esimees
Eesti Karskusliit korraldab projekti „Alkohol ja kogukond“ raames Eesti kuues väiksemas linnas ja kogukonnas üritustesarjad, mille eesmärk on suunata kogukonna liikmete tähelepanu alkoholi tarvitamisega seotud probleemidele. Otsime erinevate ümarlaudade abil üheskoos võimalikke lahendusi.
Alkoholiga seotud kahju on midagi, mida ühiskond kogeb oma turjal igal päeval. Loeme regulaarsetest surmadest ja õnnetustest, mis oleksid võinud ära jääda, kui poleks kasutatud alkoholi. Kas peame neid umbes 2000 alkoholiga seotud surma aastas loomulikuks kaoks?
Tegu on 100protsendiliselt ennetatava probleemiga, mis sõltub inimeste personaalsetest otsustest. Alkoholiprobleem saab alguse sageli esimesest pitsist. Uurimused kinnitavad, mida varem noor alkoholi tarvitama hakkab, seda suurem on tõenäosus, et hiljem tulevad alkoholiprobleemid.
Paraku kasvab iga uus generatsioon üles arusaamisega, et alkohol on normaalne ning lahutamatu osa igapäevaelust. Alkoholitööstus loob oma massilise reklaamimisega pildi, mis on läbinisti positiivne ning tekitab noortes arusaamise, et alkoholist hoidumine on midagi kummalist ja äärmuslikku. Alkoholi tarvitamine on õpitud käitumine, mida meie täiskasvanutena lastele edasi anname.
Ootame õigusega riigilt terviklikku alkoholipoliitikat ja pühendumist efektiivsele ennetustööle, kuid peaaegu samaväärselt suur kaal on sellel, kuidas meie kogukondadena suhtume nendesse seadustesse ning millist eeskuju näitame oma lastele.
Loomulikult ei saa ka unustada kodu rolli. Sealt saab laps oma väärtushinnangud ning leiab vastused erinevatele probleemidele ja temale suunatud väljakutsetele. Samaväärselt on aga ka selge, et lapsi ei mõjuta vaid kodu. Seda osa täidab ka lasteaed, kool, huviring, trenn. Lapse „kasvatajad“ on ka tema sõbrad ja kaaslased ning tegelikult oma eeskuju kaudu kogu last ümbritsev kogukond.
Oleme aastakümnetega mõelnud alkoholi oma kogukondades, kodudes ja isiklikus elus normaalseks osaks. Oleme jälginud oma taliolümpiakangelasi ja pidevalt näinud ka ühte suurt õllefirmat, omamoodi samastanud sportlikku edu alkoholitootjaga. Rahvast ühendava laulupeo üks peasponsor on taaskord olnud alkoholitootja, kelle suured punased telgid ei jäta kaksipidi arusaamist, mis eesmärgiga nad seal on.
Selle ilusa pildi taustal on aga massiliselt sõltuvushaigeid, lõhutud perekondi, hooletusse jäetud lapsi, kuritegevust, õnnetusi. Nendega tootjad ennast ei seo, vastutajat justkui pole. Koormat kannavad alkoholi ohvriks sattunu omaksed ja lähedased.
Oktoobris jõuavad „Alkoholi ja kogukonna“ teemad ja üritused Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toel ka Anija valda. Kehra ja Alavere koolides toome noorteni loengud ja temaatilised filmid. Noortele tuleb oma lugu rääkima noormees Kaspar, kes on viimased kümme aastat olnud ratastoolis, kuna ühel kahetsusväärsel õhtul istuti autorooli purjus peaga. Eesmärk on suurendada teadlikkust ning panna sellele teemale tõsiselt mõtlema.